Zagadka kaplicy Dobrawy
W odkrytej niedawno w Poznaniu tzw. kaplicy Dobrawy datowanej na lata 60. X w. mógł znajdować się grób – twierdzi prof. Hanna Kóčka-Krenz z UAM, kierownik zespołu badającego kaplicę.
Ostrów Tumski w Poznaniu. Na pierwszym planie widać XV-wieczny kościół Najświętszej Maryi Panny, pod którym są pozostałości palatium Mieszka I i kaplicy Dobrawy. W głębi katedra. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Radomil
Co prawda archeolodzy nie natknęli się na żadne pozostałości pochówku, ale mają dość mocną poszlakę. Otóż we wnętrzu kaplicy natknęli się na ogromny wykop. Według prof. Kóčki-Krenz znaczy to, że ktoś czegoś tam szukał. A w takich miejscach najczęściej znajdują się groby.
Zdaniem poznańskiej archeolog wykop mógł być wykonany w celach rabunkowych, albo żeby zabrać szczątki pochowanej tam ważnej osoby. Kto mógł być tą osobą i kto przekopał kaplicę?
Jeśli chodzi o pochowaną osobę, to prof. Kóčka-Krenz stawia na żonę Mieszka Dobrawę oraz na biskupa Jordana. Do rabunku mogło zaś dojść podczas najazdu księcia czeskiego Brzetysława w 1038/1039 r. Czesi mogli zabrać szczątki swojej krajanki Dobrawy nad Wełtawę.
Drugi podejrzany to Kazimierz Odnowiciel, który po najeździe Brzetysława mógł przenieść szczątki z kaplicy do poznańskiej katedry.
Więcej w wywiadzie prof. Kóčki-Krenz dla Gazety Wyborczej.
Chodzi o tę samą kaplicę?
https://archeowiesci.wordpress.com/2009/10/04/srebrne-monety-z-kaplicy-dobrawy/
Datowanie, nie jest jednoznaczne, jama nieokreślona – raczej wkop niż grób, a pani profesor dorobiła całą legendę i historię nieomal jakby była naocznym świadkiem wydarzeń. Dla niej to jest grób Dobrawy – tylko nie jest pewna kto był przed nią.
Tak to już jest, gdy wielkość archeologa morzona jest wielkością jego odkryć, gdy odkryć brakuje pozostają zasoby wyobraźni.
To ta kaplica.
Żona króla pochowana w jednym grobie z biskupem? Hmm… perwersyjne dość.
Chodziło o albo, albo :)
Ciekawe, czy byly próby kanonizacji czy beatyfikacji Dobrawy?
W takim przypadku rabunek zwlok przyszlej swietej przez Czechow bylby bardzo prawdopodobny, a jednoczesnie milczenie na temat ich dalszych losow w obliczu zaniechania tego procesu zupelnie zrozumiale.
[…] Marii Panny, która również znajduje się na Ostrowie Tumskim. Archeolog wskazuje na odkryty tam duży wkop, najprawdopodobniej pozostałość po grobie. Argumentuje również, że takie same wezwanie mają […]
Prof. Urbańczyk: to nie grób Mieszka odkryto w katedrze poznańskiej « Archeowieści said this on 28.12.2010 @ 9:01 |