Najstarsze wizerunki apostołów

Portrety apostołów z drugiej połowy IV w. odkryli archeolodzy w rzymskich katakumbach świętej Tekli. Zdaniem badaczy są to najstarsze znane wizerunki św. św. Piotra, Pawła, Andrzeja i Jana.

Katakumby znajdują się pod ośmiopiętrowym biurowcem w Rzymie. Malowidła odkryto na sklepieniu grobowca, w którym pochowano kobietę z najpewniej arystokratycznej rodziny.

By odsłonić portrety apostołów specjaliści musieli usunąć za pomocą lasera kilkucentymetrowe warstwy węglanu wapnia, które pokryły ściany wilgotnych katakumb.

Wizerunki apostołów otaczają przedstawienie Jezusa jako Dobrego Pasterza. W ocenie badaczy są one dowodem na istnienie kultu apostołów już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.

Więcej w depeszy AP. Galeria zdjęć na stronach CNN.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 22.06.2010.

Komentarzy 8 to “Najstarsze wizerunki apostołów”

 1. […] This post was mentioned on Twitter by Arek, Wojciech Pastuszka. Wojciech Pastuszka said: Najstarsze wizerunki apostołów: http://wp.me/p7xd8-1ta […]

 2. dzięki za artykuł ;) powiem szczerze, nie wiedziałam że Komisje Papieskie zajmują się nie tylko kwestią wiary czy stosunkami międzywyznaniowymi, ale również sakralną archeologią

 3. A skad oni wiedza, ze to ci a nie inni apostolowie? przeciez raczej nie sa podpisani…

  • Nie wiem, jak było w tym przypadku. Zazwyczaj dokonuje się tego poprzez analizę charakterystycznych symboli i motywów.

   • Mogli tez opierac sie na zrodlach pisanych, ktore wspominaly ( jesli takowe pisma byly) o wystroju pomieszczenia znajdujacego sie w tej czesci katakumb.

  • To, że jesteś, hmmm…, ikonograficznym analfabetą (w wielu przypadkach my wszyscy jesteśmy – nie wszystkie ludy były dla nas tak ikonograficznie łaskawe jak Majowie czy Aztekowie, ci ostatni, takie odnoszę wrażenie tak rysowali jak, polisyntetycznie, mówili). Mogą być podpisani literami a podpisu ani nie odcyfrujesz ani nie zrozumiesz, mogą być tak napisani/namalowani, że kontekst przyłożyć łatwo.

 4. […] Najstarsze wizerunki apostołów […]

 5. Zastanawia mnie ten „kult apostołów” – od kogo pochodzi to stwierdzenie?

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s