Niezwykły kurhan badali Polacy w Sudanie

Zespół dr. Marka Chłodnickiego z poznańskiego Muzeum Archeologicznego zakończył badania wielkiego meroickiego kurhanu w miejscowości Hagar el-Beida w Sudanie.

Zawierająca bogate wyposażenie komora grobowa była wykonana w całości z suszonych cegieł mułowych. To pierwszy taki przypadek w rejonie IV katarakty nilowej.

Badania kurhanu rozpoczęły się już w 2005. Nasi archeolodzy ustalili, że powstał on w okresie późnomeroickim lub w tak zwanym okresie przejściowym, gdy państwo meroickie chyliło się ku upadkowi (2 poł. IV w. n.e.).

Konstrukcja ma 30 m średnicy i 6 m wysokości. Centralna część kurhanu składa się z pionowego szybu wiodącego do wymurowanej i przesklepionej cegłami komory grobowej.

Część wyposażenia najpewniej już w starożytności zabrali rabusie, ale archeolodzy mieli szczęście. W grobowcu zachowały się bowiem misy różnej wielkości i czerpak wykonane ze stopów miedzi. Część tych naczyń jest niezwykle bogato zdobiona wzorami przedstawiającymi kwiaty lotosu, ureusze i żaby. Jak dotąd na obszarze wokół IV katarakty nie znaleziono tak licznego zestawu naczyń miedzianych.

Oprócz tego w kurhanie odkryto naczynia na piwo, trzy pierścienie z brązu oraz pozostałości wyposażenia łuczniczego.

Dużo więcej i ilustracje w Nauce w Polsce.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 4.03.2010.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s