Jeszcze jeden krąg koło Stonehenge

Gęsto się robi wokół najbardziej znanego kamiennego kręgu świata, który stoi na równinie Salisbury w Anglii. Latem ubiegłego roku archeolodzy odkryli pozostałości kamiennego kręgu, który znajdował się ok 1,6 km od Stonehenge. Teraz w efekcie badań geofizycznych badacze zidentyfikowali lokalizację kolejnego kręgu położonego 900 m na zachód od słynnego zabytku.

Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Andrew Dunn.

Zdaniem badaczy tym razem chodzi o drewniany krąg. Jak przekonują, w widocznych na odczytach z aparatury geofizycznej jamach o średnicy 1 m tkwiły niegdyś wielkie drewniane bale.

Odkryte henge (nazwa tego rodzaju kręgów) miało dwa wejścia. Zdaniem badaczy w jakiś czas po zbudowaniu w jego środku usypano kopiec grobowy. Odkrywcy oceniają, że odkryty krąg pochodzi najpewniej z tego samego okresu, co Stonehenge. Dokładnych datowań na razie jednak nie przeprowadzili.

Zbiór kręgów w okolicach Stonehenge uzupełniają jeszcze dwa znane od dawna kręgi. Są to Woodhenge i Durrington Walls, które znajdują się 3 km od słynnego zabytku.

Prof. Vince Gaffney z Uniwersytetu w Birmingham, który kierował badaniami, zapewnia, że czeka nas jeszcze wiele odkryć w rejonie Stonehenge, gdyż większość terenu wokół słynnego kręgu nie była jeszcze badana. Dopiero niedawno badacze zaczęli sobie uświadamiać, że Stonehenge nie stało samotnie w szczerym polu.

Na podstawie BBC, które dało też film i zdjęcia. Warto też rzucić okiem na prezentację na stronach Guardiana (trzeba klikać na „next” pod obrazkiem).

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 22.07.2010.

Komentarzy 6 to “Jeszcze jeden krąg koło Stonehenge”

 1. zdaje się ,że mamy do czynienia z kulturą o wiele większą niż się nam wydawało,a zapewne i starszą.Szkoda że nie ma jeszcze podanego schematu(planu)kręgów drewnianych,bo może to by nasuwało
  sugestie co do przeznaczenia Stonehenge.Niestety po budowli drewnianej pozostały tylko jamy.Nie znamy wysokości slupów i czy były przełożone belkami.Czy tym samym mogły tworzyć swoiste ,,bramy”szczeliny obserwacyjne dla astronomii i układania kalendarza jak to nie raz interpretowano w przypadku kręgu kamiennego.

 2. W czasach funkcjonowania byly to lasy czy odkryta przestrzen?

  • Nikt nie wie powyzszego?
   Jesli teren bylby odkryty, kregi bylyby chyba w zasiegu wzroku z sasiednich. Uroczystosci odbywajace sie w tym samym czasie (jesli tak sie zdazalo) , wzajemnie podnosilyby swoja „oprawe” poprzez glos dochodzacy z oddzali, swiatla w nocy itp.

   Przy lesistosci, uroczystosciu bylyby bardziej „kameralne” a uczestnicy z poszczegolnych kregow bardziej odseparowani od siebie.

   • Czasy funkcjonowania to co najmniej 500 lat, jeśli nie 1000. Troszkę się może w tym okresie zmieniać w roślinności, więc i o jasną odpowiedź ciężko. Sądzę jednak, że był to raczej teren otwarty, a nie gęsty las.

 3. 1. Jeszcze jeden?
  2. „Prof. Vince Gaffney z Uniwersytetu w Birmingham, który kierował badaniami, zapewnia, że czeka nas jeszcze wiele odkryć w rejonie Stonehenge, gdyż większość terenu wokół słynnego kręgu nie była jeszcze badana.” – Tak to jest jak jeden imponujący obiekt zasłania teren.

 4. No jeszcze jeden. W tekście wyraźnie wspominam, że są znane już trzy, z czego jeden odkryty w ubiegłym roku.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: