Powstanie film popularyzujący archeologię lotniczą w Polsce

– Film kręcimy, bo chcemy pokazać (głównie archeologom i studentom archeologii), że prospekcja lotnicza jest dobrym sposobem na wykrywanie stanowisk archeologicznych. Kręcimy go także dlatego, że takiego filmu w Polsce jeszcze nie ma, a świadomość archeologów dotyczącą prospekcji lotniczej i ogromnego jej potencjału uważamy za naganną. Pragniemy rozbudzić w nich chęć i zainteresowanie metodą, która nie tylko zmienia pogląd na poszczególne stanowiska, ale także ogólny pogląd na archeologię – tłumaczy organizator całej akcji Piotr Wroniecki.

Celtyckie cmentarzysko we Francji doskonale widoczne dzięki wyróżnikom wegetacyjnym*. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: J. Dassié

Pierwsze zdjęcia do filmu zatytułowanego „Czy leci z nami archeolog?” powstaną w ramach akcji Prospekcja lotnicza – Małopolska 2010.

Głównym celem akcji jest pokazanie przydatności archeologii lotniczej w prospekcji. – Nie chcemy dokumentować jedynie stanowisk już znanych i posiadających własną formę terenową – będziemy szukać nowych obiektów – informuje Piotr Wroniecki.

Jak podkreśla, w Polsce cały czas brakuje centralnego ośrodka, który zbierałby zdjęcia robione przez pilotów a także odkrycia amatorów, którzy hobbystycznie wyszukują obiekty archeologiczne na ogólnie dostępnych w sieci zdjęciach satelitarnych (jak np. Google Earth czy geoportal) .

Tymczasem archeologia lotnicza może niebywale wzbogacić nasza wiedzę o dziedzictwie kulturowym obecnym na polskich ziemiach. Wystarczy choćby przytoczyć odkrycia ostatnich lat. To dzięki prospekcji lotniczej odkryto pozostałości prehistorycznych ziemnych konstrukcji, tzw. rondli, o których przez dziesięciolecia mówiono, że w Polsce nie występują (czytaj: Neolityczny rondel na Dolnym Śląsku i Rondel koło Biskupina: najnowsze odkrycia). Jeszcze bardziej spektakularne było odkrycie Starych Szamotuł.

Zdjęcia z lotu ptaka, które powstaną podczas akcji Prospekcja lotnicza – Małopolska 2010, to dopiero początek powstawania filmu. Ma on także zaprezentować techniczne sposoby robienia zdjęć. Twórcy chcą też zaprezentować sposoby wykorzystania zdjęć, ich analizy i metody prezentacji, a także omówią przydatne oprogramowanie. Całość będzie uzupełniona wywiadami ze znawcami tematu, komentarzami i animacjami.

W przedsięwzięciu biorą udział Krzysztof Wieczorek (mistrz świata w lataniu precyzyjnym), Miron Bogacki (fotograf Instytutu Archeologii UW), Roman Brejcha (czeski archeolog, który zajmuję się fotointerpretacją), Piotr Wroniecki (organizator), a także Stanisław Maksymowicz (dziennikarz, operator i reżyser) który będzie czuwał nad techniczną stroną filmu.

Twórcy filmu wstępnie szacują, że będzie on dostępny na początku 2011 roku. Docelowo, ma być opublikowany w internecie. Niebawem powstanie też strona internetowa, na której będziecie mogli śledzić postępy w przygotowaniach. Na razie nowych informacji można szukać na blogu studenckiego koła naukowego Wod.o.lot.

*Wyróżniki wegetacyjne powstają w wyniku różnego wpływania ukrytych pod ziemią obiektów na wzrost roślin. Np. nad dawnymi rowami rośliny rosną dużo lepiej (tzw. pozytywny wyróżnik wegetacyjny). Są zazwyczaj wyższe i mają intensywniejszy kolor. Nad pozostałościami dawnych murów rośliny rosną zaś dużo słabiej (tzw. negatywny wyróżnik wegetacyjny). Wyróżniki takie tworzą często wyraźne obrazy ukrytych pod ziemią obiektów, które słabo widać z ziemi, ale doskonale z powietrza. Efekt ten jest szczególnie mocny podczas suszy.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 22.05.2010.

Komentarze 3 to “Powstanie film popularyzujący archeologię lotniczą w Polsce”

  1. ciekawe rzeczy moga zostac odkryte dzieki takim badaniom

  2. Ciekawe rzeczy już dawno zostały odkryte przez p. Wieczorka! Tylko niestety nikogo ważnego to nie obchodzi.

  3. […] że zdjęcia lotnicze są dla archeologów szalenie przydatnym narzędziem badawczym. Z tego powodu zdecydowali się również nakręcić film o archeologii lotniczej. – Chcemy pokazać, że prospekcja lotnicza jest dobrym sposobem na wykrywanie stanowisk […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: