Satelita ujawni ilu Indian żyło niegdyś w Amazonii?

Michael Palace z Uniwersytetu New Hampshire otrzymał od NASA grant wysokości 364 tys. dol. na realizację programu badawczego, którego celem jest oszacowanie liczby mieszkańców prekolumbijskiej Amazonii za pomocą satelity.

Od lat w nauce toczy się spór o liczbę mieszkańców ogromnej puszczy, która rośnie wzdłuż Amazonki i jej dopływów. Wedle części badaczy tereny te były bardzo słabo zaludnione – żyło na nich około pół miliona ludzi. Jest jednak duża grupa archeologów i antropologów, która twierdzi, że na tych ziemiach żyło co najmniej kilka milionów ludzi. Niektórzy mówią nawet o 10 milionach.

Ta druga grupa powołuje się na coraz częściej odkrywane pozostałości dawnych osad i skupiska tzw. czarnej ziemi (terra preta). Ta wyjątkowo żyzna ziemia jest najpewniej produktem dawnych mieszkańców Amazonii, którzy mieszali naturalną, mało żyzną glebę Amazonii z odpadami organicznymi, węglem drzewnym oraz pokruszonymi skorupami glinianych naczyń. W efekcie powstawała zadziwiająco dobra ziemia, która do dziś zachowała żyzność.

I to właśnie terra preta ma pozwolić badaczom na w miarę precyzyjne oszacowanie liczby dawnych mieszkańców Amazonii. Palace chce do tego wykorzystać obrazy hiperspektralne wykonane przez należącą do NASA satelitę Terra. Specjalny czujnik tej satelity „widzi” w 242 kanałach spektralnych (przedziały długości fal elektromagnetycznych). Takie zdjęcia pozwalają naukowcom zidentyfikować chemiczny skład liści drzew, a na jego podstawie ocenić na jakiej rosną glebie. W ten sposób naukowcy stworzą mapę występowania terra preta. Znając powierzchnię zajmowaną przez tę żyzną glebę, będą mogli dokładniej oszacować populację jej twórców.

Naukowcy od dawna szukają w Amazonii miejsc występowania terra preta, gdyż są one świadectwem istnienia dawnych osad. Choć znaleziono ich całkiem dużo, to odkrycie wszystkich takich obszarów na terenie o powierzchni 6 mln km kw. jest niemożliwe za pomocą tradycyjnych metod.

Na podstawie komunikatu prasowego Uniwersytetu New Hampshire. Polecam też mój tekst o zaginionych ludach Amazonii, w którym napisałem o najważniejszych odkryciach wskazujących na całkiem spore zaludnienie Amazonii przed przybyciem Kolumba.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 9.06.2010.

Komentarzy 5 to “Satelita ujawni ilu Indian żyło niegdyś w Amazonii?”

 1. Swiezutki przyklad zapomnianej cywilizacji zyjacej w dzungli po ktorej nie pozostaly swiadectwa materialne.
  Gdyby istnialy kilkanascie czy kilkadziesiat tysiecy lat temu (a moze jeszcze dawniej) odpowiedniki w podobnych srodowiskach Afryki czy Azji, nie dotrwalyby zadne slady do naszych czasow, gdyz za wyjatkiem narzedzi kamiennych, cala pozostala otoczka „techniczna” tworzona z materialow organicznych uleglaby destrukcji.

  • „nie dotrwalyby zadne slady do naszych czasow, gdyz za wyjatkiem narzedzi kamiennych, cala pozostala otoczka “techniczna” tworzona z materialow organicznych uleglaby destrukcji.” – to teraz od razu przychodza na mysl pozostalosci materialne, przypisywane poszczegolnym gatunkom ludzkim, na podstawie ktorych skonstruowano cala antropogeneze. :D

   • Popelnilem oczywisty blad rzeczowy, antropogeneza opiera sie glownie na cechach anatomiczych ale pozostalosci wytworow kultury materialnej, napewno zafalszowuja nam prawdziwy obraz wczesnych ludzi, ukazujac ich prawdopodobie znacznie bardziej prymitywnymi niz byli w rzeczywistosci.

    • Ja też tak uważam, bo niestety nośniki informacji na których można zapisać śpiew i taniec to dopiero sprawa ok. 100 lat.
     A takowym „dysponują” już szympansy- taniec burzy (deszczu) i taniec wodospadu samca alfa.
     Gdyby nie obserwacja, nawet byśmy o nich nie wiedzieli.
     Poza tym narzędzia wytwarzane przez szympansy są z surowców roślinnych szybko ulegających degradacji w wilgotnym klimacie.

     • Przykladem sa dla mnie tykwy.
      Cala Afryka „stoi tykwami”.
      Gdziekolwiek sa prezentowane materialy z mniej cywilizowanych terenow, to pelno jest roznego rodzaju , wielkosci i przeznaczenia pojemnikow z tykw. czesto bogato ornamentowanych, malowanych.

      To kiedy raptem odkryto te tykwy?
      100 lat temu.
      Tysiac.
      5 tysiecy?
      100 tysiecy?

      A tykwy to tylko jeden z przykladow szrokiego zastosowania wymagajacego nieduzego wkladu wlasnego (jesli chodzi o szybkie osiagniecie funkcjonalnosci) produktu roslinnego praktycznie nie do wykrycia w materiale kopalnym.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: