Zagadka kaplicy Dobrawy

W odkrytej niedawno w Poznaniu tzw. kaplicy Dobrawy datowanej na lata 60. X w. mógł znajdować się grób – twierdzi prof. Hanna Kóčka-Krenz z UAM, kierownik zespołu badającego kaplicę.

Ostrów_Tumski_Poznań_RB1

Ostrów Tumski w Poznaniu. Na pierwszym planie widać XV-wieczny kościół Najświętszej Maryi Panny, pod którym są pozostałości palatium Mieszka I i kaplicy Dobrawy. W głębi katedra. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Radomil

Co prawda archeolodzy nie natknęli się na żadne pozostałości pochówku, ale mają dość mocną poszlakę. Otóż we wnętrzu kaplicy natknęli się na ogromny wykop. Według prof. Kóčki-Krenz znaczy to, że ktoś czegoś tam szukał. A w takich miejscach najczęściej znajdują się groby.

Zdaniem poznańskiej archeolog wykop mógł być wykonany w celach rabunkowych, albo żeby zabrać szczątki pochowanej tam ważnej osoby. Kto mógł być tą osobą i kto przekopał kaplicę?

Jeśli chodzi o pochowaną osobę, to prof. Kóčka-Krenz stawia na żonę Mieszka Dobrawę oraz na biskupa Jordana. Do rabunku mogło zaś dojść podczas najazdu księcia czeskiego Brzetysława w 1038/1039 r. Czesi mogli zabrać szczątki swojej krajanki Dobrawy nad Wełtawę.

Drugi podejrzany to Kazimierz Odnowiciel, który po najeździe Brzetysława mógł przenieść szczątki z kaplicy do poznańskiej katedry.

Więcej w wywiadzie prof. Kóčki-Krenz dla Gazety Wyborczej.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 8.02.2010.

Komentarzy 6 to “Zagadka kaplicy Dobrawy”

 1. Chodzi o tę samą kaplicę?
  https://archeowiesci.wordpress.com/2009/10/04/srebrne-monety-z-kaplicy-dobrawy/

  Datowanie, nie jest jednoznaczne, jama nieokreślona – raczej wkop niż grób, a pani profesor dorobiła całą legendę i historię nieomal jakby była naocznym świadkiem wydarzeń. Dla niej to jest grób Dobrawy – tylko nie jest pewna kto był przed nią.

  Tak to już jest, gdy wielkość archeologa morzona jest wielkością jego odkryć, gdy odkryć brakuje pozostają zasoby wyobraźni.

 2. Żona króla pochowana w jednym grobie z biskupem? Hmm… perwersyjne dość.

 3. Ciekawe, czy byly próby kanonizacji czy beatyfikacji Dobrawy?
  W takim przypadku rabunek zwlok przyszlej swietej przez Czechow bylby bardzo prawdopodobny, a jednoczesnie milczenie na temat ich dalszych losow w obliczu zaniechania tego procesu zupelnie zrozumiale.

 4. […] Marii Panny, która również znajduje się na Ostrowie Tumskim. Archeolog wskazuje na odkryty tam duży wkop, najprawdopodobniej pozostałość po grobie. Argumentuje również, że takie same wezwanie mają […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: