Trwają poszukiwania grobowca Kleopatry

Taposiris Magna zdecydowanie nie należy do najbardziej znanych antycznych miejsc w Egipcie. Jeśli jednak najbardziej znany archeolog tego kraju Zahi Hawass i jego koleżanka z Dominiki Kathleen Martinez mają rację, to leżące 50 km na zachód od Aleksandrii ruiny mogą stać się jedną z czołowych atrakcji tego kraju.

Archeolodzy ci uważają bowiem, że pod ruinami świątyni Ozyrysa w Taposiris Magna pochowano słynną Kleopatrę VII i jej nie mniej słynnego kochanka Marka Antoniusza. Trwające kilka lat poszukiwania przyniosły parę znalezisk, które mogą być interpretowane jako poszlaki istnienia takiego pochówku.

W poprzednich latach archeolodzy znaleźli m.in. prowadzący pod ziemię szyb, cmentarz z pochówkami zamożnych osób oraz popiersie Kleopatry, monety z jej podobizną i fragment maski, która mogła przedstawiać Marka Antoniusza. W oparciu o badania geofizyczne badacze zlokalizowali trzy miejsca, w których może być grobowiec.

Obecnie znów trwają prace w Taposiris Magna. Tym razem badacze natrafili na pięknie wykonany korpus posągu, który przedstawiał władcę z dynastii Ptolemeuszy, czyli któregoś z krewniaków Kleopatry. Zdaniem Hawassa może to być Ptolemeusz IV. Nieznany artysta wykonał posąg zgodnie z mającym już wówczas ponad dwa tysiące lat kanonem przedstawiania władcy i bardzo przypomina np. posągi Mykerinosa wykute około 2520 r. p.n.e., choć jest od nich nowocześniejszy, gdyż pokazana postać jest już pełna, a nie „oparta” o ścianę.

Czy Taposiris Magna stanie się słynne, przekonamy się w przyszłości. Wielu egiptologów podchodzi jednak dość sceptycznie do hipotezy Hawassa i Martinez. Wedle najbardziej rozpowszechnionego poglądu ostatnią królową Egiptu pochowano na terenie jej pałacu w Aleksandrii, który jest obecnie pod wodą.

Zdjęcie na licencji Creative Commons. Gene Poole

Na razie najbardziej znanym zabytkiem w Taposiris Magna jest grobowiec będący pomniejszoną kopią słynnej latarni morskiej z Faros, którego zdjęcie zamieściłem powyżej.

Na stronach BBC możecie obejrzeć najnowszy film z badań w Taposiris Magna. Trochę więcej o badaniach napisał egipski anglojęzyczny Al-Ahram. W obu mediach można obejrzeć odkryty właśnie posąg.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 9.05.2010.

Jedna odpowiedź to “Trwają poszukiwania grobowca Kleopatry”

  1. http://www.gizamap.com

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: