Nowa interpretacja kręgu kamiennego z Nabta Playa

Kamienny krąg sprzed ponad 6 tys. lat odkryty przez polsko-amerykański zespół badawczy w Nabta Playa na Pustyni Zachodniej w Egipcie uzyskał kolejne wyjaśnienie swojej funkcji. Jak informuje serwis „Nauka w Polsce”, autorem nowej koncepcji jest dr Stanisław Iwaniszewski, archeolog z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie i profesor archeologii w Narodowej Szkole Antropologii i Historii w mieście Meksyk.

Kamienny krąg z Nabta Playa w muzeum w Asuanie. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Raymbetz

Dotychczas badacze uznawali, że starożytni mieszkańcy Nabta Playa obserwowali z pomocą kręgu kamiennego wschód Słońca w dniu przesilenia letniego około 6 tys. lat temu. Miał on być widoczny przez jedną z dwóch par megalitów. Jednak najnowsze pomiary kręgu wskazują, że linia ta znajduje się poza azymutem wyznaczonym przez megality.

Według dr. Iwaniszewskiego, w badaniach archeoastronomicznych kręgu kamiennego pominięto daty przejścia Słońca przez zenit. Tymczasem krąg leży w obszarze międzyzwrotnikowym, gdzie to zjawisko można obserwować. Jego zdaniem, azymut wyznaczony przez megality mieści się w przedziale, w którym Słońce wschodziło w dni, kiedy przechodziło przez zenit.

Więcej o koncepcji dr. Iwaniszewskiego w Nauce w Polsce.

Aktualnie kamienny krąg znajduje się na teren Muzeum Prehistorycznego w Asuanie. Okazało się bowiem, że choć Nabta Playa leży w trudno dostępnym i w zasadzie bezludnym terenie, to tamtejsze zabytki często są niszczone. Głównym winowajcą jest pewien amerykański fizyk, który w swojej książce uznał, że centrum w Nabta Playa powstało 17,5 tysiąca lat p.n.e., a megality przedstawiają mapę naszej galaktyki widzianej z północnego bieguna. Zafascynowani tą lekturą New Age’owcy, korzystają z organizowanych do Nabta Playa nielegalnych wycieczek, by dostać się na teren prehistorycznego centrum. Tam konstruują własne świątynie z elementów pradawnych megalitów, a także składają ofiary ze znalezionych na miejscu zabytków (np. żaren).

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 20.02.2010.

Komentarzy 16 to “Nowa interpretacja kręgu kamiennego z Nabta Playa”

 1. „Zafascynowani tą lekturą New Age’owcy, korzystają z organizowanych do Nabta Playa nielegalnych wycieczek”

  Do tej pory tych, którzy doszukują się kosmicznych przesłań w starożytnych zabytkach, traktowałem jak niegroźnych oszołomów. Teraz widzę, że warto zmienić zdanie.

  A swoją drogą, czy podobne astronomiczne badania prowadzono w naszych polskich kamiennych kręgach?

 2. „A swoją drogą, czy podobne astronomiczne badania prowadzono w naszych polskich kamiennych kręgach?” A widziałeś te polskie kręgi?

 3. Jak dla mnie to sterta kamieni, którą można interpretować na wiele sposobów np: pomnik upamiętniający jakieś zajście (wygraną bitwę, udany rok, dar dla bogów, ołtarz). Każda teoria jest tak samo prawdopodobna. Tego fizyka nie znam jego teorii też, więc się nie wypowiadam. W każdym bądź razie brzmi bardzo mocno ekscentrycznie. Mnie natomiast zafascynowali New Age’owcy za oryginalne postrzeganie otaczającej rzeczywistości. Oby nigdy nie wpadli na pomysł składania pozwów do sądu za rozkopywanie i grabież grobów ich przodków przez archeologów.

  • Indianie w USA jak najbardziej takie pozwy składają. I nie są nawet New Age’owcami.

 4. Nazwa muzeum w Asuanie brzmi Muzeum Nubijskie a nie Prehistrtyczne

 5. Właśnie skończyłem oglądać film, w którym mówiono o Nabta Playa.
  ————————-
  Film usunięty ze względu na pseudonaukowe treści. Polecam zapoznanie się z zasadami komentowania wpisów ( https://archeowiesci.wordpress.com/zasady-komentowania-postow/ ).

  Wojciech Pastuszka

 6. Tutaj znalazłem coś ciekawego jako uzupełnienie, http://www.racjonalista.pl/kk.php/t,2312

 7. @ffatman
  Chodziło mi o kręgi w Węsiorach, Odrach i paru innych stanowiskach. „Polskich” z racji położenia, a nie kontekstu historycznego.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: