Projekt Archeologiczny Nakum uruchomił swoją stronę internetową

Jednym z największych osiągnięć polskiej archeologii w 2006 r. (i de facto w całej pierwszej dekadzie XXI w.) było odkrycie w gwatemalskim mieście Majów Nakum nietkniętego królewskiego grobowca. Dokonał tego zespół badaczy, którym kierują dr Jarosław Źrałka i mgr Wiesław Koszkul z Instytutu Archeologii UJ.

Jedną z najbardziej imponujących piramid w Nakum jest tzw. Budowla E. Fot. Projekt Archeologiczny Nakum

Teraz członkowie Projektu Archeologicznego Nakum uruchomili stronę internetową, na której prezentują swoje dotychczasowe osiągnięcia.

Nakum leży w departamencie Peten w północnej Gwatemali ok. 25 km w linii prostej od słynnego Tikal. Miasto tworzą liczne platformy, place i piramidy.

Polacy zaczęli badania w 2006 r. i już w pierwszych tygodniach odkryli w tzw. Budowli 15 nietknięty królewski grobowiec – pierwszy taki pochówek w Nakum i jeden z nielicznych nieobrabowanych grobowców królewskich w całym regionie. We wnętrzu leżały silnie zniszczone szczątki ludzkie i bogate wyposażenie: kilkaset paciorków z jadeitu i muszli, unikalny jadeitowy pektorału spoczywającego na piersi zmarłego oraz naczynia z ceramiki. Zdaniem badaczy grobowiec pochodzi z VII albo przełomu VII i VIII wieku n.e.

Pektorał i paciorki w chwili odkrycia. Widoczny na zabytku napis hieroglificzny wymienia nieznanego dotąd władcę sąsiedniego ośrodka Yaxha imieniem Ixim Chan (czyt. iszim czan, „bóg kukurydzy-wąż”). Zdaniem polskich badaczy pektorał jest o kilka stuleci starszy od grobowca, w którym go znaleziono. Fot. Projekt Archeologiczny Nakum

Polscy archeolodzy badali też sąsiednią Budowlę 14, w której znaleźli komorę, częściowo zachowany stiukowy fryz ukazujący nogi postaci kroczącej w stronę ogromnych łap należących prawdopodobnie do jakiegoś bóstwa oraz nie mający analogii wymodelowany w kamieniu i pokryty stiukiem kanał na wodę.

Fragment wymodelowanego w stiuku fryzu pod komorą w Budowli 14. Fot. Projekt Archeologiczny Nakum

Ciekawe znaleziska przyniosły też badania Budowli 99. Na dnie głębokiego wykopu sondażowego Polacy natrafili na dwa depozyty ofiarne, zawierające ceramiczny cylinder, dziewięć glinianych głów bóstw świata podziemnego, jadeitowe paciorki w kształcie głów małp oraz kolec płaszczki używany podczas rytualnego samookaleczania. Zabytki te datowane są na czas między II w. p.n.e a połową III w. n.e.

Głęboki wykop sondażowy w Budowli 99. Fot. Projekt Archeologiczny Nakum

Jak podkreślają badacze, odkrycia w Nakum wnoszą ważny wkład do poznania bardzo istotnych momentów w historii cywilizacji Majów, jak okres protoklasyczny (ok. 0 – 250 r. n.e.) czyli czas kiedy tworzyły się jej zręby oraz schyłkowy okres klasyczny (800 – 950 r. n.e.) czyli moment kiedy na większości stanowisk obserwuje się powolny upadek kultury, podczas gdy Nakum przeżywa rozkwit.

Dużo więcej informacji i zdjęć znajdziecie na stronach projektu. Koniecznie obejrzyjcie galerię świetnych zdjęć ukazujących miasto, prace badawcze oraz obóz archeologów. Gorąco polecam również teksty i zdjęcia w zakładkach Odkrycia oraz Stanowisko. Na stronie startowej spotkacie zaś tańczącego boga kukurydzy – jedno z głównych bóstw Majów. Ten rewelacyjny wizerunek pochodzi z talerza, który Polacy odkryli we wspomnianym wyżej grobowcu w Budowli 15 (oczywiście w oryginale miał dużo bledsze kolory). Znalezisko to jest o tyle ważne, iż istnieją jeszcze tylko trzy podobne zabytki pochodzące z terenów zajmowanych przez kulturę Majów, które odkryto w wyniku badań archeologicznych. Z działu download (na dole strony) możecie pobrać m.in. film oraz tapety.

Na podstawie materiałów opublikowanych na stronach Projektu Archeologicznego Nakum. Zdjęcia dzięki uprzejmości dr. Jarosława Źrałki.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 27.03.2010.

Komentarzy 7 to “Projekt Archeologiczny Nakum uruchomił swoją stronę internetową”

  1. Byłem jakiś rok temu, na promocji książki-podręcznika Pana dr J.Źrałki. Bardzo miły człowiek, ale wydaje się taki zamknięty w sobie;]

  2. Zamknięty w sobie??? No ja bym tak nigdy nie powiedział… To naprawdę wyjątkowy człowiek i stoi przed nim świetlana przyszłość…

  3. @ Anonim
    Chodziło mi o to, że sprawia takie wrażenie, a nie że jest zamknięty;] A to, że ma świetlaną przyszłość? Też mi się zdaje, że to może być piękna archeologiczna kariera;]

  4. Ciekawe znaleziska przyniosły też badania Budowli 99. Na dnie głębokiego wykopu sondażowego Polacy natrafili na dwa depozyty ofiarne” Mam pytanie czy wykop sondażowy jest dziełem ekipy archeologicznej czy to jakaś forma studni? Jeżeli jest to tak jak przypuszczam „wykop archeologiczny”, to nasuwa się pytanie co archeolodzy szukają i z jakiego okresu na głębokości ponad 10 metrów??

    • Jest to wykop archeologiczny. Jego celem jest wstępne poznanie stratygrafii całej budowli (w tym wypadku oczywiście, bo wykop był robiony o ile dobrze się orientuję ze szczytu zrujnowanej piramidy w dół). Znalezione depozyty pochodzą z tzw. późnego okresu preklasycznwgo, kiedy formowały się zręby cywilizacji Majów (ok. 300 p.n.e.-250 n.e.). Umieszczono je jako ofiary zakładzinowe tuż przed konstrukcją Budowli 99.

  5. dziękuje,

  6. […] Czytaj też o badaniach w Nakum w poprzednich latach. […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s