Stonehenge otaczały żywopłoty

Dookoła najsłynniejszego kamiennego kręgu świata rosły dwie linie żywopłotów – twierdzą archeolodzy z English Heritage, angielskiej instytucji odpowiedzialnej za ochronę dziedzictwa narodowego.

Niegdyś zakryte przed niepożądanym wzrokiem? Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Wigulf.

– Okres, w którym posadzono te żywopłoty jest przedmiotem spekulacji, ale mogło to mieć miejsce w epoce brązu. Powody ich posadzenia są nieznane – mówi archeolog Mike Pitts, redaktor magazynu „British Archaeology”, w którym opisano odkrycie, i jednocześnie wielki znawca Stonehenge.

Żywopłoty rosły na niskich nasypach otaczających kamienny krąg. Zdaniem naukowców miały one prawdopodobnie zasłaniać wnętrze Stonehenge. Być może chodziło o to, by nikt niepowołany nie widział odbywających się tam ceremonii.

Najnowsze badania ujawniły również, że w samym środku kamiennego kręgu znajdowało się prawdopodobnie niewielkie wzgórze. Tym samym okazało się, że autorzy niektórych XVIII-wiecznych akwarel nie zmyślali malując w środku kręgu wzniesienie. Dotąd uznawano, że dodawali je, by zwiększyć malowniczość zabytku. Archeolodzy nie mają jednak pojęcia, czy wzgórze było tworem naturalnym, czy też dawniejszym monumentem, wokół którego powstał krąg.

Na podstawie Guardiana.

Istnienie żywopłotu i wzniesienia to najnowsze ustalenia dokonane w ramach zapoczątkowanych kilka lat temu dokładnych badań Stonehenge i jego okolic. Przyniosły one już wiele odkryć, które znacząco poszerzyły naszą wiedzę o tym niesamowitym miejscu. Naukowcy odkryli m.in. zagadkową osadę w Durrington Walls, a także ślady po innym kamiennym kręgu, który znajdował się w pobliżu Stonehenge, a także przeprowadzili dokładne datowania prochów ludzkich znalezionych w obrębie najsłynniejszego kręgu świata.

AKTUALIZACJA
Trochę dokładniej sprawę opisał 11 lutego National Geographic.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 6.02.2010.

Komentarzy 17 to “Stonehenge otaczały żywopłoty”

 1. Ciekawe czy zywoploty byly przycinane i formowane, czy tez krzewy rosly „byle gesto i wysoko” ?

  Sadze, ze wyrownane i formowane zywoploty mogly wywierac wieksze wrazenie, ale z kolei „dzikie” sprawialyby wrazenie naturalnej zielenii skrywajacej sanktuarium.

 2. Dwóch brytyjskich archeologów ogłosiło, że odkryło powód, dla którego powstała jedna z najbardziej tajemniczych budowli w historii świata – kamienny krąg w Stonehenge – informuje serwis CNN.
  Wcześniej twierdzono, że Stonehenge to świątynia wyznawców słońca, miejsce pochówków lub astronomiczne obserwatorium.

  Profesorowie Geoffrey Wainwright i Timothy Darvill twierdzą teraz, że Stonehenge to rodzaj pradawnego uzdrowiska, takiego jak dzisiejsze Lourdes, do którego pielgrzymowali ludzie z całej ówczesnej Europy.

  – Odkryliśmy, że budowla powstała w związku z wiara w proces uzdrowienia – powiedział Wainwright podczas spotkania z prasą w Londynie. Jego zdaniem, świadczy o tym podwójny krąg, złożony z niebieskich kamieni, odnaleziony w Stonehenge. – Dawniej wierzono, iż kamienie o niebieskim kolorze mają wartości lecznicze – podkreśla.

  Dodatkowym dowodem mają być odnalezione kości osób pochowanych w pobliżu Stonehenge. Po ich zbadaniu okazało się, że należą one do osób cierpiących na rozmaite choroby.

 3. Może czegoś nie doczytałem, ale w tym kontekście chyba upada koncepcja Stonehenge jako kalendarza słonecznego. Zza chaszczy, jeśli miałey one zasłaniać krąg, nie widać by było miejsc wschodów i zachodów Słońca czy Księżyca, co dla kalendarza jest dość istotne. No chyyba, że _wcześniejsi_, neolityczni użytkownicy (twórcy) tak go traktowali.
  Jeśli tak, to znaczy, że pomiędzy jjednymi a rugimi nie było ciągłości kultorowej.
  Co do propozycji Uzdrowiciela:
  „kości osób pochowanych w pobliżu Stonehenge. Po ich zbadaniu okazało się, że należą one do osób cierpiących na rozmaite choroby”: sądzę, że KAŻDY ówczesny człowiek miał jakieś choroby, a wobec dość mało zaawansowenj medycyny ich rozmaitość była raczej normą.
  W końcu cmentarze pełne są osób chorych.
  Umieralność ze starości to stosunkowo niedawna (w skali archeologicznej czy paleontologicznej) rzecz. Więc tej kwestii nie traktowałbym jako dowodu, bo to jest dowód z dzisiejszego punktu widzenia, a nie koniecznie odzwierciedlający stan „z wtedy”.
  Ciekawe to podwyższenie w środku.
  Ołtarz, amboba, miejsce obserwcji twórców kręgu? Czy późniejsza „dobudówka”?

