Tajemnicze znaki z Teotihuacan

Słynące z wielkich piramid miasto Teotihuacan leży blisko 40 kilometrów na północny-wschód od miasta Meksyk. Powstało około II wieku p.n.e., a szczyt potęgi osiągnęło w połowie I tysiąclecia n.e. Mieszkało w nim wtedy jakieś 200 tysięcy ludzi. Nie wiemy do jakiego należeli ludu i jakim posługiwali się językiem. Upadło w połowie VIII wieku.

Piramida Księżyca w Teotihuacan

Obecną nazwę miasta wymyślili Aztecy, którzy natknęli się na jego imponujące ruiny, gdy przybyli do środkowego Meksyku w XIII wieku. Znaczy ona mniej więcej “miejsce, gdzie rodzą się bogowie”. Aztecy wierzyli, że miasto jest dziełem gigantów.

Mimo wielu lat badań wciąż stosunkowo mało wiemy o twórcach i mieszkańcach tej imponującej metropolii. Być może wkrótce nasza wiedza trochę się wzbogaci.

Jak donosi BBC, archeolodzy odkryli w ruinach miasta najwcześniejsze znane rzeźbione symbole z epoki Teotihuacan. Odkrycia dokonano co prawda w połowie lat 90., ale wciąż nie zostało ono oficjalnie ogłoszone. Telewizja BBC była pierwszą, której pozwolono sfilmować znaki. Ich oficjalna prezentacja ma mieć miejsce jeszcze w tym roku. Wtedy najpewniej dowiemy się jakie może być ich znaczenie i czy naukowcy uznają je za pismo.

Znaki możecie obejrzeć w filmie opublikowanym na stronach BBC. Poświęcona im scena zaczyna się w 3.30.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 29.04.2010.

Komentarzy 12 to “Tajemnicze znaki z Teotihuacan”

 1. Ciekawostka, nie sądzę jednak by z tak szczupłego materiału udało się wiele wyczytać.

 2. 15 lat czekać z opublikowaniem takich informacji? Przecież to jest chore…

  • Ale czasami uzasadnione. Teoretyzując, w połowie lat 90. mogli natrafić podczas jakichś badań sondażowych na 1-2 znaki. Jednak zdobycie pieniędzy na odsłonięcie całego miejsca mogło trwać wiele lat. Mogli też mieć pilniejsze prace związane z ratowaniem zabytków, którym np. groziło rozsypanie się. Z tych powodów mogło upłynąć np. 10 lat, podczas których nic nie robiono i ostatecznie całe miejsce odsłonięto w ostatnim czasie. Po dokonaniu tego konieczne zaś były analizy znalezionych znaków.

   • Do tego to jest chyba, sadzac z filmu, troche uczeszczaturystycznie miejsce.
    Zbyt wczesna publikacja grozilby wtedy zniszczeniami spowodowanymi przez roznej masci amatorow rozgrzebujacych okolice pierwszego znaleziska.

    Swoja droga ciekawy jest ten kompletny brak ciaglosci historycznej.
    Piecset lat – i przybywa kolejna cywilizacja zastajac tylko opustoszale budowle.
    W Europie i Azji po upadku jakiegos ludu chyba znacznie szybciej zajmowano jego tereny i nawet jesli nowe ludy byly prymitywne, to mizaly jakas wiedze o poprzednikach. Dopiero gdy ci barbarzyncy odchodzili lub byli wypierani przez nastepcow, ciaglasc przekazu sie rwala.
    Czy przed nadejsciem Aztekow tamte tereny mialy takie ruchy migracyjne, ze zastali tubylcow kompletnie nieznajacych poprzednikow, niebedacych rowniez zdegenerowanymi cywilizacyjnie ptomkami budowniczych?

    • W warunkach europejskich i azjatyckiego stepu, nie ma takiej presji przyrody na wytwory ludzkiej cywilizacji – tam wszystko zarasta w przeciągu kilku lat.

     • A jak wyglada sytuacja w Kanbodzy, Wietnamie ogolnie azjatycjkie rejony dzungli – tam tez sa „zaginione miasta”, ale w przeciau kilkuset lat chyba raczej nie tracono powiazania ich z konkretnym ludem?

      Z kolei inne tereny Azji dotkniete sa pustynnieniem.

    • Tutaj problemem jest również brak źródeł pisanych. A historię nie dość, że pisze zwycięzca, to także głównie o sobie.

 3. Na filmiku dosyć wyraźnie mówią o maksymalnej populacji 125 tyś. ludzi. Pewnie źródła podają sprzeczne informacje.

  • Szacunki populacyjne różnych badaczy potrafią mieć ogromny rozrzut.

   • Moim zdaniem jedynie metoda szacowania populacji w zależności od możliwości aprowizacyjnych jest w miarę dokładna – pod warunkiem wszakże że archeolog posiada (lub ma przy sobie kogoś kto ją posiada) wiedzę z zakresu biologii, fizjologii – tak by określić jakie rośliny uprawiano i czy dawały one na tyle pokarmu by wyżywić dana populację.

 4. te znaki to pewnie ich pismo, bo co innego miało by znaczyć???

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: