Jeszcze trochę o piramidzie i grobowcu z Chiapa de Corzo

Dwa dni temu pisałem o odkryciu w meksykańskim stanie Chiapas najstarszego grobowca w piramidzie jaki znamy z Mezoameryki. Dzisiaj natrafiłem na bardzo ciekawy materiał w National Geographic, którego autor skupił się bardziej na historycznym znaczeniu miejscowości, w której dokonano odkrycia.

Otóż dotychczasowe odkrycia w Chiapa de Corzo, w tym również ów zadziwiająco stary grobowiec, pozwalają podejrzewać, że miejsce to mogło mieć spore znaczenie w przekazywaniu osiągnięć Olmeków innym kulturom w tym także słynnym Majom.

Początki Chiapa de Corzo związane są z Olmekami, pierwszym ludem w tym regionie, którego kulturę można uznać za cywilizację. Zdaniem badaczy mogli oni dać zaczątek temu ośrodkowi jako jednemu z punktów na trasie handlowej, którą sprowadzali dobra do swoich ziem leżących nad Zatoką Meksykańską na północny-zachód od Chiapas.

Znalezione pochówki i inne zabytki wskazują na dość silne wpływy olmeckie. O silnych wpływach kulturowych świadczą chociażby sztuka i monumentalne budowle. Takich ośrodków, których elity chętnie wzorowały się na Olmekach, jest zresztą w Meksyku więcej.

Jednocześnie jednak w Chiapa de Corzo jest sporo zabytków i elementów architektonicznych charakterystycznych dla tego miejsca. Zdaniem badaczy odkryty grobowiec pochodzi właśnie z okresu, gdy krystalizowała się miejscowa kultura Zoque. Wpływy olmeckie malały i pojawiało się coraz więcej elementów miejscowych. Jest bardzo możliwe, że tak ukształtowana kultura Zoque miała spory wpływ na kulturę Majów.

Dowodem tych wpływów może być występujący w Chiapa de Corzo kompleks piramid zwany grupą E. Piramida, w której badacze odkryli najstarszy grobowiec, była jego częścią. Takie grupy E, złożone z trzech piramid ustawionych z uwzględnieniem miejsca wschodu słońca podczas przesileń i równonocy są charakterystyczne dla wielu ośrodków Majów (schemat grupy E z Uaxactun). Tylko że te majańskie miasta z tzw. grupami E są dużo młodsze od Chiapa de Corzo.

Jak podkreślają badacze, jest możliwe, że ten kojarzony z Majami zwyczaj tworzenia grupy piramid nawiązującej do zjawisk astronomicznych jest wynalazkiem kultury Zoque.

Na podstawie National Geographic. Polecam też gorąco galerię zdjęć.

Materiał w National Geographic pomija jeden niezwykle sugestywny łącznik Olmeków z Majami, jaki pochodzi z Chiapa de Corzo. Otóż właśnie w tym ośrodku znaleziono najstarszą datę (grudzień 36 r. p.n.e.) zapisaną w Długiej Rachubie, kalendarzu bardzo chętnie stosowanym przez Majów epoki klasycznej, a wynalezionym najpewniej przez Olmeków. Druga z najstarszych dat pochodzi z Tres Zapotes, jednego z najważniejszych miast Olmeków.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 20.05.2010.

Jedna odpowiedź to “Jeszcze trochę o piramidzie i grobowcu z Chiapa de Corzo”

  1. wielu wciąż jeszcze patrzy na tamte cywilizacje, oczyma…Indiany Jonesa.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: