Wytapianie żelaza w Pruszkowie, siłacze w Biskupinie, czyli archeologiczne lato trwa

Wraz z zakończeniem obchodów bitwy pod Grunwaldem nie skończyły się archeologiczno-historyczne atrakcje tego lata. Coraz więcej instytucji stara się przygotować ciekawe imprezy, które przyciągną turystów i miłośników historii.

Wnętrze zrekonstruowanej starożytnej dymarki podczas wytopu żelaza. Fot. Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie

I tak np. od 2008 r. Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie podejmuje latem próby rekonstrukcji dawnych technik wytopu żelaza w dymarkach. W prowadzonych raz na 2-3 tygodnie wytopach może brać udział każdy chętny i to bezpłatnie. Imprezy są nie tylko pokazami dla widzów, ale także pełnoprawnymi eksperymentami archeologicznymi, których celem jest odtworzenie starożytnego procesu wytopu. Doświadczenia prowadzi Wojciech Sławiński wraz z pracownikami muzeum. Będą oni tłumaczyć zgromadzonym przebieg procesu oraz wytłumaczą, jak wielką rolę odgrywały takie niepozorne dymarki w dziejach Europy.

Dymarka podczas eksperymentalnego wytopu. Fot. Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie

W tym roku wytopy odbędą się jeszcze 24 lipca, 14 sierpnia i 4 września. Zaczynają się o godz. 16. Wytopy są częścią trwającej do września Kampanii Ognia – kilkunastu wydarzeń artystycznych, popularnonaukowych i edukacyjnych. Więcej szczegółów na stronie muzeum.

Wiele imprez organizuje również Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Jedną z nich jest konkurs siłaczy i pokaz dawnych sportów, który odbędzie się 8 sierpnia (godz. 8). Widzowie będą mogli oglądać prawdziwych siłaczy, którzy będą walczyć w tradycyjnych konkurencjach o tytuł „mocarza biskupińskiego”.

Podnoszenie ciężaru z kłód w 2009 r. Fot. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

To oczywiście tylko dwa przykłady. W całym kraju organizuje się dziesiątki historyczno-archeologicznych imprez, których poziom i wierność dawnym realiom są coraz wyższe. Wiele z nich znajdziecie w naszym dziale Wydarzenia. Jeśli wiecie o jakichś imprezach, których tam nie ma, to piszcie na adres archeowiesci@gmail.com.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 19.07.2010.

Komentarze 4 to “Wytapianie żelaza w Pruszkowie, siłacze w Biskupinie, czyli archeologiczne lato trwa”

  1. Wczytuję się w kolejne notki i chciałbym wyrazić swój podziw dla całej twojej pracy, Autorze. A już to, że jesteś z wykształcenia prawnikiem (do czego w 50% i ja dążę), z zawodu redaktorem i masz czas ogarnąć taką niesamowitą stronę, to nic tylko pogratulować i życzyć sobie podobnych sukcesów. Jeśli miałbyś ochotę, wstąp po drodze na mój literacki blog (krainaslow.wordpress.com), który, mam nadzieję, tworzę z nie mniejszą pasją. Jeszcze tu wrócę nie raz, nie dwa, bo widzę tu posty, z których można by wiele wnieść do swoich opowiadań.

  2. Ciekawe czy archeostrongman – maja jakieś umocowanie w wiedzy historycznej, czy to wyłącznie atrakcja ?

    • hm.. muzeum biskupińskie napisało „Biskupin odwiedzą ludzie o wyjątkowej sile fizycznej by powalczyć o tytuł „mocarza biskupińskiego”, który pokona utytułowanych rywali w ciekawych, tradycyjnych konkurencjach.” Słowo „tradycyjne” mogłyby niby wskazywać na jakąś historyczność.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: