W Gnieźnie znaleziono pałac pierwszych Piastów?

Na razie na Wzgórzu Lecha, przy kościele św. Jerzego, archeolodzy odsłonili tylko narożny fragment starego kamiennego muru, ale nadzieje są wielkie. Możliwe bowiem, że jest to palatium, czyli siedziba pierwszych władców Polski.

– Jeśli okaże się, że rzeczywiście odkryliśmy palatium, jednoznacznie potwierdzałoby to znaczenie stołeczne Gniezna – powiedział „Głosowi Wielkopolski” kierujący wykopaliskami Tomasz Janiak z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Naukowcy od dawna uważają, że taka budowla powinna gdzieś w Gnieźnie być. Archeologom nie udawało się jednak na nią natrafić.

Więcej w Głosie Wielkopolski.

Trochę więcej o odkryciu i film

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 21.07.2010.

Komentarzy 9 to “W Gnieźnie znaleziono pałac pierwszych Piastów?”

 1. No, aj tam nie wiem, ale romańska świątynia w Gnieźnie już jest od pierwszego Mieszka. Zbudowano by drugą tak zaraz obok?

  • „Zbudowano by drugą tak zaraz obok?”
   Czemu nie?
   Szkoda tylko, że problem sprowadza się do „dowodzenia” stołecznej roli Gniezna. Znaczenie Gniezna jest dostatecznie potwierdzona źródłami pisanymi i żadne palatium nie jest do tego potrzebne.
   Inna sprawa, że pojęcie stołeczności we wczesnym średniowieczu to anachronizm.

   • W sumie masz racje (na moj mizerny stan wiedzy) z tym brakiem typowego centralnego osrodka wladzy w naszym pojeciu.
    Wladza byla tam, gdzie aktualnie przebywal dwor wladcy, a wladcy (bazujac na tym, co czytalem o Karolu Wielkim) przemieszczali przewanie sie po roznych osrodkach, wraz ze swoim dworem i trzonem wojsk przybocznych, utrwalajac wladze i objadajac okolice.

    „Stolica” to byla chyba bardziej taka „skrzynka kontaktowa”, gdzie trafiano w przypadku nieznajomosci aktualnego miejsca pobytu wladcy, oraz miejscem gdzie odbywaly sie glowne uroczystowsci i zdazenia „panstwowe”.

   • Hm, czy takiego Chrobrego było na to stać? Miał chyba inne wydatki? Za to nie miał chyba dość kleru, żeby obsadzić dwie parafie – no i wszystkie uroczystości, jak słyszymy z historii, odprawiano w tej obecnej katedrze.

    • Ale co ma katedra do palatium?

     Palatium (łac. wzgórze rzymskie Palatyn) – nazwa używana dla określenia starożytnego lub średniowiecznego głównego budynku zamku (niem. Palas), pałacu cesarza, króla lub biskupa. W budynku znajdowały się: sala reprezentacyjna, komnaty władcy i na ogół kaplica zamkowa.

     • Pod koniec artykułu poda sugestia, jakoby mogła to być budowla kościelna – i do no niej się odniosłem.

      • A to przepraszam, w tym kontekscie wpis ma faktycznie inne znaczenie.

      • Nie ma problemu, by była to kolejna budowla sakralna. Na Wawelu stało w czasach Chrobrego kilka obiektów sakralnych. Dlaczego nie w Gnieźnie?
       Inna rzecz – wcale się nie zdziwię, jak palatium w Poznaniu też okaże się kościołem. Nadal nie wiadomo co kryje się pod kolegiatą Marii Panny.
       W Magdeburgu obok katedry odkryto budowlę. którą przez lata uważano za palatium. Też zrobiono rysunkowe rekonstrukcje i wszyscy byli szczęśliwi. Później zrobiono dodatkowe badania i okazało się, że był to masyw zachodni dużego ottońskiego kościoła.

 2. […] w Gnieźnie? Trochę więcej szczegółów i film Parę dni temu dałem krótką notkę o odkryciu w Gnieźnie fragmentu starego kamiennego muru, który może być pozostałością po palatium pierwszych Piastów. Historycy od dawna twierdzili, […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: