Zagadka ołowianej trumny

Ważąca blisko pół tony ołowiana trumna to najbardziej niezwykłe znalezisko amerykańskich archeologów, którzy latem ubiegłego roku badali pozostałości starożytnego miasta Gabii niedaleko Rzymu.

Ołowiana trumna z Gabii. Fot. Jeffrey Becker, managing director of the Gabii project, McMaster University

Ołowiana trumna wstępnie datowana jest na II-IV w. n.e. Na razie archeolodzy nie mają pojęcia, kim była osoba, którą spotkał tak niezwykły pochówek. Jak wskazuje Nicola Terrenato profesor Uniwersytetu Michigan jest to bardzo rzadkie znalezisko. – Rzymianie co do zasady nie byli chowani w trumnach, a jeśli już, to były one z drewna. Jest tylko garść przykładów ołowianych trumien z Italii z tego okresu. Z tego rejonu nie jest jednak znana ani jedna – mówi.

Wyjątkowość znaleziska wydatnie zwiększa jego ogromny ciężar. Ołowiana blacha, w którą zawinięto zmarłego ma około 2,5 cm grubości. Jak podkreślają naukowcy blisko pół tony ołowiu to wielki majątek w starożytności.

Wkrótce trumna trafi do Akademii Amerykańskiej w Rzymie, gdzie zajmą się nią specjaliści. Celem badań jest ustalenie, co kryje się we wnętrzu ołowianego zawiniątka. W tym celu trumna przejdzie badania termograficzne. Ołów zostanie lekko podgrzany i kości oraz przedmioty we wnętrzu trumny dadzą wtedy inną odpowiedź termiczną niż ołowiana powłoka. Badacze planują także endoskopię, czyli wsunięcie do środka zabytku małej kamery.

Jeśli te metody nie przyniosą zadowalającej ilości informacji, to naukowcy mogą zdecydować się na kosztowny rezonans magnetyczny. Zabytek pojedzie wówczas do dysponującego odpowiednią aparaturą szpitala.

Gabii było całkiem sporym miastem około 2500 lat temu. Jednak im bardziej rósł pobliski Rzym, tym bardziej Gabii się kurczyło. Cycero wspomina o nim w I w. p.n.e. jako o mało istotnym miasteczku. Po III w. n.e. Gabii znika z kart historii.

Na podstawie informacji prasowej Uniwersytetu Michigan opublikowanej w EurekAlert!

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 31.03.2010.

Komentarzy 16 to “Zagadka ołowianej trumny”

 1. Nie wiem czy ten olow to az tak wielki majatek, skoro w odejsciach wody od akweduktow wykorzystywano olowiane rury i zloczki. Jakby to bylo bardzo cenne, to patrzac na dzisiejsze kradzieze szyn kolejowych z czynnych trakcji i przewodow miedzianych……

  Natomiast zakladajac jednak pewna , mimo wszystko dosyc wysoka wartosc 2,5 tony czystego w zsadzie jakiegokolwiek metalu, to moze ktos sfingowal pogrzeb, robiac z olowiu atrape tkaniny, zeby go ukryc?

 2. a skąd w ogóle pomysł by chować kogoś w ten sposób? Łudzę się, że może po to by oprócz zwłok przechować jakieś cenne ale kruche przedmioty jak np zaginione dzisiaj księgi (pomarzyć można) :)

 3. Mnie ciekawi co jest w tej trumnie i czy w ogóle jest to trumna a nie czasem jakiś duży „kufer” na skarby.

  Pozdrawiam

  Łukasz Maślanka
  http://www.szansabiznesowa.com

 4. W sumie nigdzie nie jest napisane że znaleziono tą trumnę na cmentarzu. 2,5 cm ołów da się tak wygiąć (jak na końcach trumny) czy musieli to robić rozgrzewając go?

 5. Najpewniej zakuty na zimno. Podgrzać go w tamtych czasach można było tylko ogniem – a wówczas by spłynął.

 6. […] This post was mentioned on Twitter by Wojciech Pastuszka. Wojciech Pastuszka said: Zagadka ołowianej trumny: http://wp.me/p7xd8-1k6 […]

 7. Ciekawe, co znajdą w środku.

 8. Też nie wydaje mi się aby ołów był az takim wielkim majątkiem w tym czasie. Oprócz budowy akweduktów był używany do jako spoiwo łączenia skał podczas budowy dróg (wlewało się roztopiony ołów pomiędzy ułożone kostki brukowe), jako spoiwo (przekładki z blachy ołowianej pomiędzy blokami skalnymi) przy wznoszeniu budynków…

  • Szanowni Panowie, wszystko zależy od tego, co się rozumie przez wielki majątek. Na pewno jest to pochówek znacznie kosztowniejszy niż znakomita większość spotykanych i zapewne o to chodziło badaczom.

 9. Jeżeli mogę coś dodać, to przypomniał mi się dokument w którym był poruszony temat problemów zdrowotnych ówczesnych rzymian, a dokładnie kwestia płodności. Okazało się, iż powszechnie stosowany ołów w systemach wodnych doprowadzających wodę użytkową, okazał się bardzo zgubny na dłuższą metę. Spożywanie „Uzdatnionej” dużymi dawkami ołowiu wody doprowadziło w ogromnej skali do bezpłodności, tzw. potworkowatości noworodków, nie mówiąc już o chorobach nerek, wątroby. Nawet zwierzęta spożywające tę wodę, dostarczały w swoim mięsie ogromnych dawek ołowiu. Czy taka trumna to wielki majątek..? może bardziej NIETYPOWY niż kosztowny?.pozdrawiam

  • Trumna ołowiana prawdopodobnie została odnaleziona wykrywaczem metali, rozejrzyjcie się wokoło – pustka, skąd archeolodzy wiedzieli, że to właśnie tutaj należy kopać?
   Skąd wiedzieli, że to trumna? Prawdopodobnie stopy nie zmieściły się pod zawinięcie płyty ołowianej i wystawały na zewnątrz. Kości stóp zostały zapewne wyeksplorowane.

  • zimna woda to zdaje się że był niewielki problem, dopiero gorące kwaśne potrawy robiły swoje – dotyczyłyło to jednak tych bogatszych…

 10. …Jeśli te metody nie przyniosą zadowalającej ilości informacji, to naukowcy mogą zdecydować się na kosztowny rezonans magnetyczny. Zabytek pojedzie wówczas do dysponującego odpowiednią aparaturą szpitala…hmm…;)

  • Taniej wyszłoby sprowadzić Gunthera ;D
   Być może już pracuje nad metodą wykonania rezonansu magnetycznego w warunkach polowych?

   • No dziękuję za uznanie.
    Ja jestem prawie jak laboratorium radiowęglowe w Kijowie – trzeba tylko wcześniej zaznaczyć jaki się chce wynik. I będzie.

 11. Hm, miejmy tylko nadzieję, że jak otworzą to jakiejś zarazy nie wypuszczą na świat ;) Zwłaszcza jeśli trumna była szczelna. Poza tym czy to nie w ołowianych trumnach chowano zakaźnie chorych

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: