Megalit starszy niż Stonehenge

Pozostałości megalitycznej konstrukcji starszej o setki lat od słynnego Stonehenge i ustawionej tak, by wskazywała miejsce wschodu Słońca w dniu letniego przesilenia, odkryli brytyjscy archeolodzy na jednym ze szczytów w Dartmoor w hrabstwie Devon w południowej Anglii.

Monument tworzyło dziewięć głazów o wysokości do 2,6 m i szerokości zaledwie 20 cm. Obecnie wszystkie leżą płasko, ale kiedyś prawdopodobnie stały tworząc jedną, długą linię.

Głazy odkryto sześć lat temu na szczycie zwanym Cut Hill. Jednak dopiero niedawne badania radiowęglowe torfu pod dwoma głazami pozwoliły ustalić, że konstrukcja mogła powstać ponad 3500 lat p.n.e. Głazy ułożono więc na szczycie Cut Hill co najmniej kilkaset lat przed powstaniem pierwszych konstrukcji w słynnym Stonehenge.

Płaskie granitowe płyty były ustawione w tym samym kierunku. Jak podkreśla odkrywca monumentu, Tom Greeves, głazy są tak regularne, że przypominają kolejowe podkłady.

Mike Pitts z magazynu British Archaeology nazwał znalezisko spektakularnym. Jego zdaniem ustawienie głazów uwzględniające przesilenie daje nam kolejny dowód wiedzy ludzi epoki kamienia. – Szereg jest niezwykle duży i równy. Położenie na wzniesieniu jest wyjątkowe – mówi.

Na podstawie Guardiana i New Scientist. Wyniki datowania opublikowano w Antiquity.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 21.04.2010.

Komentarze 4 to “Megalit starszy niż Stonehenge”

  1. Kolejne ciekawe miejsce do odwiedzenia może będzie. :)

  2. „…ustawienie głazów uwzględniające przesilenie daje nam kolejny dowód wiedzy ludzi epoki kamienia.” – relikt „doczesnego” myślenia, nam współczesnym się wydaje że tamci to dzikusy były, bo nie znali wielu rzeczy które nam wydają się niezbędne jak; papier toaletowy czy telefon komórkowy ;-)
    Mnie osobiście drażnią takie „nauki” – dla myślącego człowieka jest oczywiste że „oni” byli dokładnie takimi samymi ludźmi jak „my”

  3. wiesz, gdy na głazach z Avebury widzę efekty „pracy” w religijnym zapale, wandali z XIIIw, to jakoś niezbyt mam ochotę przyrównywać ich inteligencję i świadomość do mojej

  4. Dodaj do tego niszczenie posągów z czasów rzymskich przez zapaleńców chrześcijańskich na polecenie papieskie….
    Dodaj do tego późnosredniowieczne grafitti w grobowcu megalitycznym w Newgrange w Irlandi…

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: