Jak lidar odsłonił metropolię Majów
Przez 25 lat archeolodzy Arlen F. Chase i Diane Z. Chase, badający majańskie miasto Caracol w Belize, próbowali stworzyć dokładną mapę tego miejsca. Jednak w gęsto pokrytym dżunglą terenie tradycyjne metody dawały bardzo mizerne efekty.
Tak wygląda Caracol ze szczytu najwyższej piramidy. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Pgbk87
W ubiegłym roku badacze postanowili wykorzystać lidar, czyli laserowy odpowiednik radaru, który pozwala zajrzeć, co kryje się pod drzewami. Efekty przerosły ich oczekiwania. Wykonanie dokładnych pomiarów z samolotu Cessna 337 zajęło 4 dni, ich obróbka trzy tygodnie i oczom badaczy ukazało się wszystko to, co dotąd skrywała dżungla.
Na wykonanej dzięki lidarowi trójwymiarowej mapie terenu o powierzchni 200 km kwadratowych widać nie tylko piramidy, które były już archeologom znane, ale także rozległe tereny, których zabudowa była mniej imponująca, a także przebieg grobli, którymi wiodły drogi do innych miast. Badacze ujrzeli też pozostałości tarasów uprawnych, które pokrywały w zasadzie każde wzgórze w okolicy. Jak na dłoni widać, że cały region został podporządkowany potrzebom mieszkańców.
Dla porównania 25 lat walki z dżunglą za pomocą maczet pozwoliło nanieść na mapę jedynie 23 km kw. miasta.
Wyniki badan potwierdzają też dotychczasowe założenia Chase’ów, że w mieście żyło w 650 r. n.e. jakieś 115 tys. ludzi. Wielu badaczy uważało, że szacunki te są znacznie zawyżone.
Zdaniem Chase’ów lidar zrewolucjonizuje archeologię w Ameryce Środkowej i pozwoli lepiej poznać miasta Majów.
Na podstawie New York Times. Już po tym, gdy zrobiłem tekst w oparciu o NYT w EurekAlert ukazała się informacja prasowa. W oparciu o nią trochę uzupełniłem materiał.
robi wrażenie – na pewno umniejsza „romantyzm” badań archeologicznych – ale czy w archeologii chodzi o to by badacz był quasi tarzanem?
Oczywiście!
A musi go prażyć w kark lub lać na grzbiet? Atmosfera jest bezlitosna.
Kolejny etap rozwoju badania przeszlosci terenu prowadzonych z powietrza.
Poczatek daly chyba zdjecia lotnicze, na ktorych byly rozpoznawalne roznice w szacie roslinnej pozwalajace okreslic lokalizacje zarosnietych ruin.
[…] Lidar odsłonił metropolię Majów – więcej ilustracji Kolejna świetna galeria opublikowana ostatnio w National Geographic dotyczy stworzenia za pomocą lidaru, czyli laserowego odpowiednika radaru, dokładnej mapy majańskiego miasta Caracol w Belize o czym pisałem 10 dni temu. […]
Coś rewelacyjnego.
Chwała rozwojowi naukowemu i rozwijaniu technik nieinwazyjnych.
[…] oni krajobraz w bardzo wielkim stopniu, by uzyskać jak najwięcej plonów. Niedawno ujawnione rewelacyjne wyniki badań za pomocą LIDAR-u okolic Caracol w Belize wykazały np. że prawie wszystkie wzgórza wokół miasta Majowie pokryli tarasami uprawnymi. […]