W Yorku odkryto cmentarzysko gladiatorów?

Kości około 80 osób, które w 2004 r. odkryto w Yorku (Wielka Brytania), mogą należeć do gladiatorów. Jeśli badacze mają rację, to jest to najlepiej zachowane cmentarzysko gladiatorów, jakie kiedykolwiek odkryto.

Prawie wszystkie szczątki należą do dobrze zbudowanych młodych mężczyzn. Wielu zginęło w wyniku ścięcia głowy między końcem I wieku n.e., a IV w. Początkowo archeolodzy podejrzewali, że byli to legioniści wierni cesarzowi Sewerowi, których zabito po zamachu Karakalli w 211 r. Jednak ostatnie badania wskazują, że prawdopodobnie byli to gladiatorzy, którzy zapewniali mieszkańcom Eboracum (rzymska nazwa Yorku) krwawą rozrywkę w nieodnalezionym jeszcze amfiteatrze.

Jednym z najmocniejszych dowodów jest ślad po ugryzieniu przez dużego drapieżnika – lwa, tygrysa albo niedźwiedzia. Może on być pozostałością po walce z dzikimi zwierzętami, które były jedną z głównych atrakcji zapewnianych w amfiteatrach. Większość mężczyzn ma też ślady obrażeń pasujące do walk gladiatorów. Analizy szkieletów wykazały również, że zmarli mieli jedno ramię silniejsze od drugiego – co zdaniem badaczy świadczy, że już w młodym wieku byli szkoleni w posługiwaniu się ciężką bronią.

Obrażenia wskazują, że część mężczyzn zginęła od ciosu młotem w głowę. W ten sposób dobijano ciężko rannych gladiatorów. Podobne urazy zidentyfikowano na szczątkach z cmentarzyska gladiatorów w Efezie (dzisiejsza Turcja).

Badacze podkreślają jednak, że hipoteza o gladiatorach wymaga zgromadzenia dalszych dowodów.

Dr Michael Wysocki z Uniwersytetu Central Lancashire, który uczestniczył w antropologicznych badaniach, uważa, że nie odkryto dotąd cmentarzyska gladiatorów z lepiej zachowanymi szczątkami.

Na podstawie Telegraph.co.uk

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 8.06.2010.

Komentarze 2 to “W Yorku odkryto cmentarzysko gladiatorów?”

  1. Przydaloby sie wiecej informacji dotyczacych „podejscia” do pochowanych.
    Czy bylo to tylko miejsce w ktorym zakopywano zwloki, czy tez mozna sadzic, ze raczej nalezy traktowac to jako rodzaj „specjalistycznego” cmentarza, gdzie do zmarlych podchodzono z szacunkiem a nie jedynie pozbywano sie zwlok?

  2. Oglądałem wczoraj mocno koloryzowany dokument na C4 na temat wyżej tegoż cmentarzyska. W ramach odpowiedzi krzysztofsf – denaci pochowani zostali z pełnym szacunkiem – to właśnie jedna z przesłanek wspierających tezę o gladiatorach – inaczej trudno wytłumaczyć połączenie częstej dekapitacji i innych bestialskich obrażeń z pochówkiem zdecydowanie ponad stan. Zwłaszcze że jeden ze szkieletów miał wciąż na nodze zakutą żelażną obręcz, co według autorów może świadczyć o statusie niewolnika.

    Jedna poprawka – nierówność ramion (sporą, rzędu kilkunastu milimetrów) stwierdzono tylko w jednym z sześciu wybranych do dokładnego zbadania szkieletów.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: