Polacy odtwarzają piękno świątyni Totmesa III

Świątynię Totmesa III w Deir el-Bahari już w starożytności zrujnowało trzęsienie ziemi. Gdy na te tereny dotarli pierwsi archeolodzy w jej miejscu było jedynie wzgórze i nikt nie domyślał się, że jego wnętrze kryje ruiny świątyni, w tym tysiące roztrzaskanych kamiennych bloków z licznymi malunkami.

Ukrytą w pagórku budowlę odkryli niespodziewanie polscy archeolodzy w związku z pracami w sąsiadującej z nią słynnej świątyni Hatszepsut. W latach 1961-67 nasi badacze całkowicie odsłonili ruiny zapomnianej świątyni. Okazało się, że malowidła znakomicie się zachowały, gdyż trzy tysiące lat spędziły bez dostępu światła i powietrza.

Badaniami świątyni Totmesa III w latach 1978-96 kierowała niedawno zmarła prof. Jadwiga Lipińska. Efektem jej działalności było odtworzenie większości malowideł, co z kolei umożliwiło prace nad ich interpretacją oraz studia nad funkcją świątyni. Jesienią 2008 roku prace w terenie wznowiła misja pod kierownictwem dr Moniki Dolińskiej z Muzeum Narodowego w Warszawie.

– Zachowały się tysiące drobnych malowanych detali, ukazujące bogactwo ikonograficzne i niuanse kolorystyczne, zazwyczaj zniszczone przez warunki atmosferyczne i działalność ludzką. Detale te dostarczają informacji nie do uzyskania gdzie indziej, których analiza poszerzy naszą wiedzę o reliefie i malarstwie, a także kulturze materialnej początku XVIII dynastii – tłumaczy niezwykłość zabytku dr Dolińska.

Dlatego Polscy badacze wkładają wiele wysiłku, by za pomocą rysunków i zdjęć dokładnie udokumentować starożytne malowidła oraz odtworzyć ich pierwotny wygląd.

Więcej i zdjęcia w Nauce w Polsce.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 9.03.2010.

Komentarzy 13 to “Polacy odtwarzają piękno świątyni Totmesa III”

 1. Wspaniała łamigłówka…

 2. mało zdjęć

 3. Hmmm. Wojtku usunąłeś temen „W najnowszej archeologii żywej”??? Chyba nie wystraszyłeś się gróźb o rzekome pomówienia??? Tam nie było żadnych pomówień a jedynie polemika

  • Usunąłem, bo taką otrzymałem prośbę od redakcji AŻ, a mój wpis składał się całkowicie z materiałów AŻ.

   • Zaskakujące, ten blog czyta masa ludzi zainteresowanych archeologią i AŻ rezygnuje z takiej reklamy. W zasadzie na ich miejscu podsyłałbym tutaj zajawki na zachętę :)

    Nie widziałem pyskówki więc może nie mam pełnego wglądu…

    • Może wstyd było redakcji AŻ tej masy błędów popełnionych w tekście. Michał Urbanowski itp. Szkoda tylko, że Pan szanowny Redaktor nie zajął się w pierwszej kolejności ich poprawianiem tylko zaczął od straszenia forumowiczów wyrokami za rzekome pomówienia, które nie miały tu miejsca. Niestety wśród pracowników PAN to standard. Jak mawia moja dobra kumpela „Niektórzy są ponad krytyką”.

 4. Może dobrze, że został usunięty. Jakaś pyskówa się zrobiła, bez sensu zupełnie.

 5. Nieodparcie nasuwa mi się z czasów studenckich (a to prehistoria, więc na temat): „Procent głupich studentów i głupich profesorów jest taki sam”. Żeby nie było wątpliwości – blog jest wspaniały, autorzy komentarzy rzeczowi. Jestem tu codziennie, zawsze z przyjemnością!!!.

 6. ,,Dlatego Polscy badacze wkładają wiele wysiłku, by za pomocą rysunków i zdjęć dokładnie udokumentować starożytne malowidła oraz odtworzyć ich pierwotny wygląd.”
  A miało być o odtwarzaniu piękna świątyni.Na temat dwa pierwsze wpisy. …!?!?

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: