Grobowiec królowej w Sakkarze (aktualizacja)

Francuscy archeolodzy, których pracami kieruje Philippe Collombert, dotarli w Sakkarze do komory grobowej żyjącej około 4300 lat temu egipskiej królowej Behenu.

Komora znajduje się w zrujnowanej piramidzie królowej. Badacze odkryli dobrze zachowany granitowy sarkofag pokryty inskrypcjami z tytułami władczyni. Sama mumia niestety nie dotrwała do naszych czasów.

Archeolodzy cieszą się jednak z dobrze zachowanych tekstów widocznych na ścianie komory o wymiarach 10 na 5 m. Są to w większości zaklęcia mające zapewnić ochronę szczątków królowej i jej udane przejście do świata zmarłych. Takie teksty były popularne za panowania V i VI dynastii.

Niestety znalezisko nie pozwoliło naukowcom poznać małżonka królowej. Wciąż więc nie wiadomo, czy jej mężem był Pepi I czy też Pepi II (obaj z VI dynastii).

Francuski zespół pracuje w Sakkarze od 1988 r. Odkrył między innymi siedem słabo wykonanych piramid królowych. Grobowiec Behenu jest dopiero drugim, w którym archeolodzy odkryli religijne inskrypcje.

Na podstawie depesz AP (dali zdjęcie) i Reutersa.

AKTUALIZACJA

Trochę więcej można zobaczyć na zdjęciach w Discovery.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 5.03.2010.

Komentarze 3 to “Grobowiec królowej w Sakkarze (aktualizacja)”

  1. jak to fajnie, że ciągle jeszcze tyle nowych odkryć jest na świecie. Byłem w Sakkarze i te wszystkie wykopaliska i odkopywane zabytki robią wrażenie.

  2. Ja też tam byłam :)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: