Syberyjscy krewniacy Apaczów

Międzynarodowy zespół badaczy odkrył wiele pokrewieństw między językiem pewnego nielicznego już syberyjskiego ludu i około 50 językami północnoamerykańskich Indian.

Zdaniem badaczy to pierwsze dobrze udokumentowane pokrewieństwo pierwotnych języków Ameryki i Azji. Język ketyjski, jedyny używany wciąż język należący do grupy jenisejskiej, jest spokrewniony z językami północnoamerykańskiej nadrodziny Na-Dene, do której należą m.in. języki Apaczów i Nawajów oraz używany w południowej Alasce tlingit.

W ocenie naukowców podobieństwa języków Na-Dene i języka ketyjskiego wskazują, że przodkowie używających ich ludów żyli niegdyś w tym samym rejonie i mówili jednym językiem. Swoją hipotezę badacze szczegółowo zaprezentowali w wydanej niedawno przez Anthropological Papers of the University of Alaska książce „The Dene-Yeniseian Connection”. Wcześniej prezentowali ją w mniej obszernych opracowaniach.

Zasięg języków rodziny Na-Dene. Mapa na licencji Creative Commons. Autor: ish ishwar

Ketyjski należy do języków wymierających. Według danych UNESCO używa go około 150 osób żyjących nad Jenisejem w okolicach Turuchańska i Krasnojarska. Część z nich nie zna go zbyt dobrze.

Badacze podczas prowadzonych przez wiele lat porównań znaleźli m.in. ponad 100 wyrazów pokrewnych oraz parę wspólnych zaimków i afiksów.

Naukowcy podkreślają, że ich odkrycie pokazuje, jak ważne jest studiowanie wymierających języków, gdyż mogą nam one ujawnić wiele informacji o prehistorii.

Na podstawie informacji prasowej University of Alaska Fairbanks.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 30.06.2010.

Komentarzy 6 to “Syberyjscy krewniacy Apaczów”

 1. Az dziwne, ze jest to pierwsze tego typu odkrycie.

  Wyglada, jakby migracja do Ameryki obejmowala przewaznie 100% danej grupy plemion czy tez ludow, bez podzialow na emigrantow i pozostajacych.

  Moze warunki syberyjskie w okresie zasiedlania Ameryki przez protoindian tak sie pogorszyly, ze emigracja byla jedyna mozliwoscia przezycia?

  • Nieprawda, he-he, Keci (http://pl.wikipedia.org/wiki/Języki_jenisejskie) vel „Indianie Syberyjscy” po raz kolejny wracają.

   • Faktycznie.
    Powinno byc „udowodnil”, zamiast „odkryl”.

    Ale to „ego” naukowcow informujacych o swoich pracach…. ;)

   • ale hipoteza o Indianach Syberyjskich sugerowała wtórną migrację przez Cieśninę Beringa, o niejakim powrocie do Azji. Jest pytanie, czy ludy jenisejskie to pozostałość przodków Indian z czasów przed kolonizacją Ameryki, czy też efekt takiej właśnie wtórnej kolonizacji Azji przez rdzennych Amerykanów?

 2. Ja mam takie wrażenie, że ta ilość podobieństw to niewielka jednak.
  Pokrewieństwo wydaje się oczywiście historycznie możliwe, może po prostu badania są o 100 lat spóźnione, ale jak na tyle lat badań to wydaje się niewiele, choć nie wiemy, jakich słów dotyczy podobieństwo. Ale też nie jestem językoznawcą.

  • Badania już 100 lat temu były robione antropologiczne i lingwistyczne, raz wraca a raz jest odrzucane pokrewieństwo jako podobny efekt różnych metysaży..

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: