Polacy zakończyli badania kościoła sprzed 1500 lat

Polscy archeolodzy zakończyli trwające 10 sezonów badania wczesnochrześcijańskiego kościoła leżącego wśród ruin starożytnego miasta Hippos na wschodnim brzegu jeziora Galilejskiego w Izraelu.

Kościół zbudowano w centrum miasta pod koniec V w. lub w pierwszej połowie VI w. w miejscu wcześniejszej świątyni pogańskiej i z wykorzystaniem jej elementów. Był używany przez ponad 200 lat. Kres jego funkcjonowaniu położyło straszliwe trzęsienie ziemi z 18 stycznia 749 r.

Polscy archeolodzy ustalili, że kościół składał się z trójnawowej bazyliki poprzedzonej od zachodu atrium, a od południa i północy połączonej z aneksami. W południowym aneksie mieściły się dwa groby należące zapewne do fundatorów lub dobroczyńców kościoła. Nad nawami bocznymi bazyliki znajdowały się empory, czyli galerie dla kandydatów do chrztu, którym wolno było uczestniczyć tylko w pierwszej części mszy.

Nasi badacze znaleźli pozostałości wielobarwnych posadzek mozaikowych, którymi przyozdobiono część świątyni, inskrypcje greckie upamiętniające fundatorów, wiele elementów wyposażenia liturgicznego, trzy relikwiarze, a także przenośne obiekty użytkowe, takie jak brązowe polykandela (wiszące kandelabry), dzwonek i kadzielnica, lampki oliwne z brązu, terakoty i szkła oraz wiele naczyń ceramicznych.

Zaskakującym odkryciem było znalezisko bazaltowego krzyża, który wieńczył fasadę kościoła aż do połowy VIII wieku, co wskazuje, że muzułmańskie edykty o nieeksponowaniu krzyża na budynkach nie były przestrzegane zbyt rygorystycznie.

Polską misją kierowali prof. Jolanta Młynarczyk z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN i Instytutu Archeologii UW i dr Mariusz Burdajewicz z Muzeum Narodowego w Warszawie.

Dużo więcej i zdjęcie w Nauce w Polsce.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 20.04.2010.

Komentarzy 6 to “Polacy zakończyli badania kościoła sprzed 1500 lat”

  1. poprawka – HippOs

  2. A ja, człek nieuczony, głowiłem się, skąd tam i wówczas jakieś hippisy…

  3. A mnie ciekawi ten krzyż . Albo społeczność chrześcijańska była zbyt silna, by miejscowe władze pokusiły się o jego usuniecie, albo były to władze nader tolerancyjne. Być może był on w jakiś sposób zakamuflowany, lub zasłonięty?

  4. […] Warto dodać, że w Hippos pracują też Polacy. Niedawno zakończyli badania chrześcijańskiego kościoła. […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: