Punt najpewniej był w Erytrei

Zaledwie dwa tygodnie temu pisałem o badaniach mumii pawianów, które mogą ujawnić, gdzie leżała kraina Punt będąca celem morskich wypraw Egipcjan po egzotyczne towary, w tym żywe małpy. (czytaj: Mumie pawianów zdradzą nam, gdzie leżał Punt?)

Badacze próbowali uzyskać tę informację z izotopów tlenu we włosach dwóch egipskich mumii pawianów, które znajdują się w British Museum w Londynie. Jak się okazało, do badań nadawały się włosy tylko jednej małpy, gdyż druga zbyt długo żyła w Tebach i cała izotopowa informacja we włosach pochodziła już z okresu jej pobytu w Egipcie. Na szczęście włosy drugiego pawiana zachowały jeszcze izotopy z miejsca, w którym żył przed sprowadzeniem do Egiptu.

Porównania z izotopami tlenu we włosach współczesnych pawianów ze wschodniej Afryki wskazały, że przed przybyciem do Egiptu pawian z British Museum żył w Erytrei albo wschodniej Etiopii. Od lat historycy i archeolodzy właśnie te tereny wskazywali jako miejsce prawdopodobnego położenia Puntu. Inne obszary, które brano w rachubę to m.in. Somalia i Mozambik we Wschodniej Afryce oraz Jemen na Półwyspie Arabskim.

– Wszystkie nasze próbki z Erytrei i pewna liczba z Etiopii dały dobry wynik – mówi Nathaniel Dominy z Uniwersytetu Kalifornia w Santa Cruz. Natomiast izotopy z włosów somalijskich i mozambijskich pawianów nie pasowały. W przypadku Jemenu badacze nie mieli próbek, ale izotopowe mapy regionu sugerują, że wyniki powinny być podobne jak u pawianów z Somalii.

Niewykluczone również, że izotopy zdradziły miejsce, w którym wylądowali Egipcjanie. Dominy ujawnił, że włosy współczesnego pawiana żyjącego koło zatoki, nad którą leży erytrejski port Massawa, dały rezultat bardzo dobrze pasujący do izotopów z włosów mumii.

Naukowcy nie poprzestają jednak na tych wynikach i chcą uzyskać zgodę British Museum na pobranie z mumii próbek kości. Są one dużo lepszym źródłem izotopów do badania pochodzenia, gdyż rosną dużo wolniej od włosów i pozwalają ustalić miejsce, w którym osobnik spędził młodość. A to pozwoli wskazać lokalizację Puntu z dużo większą pewnością.

Na podstawie The Independent.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 29.04.2010.

Jedna odpowiedź to “Punt najpewniej był w Erytrei”

  1. […] Przeczytaj o wynikach badania włosów pawianów. […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: