Most Jagiełły

Nim doszło do wielkiego starcia wojsk polsko-litewskich z Krzyżakami pod Grunwaldem, armia Jagiełły musiała przekroczyć Wisłę. Mało kto wie, że dokonała tego po drewnianym moście, który zbudowano na polecenie króla Władysława Jagiełły.

Jego budowa była sporym osiągnięciem inżynierskim. Przeprawa musiała mieć około 500 m długości i wytrzymać przemarsz tysięcy zbrojnych i ich taborów. Do tego tworzono ją w tajemnicy, by dzięki szybkiemu pokonaniu rzeki zyskać efekt zaskoczenia.

By uczcić to wydarzenie, w Instytucie Badawczym Dróg i Mostów z inicjatywy prof. Barbary Rymszy powstała replika dwóch przęseł tej przeprawy. – Każdy Polak zna datę 15 lipca 1410 r., ale poprzedzający bitwę okres wytężonej pracy szkutników, saperów i budowniczych mostów jest okryty mgłą zapomnienia – tłumaczyła prof. Rymsza sens przedsięwzięcia PAP.

Rekonstrukcję publicznie zaprezentowano pod koniec czerwca w Czerwińsku. Dzięki uprzejmości prof. Rymszy mogą ją teraz obejrzeć wszyscy czytelnicy Archeowieści.

Do naszych czasów nie zachowały się dokładne opisy mostu. Zdaniem specjalistów z IBDiM przeprawę tworzył pomost z drewnianych bali o szerokości użytkowej ok. 2,4 m, pokryty prawdopodobnie faszyną z zasypką ziemną w celu ułatwienia przejścia zwierząt. Konstrukcja ta opierała się na płaskodennych łodziach.

W budowie Repliki Mostu Jagiełły w Czerwińsku uczestniczyła firma mostowa „INTOP Warszawa” Sp. z o.o. Łodzie, na których postawiono przęsło, wypożyczył Dom Polonii w Pułtusku. Pomocy udzielili także saperzy z 5 OSP w Nowym Dworze Mazowieckim.

Dużo więcej o moście w tekście zapowiadającym prezentację dwóch przęseł. Zdjęcia z uroczystego przecięcia wstęgi znajdziecie na stronach IBDiM.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 11.07.2010.

Komentarzy 12 to “Most Jagiełły”

 1. Pięknie dziękuję, Wojciechu!
  Ma się rozumieć zagadek jeszcze kilka zostało, ale ogólnie już pojęcie o tym moście mam.

 2. Niedocenianie i zapominanie o mrówczej pracy i wysiłku intelektualnym, jaki stał za wieloma naszymi sukcesami (w tym militarnymi) to niestety codzienność. Jak choćby rola wywiadu w zwycięskiej Bitwie Warszawskiej. Zamiast rzetelnej pracy na sukces wielu woli widzieć „cud”.

 3. Nie mogłam się oprzeć :)

 4. Zapewne jest wiele takich ciekawostek z „tyłów historycznych” o których się ogólnie nie wspomina. Ciągle zastanawiam się jak to było z higieną osobistą. Dentysta miał wzięcie… kowal?

  Skecz z Jagiełło :)

  • Kowal robił za dentystę bo dysponował kleszczami.
   Cyrulik-nacodzień fryzjer(golibroda)bywał medykiem,bo dysponował
   brzytwą.Puszczanie krwi było uważane za skuteczną metodę leczenia.

  • Wziecie to mieli tez cyrulicy z masciami od odparzen.
   Jak taki rycerz zakul sie w zbroje, to sciagal ja albo w niewoli albo po zwyciestwie….a lac trzeba jak sie pije….

 5. Zawsze zastanawiałem się nad tym mostem – tak na moje oko, to szybciej było by zbudować przeprawę tratwami, umocowanymi do liny po przekątnej wzdłuż prądu rzeki – łatwiej zachować tajemnicę, szybciej i taniej przygotować, bardziej bezpiecznie (w razie katastrofy tracimy tylko jednorazowy ładunek)…

  • Obawiam się, że jednak dużo wolniej odbyłaby się przeprawa. Zresztą co tu dużo mówić – gdyby pływające środki przeprawowe miały przewagę nad mostami, dziś korzystalibyśmy z promów, nie z mostów.

 6. […] byli pewni, gdzie stacjonuje królewska armia. Polacy przekroczyli Wisłę pod Czerwińskiem, przez zbudowany na użytek kampanii most pontonowy, co było ogromnym wyczynem inżynierskim i spotkali się na prawym brzegu Wisły z Witoldem, […]

 7. […] pamiątki feudalnej sprawiedliwości 14. Odkrycia z samolotu – wyniki akcji Małopolska 2010 15. Most Jagiełły 16. O zamku w Gołańczy i masowej mogile z czasów szwedzkiego potopu raz jeszcze 17. Leki ze […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: