Tunezyjczyk w XIII-wiecznej Anglii

Mężczyzna pochowany w XIII w. na terenie klasztoru w Ipswich przybył do Anglii aż z Tunezji – ustalili brytyjscy badacze.

Pierwszych podejrzeń, że zmarły na zapalenie rdzenia kręgowego mężczyzna pochodzi z Afryki antropolodzy z Uniwersytetu w Dundee nabrali podczas badania jego kości. Podobnych informacji dostarczyły księgi parafialne.

By dokładniej ustalić pochodzenie mężczyzny, badacze przeprowadzili analizy izotopów zawartych w szczątkach mężczyzny. Zdradziły one, że mężczyzna pochodził z terenów Tunezji.

Wciąż jednak nie wiadomo kim był mężczyzna i co spowodowało, że przeniósł się z Tunezji do Anglii. Zdaniem badaczy żył w Anglii przez około 10 lat. Miejsce pochowania świadczy, że był poważanym członkiem miejscowej społeczności i chrześcijaninem. Nie można jednak stwierdzić, czy był nim od urodzenia, czy też zmienił wyznanie w którymś momencie swojego życia.

– To pierwszy fizyczny dowód pobytu Afrykańczyka w średniowiecznej Anglii – twierdzi Jim Bolton, historyk z Uniwersytetu Królowej Marii w Londynie. W jego ocenie odkrycie pokazuje, że nasza wiedza o podróżach i migracji zwykłych ludzi w średniowieczu jest wciąż dość uboga.

Na podstawie Discovery News.

Badania te pokazują również, jak wiele informacji kryją w sobie kości zmarłych. Rozpowszechnienie badań izotopowych otworzy przed nami nową nieznaną dotąd księgę historii ludzkości i pozwoli zweryfikować liczne hipotezy szyte dotąd na dość słabych przesłankach. W przypadku historii Polski izotopy mogą np. zdradzić nam skąd przybyli ludzie chowani w X-XI w. w tzw. wikińskich grobach.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 5.05.2010.

Komentarzy 9 to “Tunezyjczyk w XIII-wiecznej Anglii”

 1. Technicznie sprawa prosta, import krucjatowy, VII krucjata.

 2. Mi tez pasuje to do krucjaty.
  Wystarczy, ze byl np. lekarzem i obojetnie jaka droga by trafil do tej Anglii, to musialby miec wielkiegi pecha, zeby szybko nie stac sie „poważanym członkiem miejscowej społeczności”

 3. Wielbłąd na dworze Mieszka, arabscy kupcy w nadbałtyckich emporiach, tym bardziej Tunezyjczyk w XIII na Wyspach Brytyjskich nie powinien dziwić.

 4. Ibrahim ibn Jakub też z tamtych rejonów był między nami Srodkowymi Europejczykami i skoro opisywał i przeżył, to też musiał być darzony
  poważaniem.

  • Ale miejsce pochowku mialby w nieposwieconej ziemii gdzies na uboczu, a nie w miejscu swiadczacym o tym powazaniu.

 5. ,,Trzynasty wojownik”…?…?…?.????

 6. […] This post was mentioned on Twitter by Wojciech Pastuszka. Wojciech Pastuszka said: Tunezyjczyk w XIII-wiecznej Anglii: http://wp.me/p7xd8-1nP […]

 7. Przecież to musiał być Nasir!

 8. Masz forsę, to i masz poważanie…zwłaszcza w Anglii.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: