Polacy odczytali DNA kobiety sprzed 4 tys. lat

Profil genetyczny kobiety ze schyłku neolitu, czyli sprzed ok. 4 tys. lat udało się odtworzyć naukowcom z Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiej Akademii Medycznej (PAM). Genetycy badają szczątki znalezione w grobie w Czelinie (Zachodniopomorskie).

– Poznaliśmy profil genetyczny człowieka sprzed czterech tys. lat po wielokrotnych, potwierdzonych badaniach. Nie mamy co do niego wątpliwości – zaznaczył w rozmowie z PAP prowadzący badania Andrzej Ossowski z PAM.

– Wyizolować DNA jądrowe z materiału sprzed kilku tysięcy lat jest niezwykle trudno – podkreślił Ossowski. Wyjaśnił, że tak stary materiał jest zwykle bardzo zniszczony.

– Kluczową rolę gra tu czas od momentu wydobycia znaleziska do podjęcia badań. Aby była szansa na wyizolowanie DNA, kości natychmiast po wydobyciu muszą być zamrożone, nie może też ich dotykać przed badaniami żadna osoba – wyjaśnił Ossowski. Tym razem udało się natychmiast zabezpieczyć materiał do badań, bo genetycy byli wraz z archeologami w trakcie wykopalisk.

Nietypowy grób sprzed czterech tysięcy lat, ze szczątkami trzech osób, znaleźli szczecińscy archeolodzy półtora roku temu.

Jak powiedział Krzysztof Kowalski archeolog ze Szczecińskiego Muzeum Narodowego szczegółowych badań znalezionych kości podjęto się, bo jest to szczególnie rzadkie znalezisko na terenie Zachodniopomorskiego.

– W tym okresie chowano ludzi w pojedynczych grobach, natrafiamy jednak czasami na groby zbiorowe. Pierwsza myśl to taka, że pochowano razem członków rodziny – ale tego nic nie potwierdza. Mogą być to równie dobrze zupełnie obcy ludzie grzebani razem z jakichś nieznanych jeszcze powodów – mówi archeolog. Kowalski ma nadzieję, że po zakończeniu badań będzie wiadomo, czy pokrewieństwo łączyło tych ludzi sprzed 4 tys. lat.

Przebadania pod kątem genetycznym podjęli się naukowcy z PAM, którzy na co dzień zajmują się badaniami szczątków szczególnie zniszczonych np. spalonych lub bardzo starych dla potrzeb medycyny sądowej.

Ossowski powiedział, że rozpoznano profil genetyczny jednej z trzech osób z grobu. Kolejne badania zmierzają do ustalenia pokrewieństwa między pochowanymi razem ludźmi.

– Genetyka jest dziedziną rozwijającą się niezwykle szybko, opracowywane są nowe metody badawcze. Sadzę, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli przebadać to DNA pod kątem zmian i ustalić np. na jakie choroby cierpiał człowiek z neolitu – powiedział Ossowski.

Zdaniem Kowalskiego, podjęte przez genetyków z PAM badania dadzą „rezerwuar danych dla dalszych badań nad populacją zamieszkująca dane tereny”. „Będzie można ustalić m.in. czy i jak blisko spokrewnione ze sobą grupy zaludniały w neolicie badany obszar, czy może mieszkała tam ludność, która przybywała z odległych terenów i była bardzo zróżnicowana genetycznie.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 19.06.2010.

Komentarzy 10 to “Polacy odczytali DNA kobiety sprzed 4 tys. lat”

 1. A wiadomo konkretnie jaki wynik uzyskano?

 2. Fajnie by było jakby genetecy przeszkolili archeologów i ci ostatni mieli odpowiedni sprzęt przy sobie w razie „W”. Może ktoś zasponsoruje? :)

 3. Ciekawe jest to, że – jak napisano – „Przebadania pod kątem genetycznym podjęli się naukowcy z PAM, którzy na co dzień zajmują się badaniami szczątków szczególnie zniszczonych np. spalonych lub bardzo starych dla potrzeb medycyny sądowej.”
  Jeśli badacze ci potrafią „odszukać” DNA w kościach spalonych, to zapewne zbadają DNA z fosyliów, np. australopiteków. Oczekuję na wyniki!
  Myślałem też, że w badaniach medyczno-sądowych nie bada się „bardzo starych” kości, bo po co, ale się myliłem?
  Okazuje się też, że metodyka pobierania próby jest dość skomplikowana, bo napisano
  „By istniały duże szanse odczytania DNA, szczątki nie mogą być dotykane gołymi rękami i powinny być zamrożone natychmiast po wydobyciu. Inaczej prehistoryczne DNA ulega szybkiemu zanieczyszczeniu i zniszczeniu.”
  Wynikało by z tego opisu, że jak dotkniemy pobrana próbkę kości gołą ręką, to zanieczyścimy DNA badanego człowieka. A ludzie się dotykają i co, zanieczyszczają sobie DNA? Zgroza! Czy przy dotykaniu np. ręką również niszczymy DNA?
  Zawsze myślałem, że chodzi o to aby nie „zanieczyszczać” próbki innym DNA.
  Ciekawe czy wykonano badania kontrolne w innym laboratorium i jakim? Z jakiej okolicy szkieletu pochodziła próbka? Jak długi uzyskano łańcuch DNA? Bo chyba nie cały profil genetyczny tego osobnika? W jakiej bazie referencyjnej sprawdzano tego osobnika?
  Dużo informacji nie podano, a te które podano (dotykanie i niszczenie) są mało precyzyjne.

  • Z tym „dotykaniem”, to sadze, ze w probce znajduja sie takie male ilosci materialu nadajacego sei do analizy, ze odrobina naskorka czy innego materialu naniesionego z potem macanta, moze dac kilka czy nawet wiecej procent „substancji” zawierajacej czytelny material genetyczny – co wplynie na wyniki. A jesli doktorant bedzie np. z Peru – to dopiero bylaby sensacja ;)

   • @krzysztof
    No to piszesz o zanieczyszczeniu próbki (kontaminacji) i to prawie każdy, jeśli kiedykolwiek coś czytał o aDNA, wie.

    • Odpisalem dokladnie na ten (cytowany ponizej” fragment twojej wypowiedzi

     „Wynikało by z tego opisu, że jak dotkniemy pobrana próbkę kości gołą ręką, to zanieczyścimy DNA badanego człowieka. A ludzie się dotykają i co, zanieczyszczają sobie DNA? Zgroza! Czy przy dotykaniu np. ręką również niszczymy DNA?
     Zawsze myślałem, że chodzi o to aby nie „zanieczyszczać” próbki innym DNA.”

     • W napisanej wypowiedzi mnie chodziło o tyn fragment:
      „szczątki nie mogą być dotykane gołymi rękami i powinny być zamrożone natychmiast po wydobyciu. Inaczej prehistoryczne DNA ulega szybkiemu zanieczyszczeniu i zniszczeniu”

      Zanieczyszczeniu – zgoda, zniszczeniu – dlaczego?

      • Zniszczeniu w sensie utraty wszelkiej wartosci jako material badawczy, wg mnie.

 4. ciekawe ciekawe, oby takich badań więcej, np na całych cmentarzyskach żeby zobaczyć czy rodziny były grzebane blisko siebie itp. jak jakiś czas temu w małej miejscowości w Anglii odkryto pochówek to przebadano całą okoliczną populację – ochotników- i znaleźli potomków, niesamowite ( program Meet the Ancestors) ale nie pamiętam która seria i odcinek.
  http://imigrantka.blox.pl

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: