To Bolesław Śmiały odbudował Poznań?

To Bolesław Śmiały odbudował Poznań po niszczycielskim najeździe czeskiego księcia Brzetysława – taką hipotezę wysunęła prof. Hanna Kóćka-Krenz w oparciu o dwie srebrne monety, które jesienią ubiegłego roku odnaleziono w pozostałościach tzw. kaplicy Dobrawy na Ostrowiu Tumskim w Poznaniu.

Pierwsza moneta była wybita przez Andrzeja I, władcę Węgier. Drugą wybił książę, a potem król czeski Wratysław II. Według prof. Kóćki-Krenz monety w posadzce kaplicy należy łączyć z odbudową tej świątyni po zamieszkach.

– Podejrzewam, że po najeździe Brzetysława kaplica była doprowadzona do użytku, zanim odbudowano katedrę. A z odnalezionych monet wynika, że przebudowa kaplicy po zniszczeniach musiała nastąpić w II połowie XI wieku – mówiła prof. Kóćka-Krenz podczas dorocznej konferencji podsumowującej badania na Ostrowiu.

Takie datowanie sugeruje zaś, że Poznań odnowił nie Kazimierz Odnowiciel, ale jego syn Bolesław Śmiały.

Więcej w Gazecie Wyborczej Poznań.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 28.04.2010.

Komentarzy 7 to “To Bolesław Śmiały odbudował Poznań?”

 1. Historycy to lubią wiedzieć konkretnie kto, choć czy Odnowiciel czy Bolesław Śmiały to nadal dobre przybliżenie. Tak samo z Kopernikiem, obecny stan wiedzy o czaszce to też dobre przybliżenie (z parudziesięciu miliardów do kilku/nastu osób).

 2. a ja wolę Śmiałego, jako Szczodrego, co wynika z artykułu :)

 3. Syn mogl rowniez dokonczyc odbudowe zaczeta przez ojca.
  Zwlaszcza, jesli kaplica byla obiektem tymczasowo wyremontowanym na czas odbudowy katedry, to chyba mozliwe, ze pelen remont byl m ozliwy dopiero w czasie gdy katedra maial juz pelna funkcjonalnosc.

 4. wszystko zależy w jakim miejscu znaleziono te monety. Mogły być pozostawione w czasie niektórych prac wykończeniowych.

 5. Cóż, byłem we wtorek na tej konferencji. Słuchałem wystąpienia Pani Profesor i nie słyszałem by cokolwiek mówiła o odbudowaniu Poznania. Może źle słuchałem, ale mówiła jedynie o 2 fazie budowlanej (odbudowie) budowli interpretowanej jako kaplica pałacowa przy poznańskiej rezydencji władców. Oczywiście dodała, że panowanie Bolesława bywało w historiografii nieco niedoceniane, ale jako żywo nic o odbudowywaniu Poznania nie słyszałem, nie mówiąc już o deprecjonowaniu roli Kazimierza Odnowiciela…

  • I właśnie dlatego chciałbym wyeliminować pośrednictwo gazet. Niestety na razie jest to niemożliwe ze względów czasowych.

   • Ja uwazam, ze cytowanie i linkowanie gazet jest bardzo przydatne.
    Natomiast rozbudowany komentarz z wykorzystaniem zrodla prosujacego przeklamania prasowe jak najbardziej jest przydatny i dodaje do tego swoistej satysfakcji dla czytajacych, ze od razu mamy uzupelnienie i poprawki wyzszego lotu.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: