Pierwsi ludzie przybyli na Flores co najmniej milion lat temu

Indonezyjska wyspa Flores zajmuje w nauce szczególne miejsce. To na niej odkryto kilka lat temu jeden z najbardziej zadziwiających szkieletów człowieka. Mająca zaledwie metr wysokości istota przezwana hobbitem, a oficjalnie nazwana Homo floresiensis (Człowiek z Flores) wstrząsnęła paleoantropologią i wywołała ogromny spór w środowisku naukowym, o którym pisałem wiele razy.

Jednak już wcześniej o Flores było wśród naukowców dość głośno. Jeden z powodów to odkryte tam kamienne narzędzia sprzed około 880 tys. lat, które są mocnym dowodem na to, że na długo przed pojawieniem się naszego gatunku ludzie potrafili pokonać morze.

W najnowszym „Nature” ukazał się artykuł, który przesuwa datę pojawienia się na Flores pierwszych ludzi o 120 tys. lat. Datowanie argonowe wykazało, że inne kamienne narzędzia odkryte w 2005 r. na stanowisku Wolo Sege mają aż milion lat. Co więcej naukowcy sugerują, że badany przez nich rejon może nie być dość stary, by zachowały się w nim ślady pierwszych ludzi na wyspie, czyli inaczej powiedziawszy wyspa mogła być zamieszkana przez przedstawicieli rodzaju Homo jeszcze wcześniej.

Co to oznacza dla słynnego hobbita? Narzędzia z Wolo Sege (jak i te trochę młodsze) pośrednio wspierają hipotezę odkrywców Homo floresiensis, że jest to skarłowaciały potomek wczesnych Homo. Pokazują one, że jacyś prymitywni ludzie niewątpliwie wyszli z Afryki i co najmniej milion lat temu dotarli do leżącej wiele tysięcy kilometrów dalej i odciętej morzem od kontynentu wyspy Flores. Odkrywcy hobbita mogą więc powiedzieć: „Patrzcie, oto narzędzia przodka Homo floresiensis.”

Opisane w „Nature” narzędzia ucieszą również zwolenników hipotezy o podróżach morskich Homo erectus (czyt. Pierwsi ludzie na Krecie i żeglujący Homo erectus). Choć moim zdaniem nie możemy być pewni, czy dawni ludzie dotarli na Flores celowo. Wszak lemury podbiły Madagaskar kilkadziesiąt milionów lat temu, a nikt nie twierdzi, że przeprawiły się tam rozmyślnie (czyt. Skąd się wzięły niezwykłe zwierzęta Madagaskaru).

Artykuł badaczy w Nature,
informacja redakcyjna Nature,
zdjęcie niektórych narzędzi z Wolo Sege.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 18.03.2010.

Komentarzy 15 to “Pierwsi ludzie przybyli na Flores co najmniej milion lat temu”

 1. Na Onecie też o tym jest. Tytuł zmanipulowany i nie mający nic wspólnego ze znaleziskiem.

 2. a propo onetu, to w komentarzach trwa tam niezla bitwa:)

 3. Ale że słonia pigmeja zeżarli to skandal (:

 4. mam dobra rade dla wszystkich: nie czytac wortali w ogole :) – onet, wirtualna polska czy co tam jeszcze chcecie – na jedno wychodzi. Nawet gazeta.pl to glownie glupawe sensacyjki – zbojeckie prawo rynku moi drodzy

 5. To,że tak wielkie stworzenie jak słoń może skarłowacieć pod wpływem środowiska(dżungla),to nie dziwi.A jak to z tym szczurem
  gigantem.Są podane źródła do wglądu w jego szkielet? Czy ,,szczur””
  to szczur,a nie np:coś jak kapibara,choć może przesadzam,bo nowo odkrytemu gatunkowi,żaden odkrywca by nie przepuścił

  • słoń (a dokładniej stegodon) nie skarłowaciał adaptując się do życia w dżunglii, ale do życia na małej wyspie o ograniczonych zasobach. Dokładnie w taki sposób, jak wymarłe karłowate słonie z wysp Morza Śródziemnego czy karłowate mamuty z kalifornijskich wysp Santa Barbara

   szczur gigant (Papagomys armandvillei) poradził sobie znacznie lepiej, hobbit nie dał mu rady, choć pewnie próbował. Żyje do dziś na Flores i jest faktycznie „szczurem” – dużym gryzoniem z rodziny myszowatych (45 cm ciało + do 70 cm ogon).

   • W przypadku mamutów z Santa Rosae może chodzić raczej o zmianę gabarytów związaną z geometrią ciała. Pełnowymiarowe mamuty miały budowę wydatnie utrudniającą poruszanie się po pochyłym terenie.

 6. Bardzo pożyteczna i interesująca strona. Brzydala by się jakaś informacja o „Zakazanej Archeologii”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s