Polacy przebadali cały starożytny uniwersytet

Ostatnie audytorium w obrębie jedynego znanego w strefie śródziemnomorskiej starożytnego kompleksu akademickiego przebadali polscy archeolodzy, pracujący w zeszłym roku pod kierunkiem dr. Grzegorza Majcherka z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Trwające wiele lat badania uczelni z Aleksandrii to zdecydowanie jedno z najbardziej znanych w świecie osiągnięć polskiej archeologii.

alexandrie_112004_02

Niewielki teatr z IV wieku n.e. odkryty przez Polaków na Kom el-Dikka w 1964 r. Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 3.0. Autor: Neithsabes

Wewnątrz ostatniego badanego przez polskich archeologów audytorium znajdowało się wiele zdeponowanych wielobarwnych tynków, dekorowanych motywami floralnymi i inskrypcjami pochodzącymi z sąsiadującej z konstrukcją budowli publicznej.

Pierwsze audytoria Polacy odkryli już w latach 80. XX w., ale dopiero w 2004 r. , gdy odsłonięto większą część założenia, badacze zorientowali się, że mają do czynienia z niezwykłym obiektem – jedynym zachowaną do naszych czasów starożytną uczelnią. Polscy archeolodzy ustalili, że kompleks akademicki z Kom el-Dikka w Aleksandrii funkcjonował w 2 poł. V i w VI wieku n.e. Badania wykazały również, że najpewniej w jego obręb włączono widoczny na zdjęciu powyżej mały teatr z IV w. n.e., który odkryto w latach 60. podczas badań prof. Kazimierza Michałowskiego. Mógł on służyć do zajęć z większymi grupami studentów.

Najnowsze prace naszych archeologów pozwoliły stwierdzić, że część audytoriów znacząco przebudowano w VII wieku, kiedy już nie pełniły swojej uniwersyteckiej funkcji. Niektóre przerobiono w sklepy.

Natomiast bezpośrednio pod audytoriami archeolodzy natknęli się na szereg pieców przemysłowych, służących do wypalania szkła i wapna oraz dużą latrynę publiczną.

Więcej o najnowszych badaniach w Nauce w Polsce. Zdjęcia audytoriów znajdziecie m.in. na stronach Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 26.03.2010.

Jedna odpowiedź to “Polacy przebadali cały starożytny uniwersytet”

  1. Niesamowite.
    Jak potezne w takim razie musialy byc duze uznane „uniwersytety”.
    Teatr jako aula niezle przemawia do wyobrazni.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s