  • Racja. Nie interesowałem się wcześniej Stonehenge i stąd ten wpis, jak napisał Pan Wojtek dość stary jeśli chodzi o teorię. Datowanie tej budowli mnie zastanawia bo była bardzo rozciągnięta w czasie, ale początki datowane są na czasy budowy Wielkiej Piramidy? Czy to przypadek? Wielka piramida jak wiadomo ma wiele wspólnego z astronomią itd. Stonehenge wg niektórych teorii pełniło podobną rolę. Skoro dla ówczesnych ludzi rolnictwo było bardzo istotne to musieli jakoś się orientować bo czas siewów jest bardzo istotny (jestem praktykującym zielarzem i wiem jak biodynamiczny kalendarz jest ważny!) Dlatego, gdyż plony zależą m.in od faz księżyca i nawet godzina w której coś sadzimy ma wielkie znaczenie. Roślina może rosnąć w liść, łodygę, kwiat, owoc… Wszystko to zależy od pory dnia i nocy kiedy coś posadzimy. Majowie, których podstawą życia było rolnictwo musieli orientować się bardzo dokładnie w porach siewu a ich wiedza astronomiczna jak wiemy była duża. Stonehenge jako kalendarz bardzo mnie przekonuje.

   • Stonehenge było rozbudowywane i przebudowywane przez co najmniej kilka wieków. Krąg powstał na kilka stuleci przed budową piramid. Najbardziej imponujące kamienne konstrukcje powstały mniej więcej w tym samym czasie, kiedy budowano piramidy. Trzeba jednak pamiętać, że datowanie różnych faz budowy kręgu jest mocno niepewne. Niestety, nie wszystko da się ustalić i wydatować. Nie wyciągałbym też daleko idących wniosków ze zbieżności chronologicznej.

    Co do kalendarza, to dostosowanie pewnych elementów kręgu do zjawisk astronomicznych nie jest niczym wyjątkowym. Było to dość powszechne w tamtych czasach i znamy wiele przykładów takich zachowań z różnych rejonów i czasów.

  • A co za problem mieć dziury w żywopłocie w najważniejszych miejscach? Światło słoneczne nie potrzebuje wielkiej szczeliny, żeby przedrzeć się przez chaszcze :)
   Ponadto by trzeba było się przyjrzeć kwestii gatunków – jeżeli byłyby wykorzystane rośliny gubiące liście na zimę to równonoc wiosenna inaczej mogłaby wyglądać niż z zimozielonymi roślinami.

   • Jeśli żywopłoty rosły w większej odległości, to nawet nie musiały wcale przeszkadzać. Jaka była ta odległość? A może były niskie i strzyżone: też nie przeszkadzałyby. Trudno być czegokolwiek pewnym.

    • Jeśli prawdę napisali w angielskiej Wikipedii powołując się na artykuł w British Archaeology, to żywopłoty były zaraz przy kamieniach jeszcze w obrębie henge (czyli po wewnętrznej stronie wału)

 4. Nie uważam,aby żywopłoy miały być czymś tak frapującym,że nasza wiedza,a raczej poglądy dotyczącee STONEHENGE miały coś zmieniać.
  Sam fakt,że archeolodzy dokonali takiego ,,owum” świadczy o ich głębokim zaangażowaniu w sprawę.(własnego zawodu z resztą)
  Owe zielska nie zmieniają i tak naszej wiedzy na temat powstania,przeznaczenia i daty(kultury)powstania kromlechu.
  Jeszcze trochę bardziej od siebie:-dwa słupy przewiązane poziomą belka(nadproże, rygiel) to w istocie brama.Wybaczcie panowie, ale już 25 lat temu twierdziło się że ów kromlech był kalendarzem.Ze środka(o wzniesieniu wtedy nie było mowy)obserwowano połozenie ciał niebieskich,przeważnie chyba(moim zdaniem) słońca i możliwe że konstelacji. Na obwodzie wykopane byly dołki -28szt.i jeszcze inne dzielące miesiąc nz kwadry.
  Cała ta budowla była co najmniej kalendarzem(innego przeznaczenia nie ośmielam się domniewywać).
  A żywopłot0?Nczego tu nie zmienia, po prostu żywopłot.

  • Przypuszczenia graniczące z pewnością nie czynią człowieka otwartym na preawdziwą wiedzę i racjonalne argumenty. To raczej ukłon w stronę Daenikana i jemu podobnych…

 5. Może źle zrozumiałem tekst The Guardian, ale zdaje się, że archeolodzy powołują się właśnie na przedstawienia Stonehenge z XVIII w. (czy tylko?), jako argument za istnieniem kopca pośrodku konstrukcji.
  Zastanawia mnie też, jakie są archeologiczne przesłanki do datowania owych żywopłotów?

  • Raczej źle. Z tekstu można się domyśleć, że mają jakieś materialne poszlaki na jego istnienie, ale nie jednoznaczne. Obrazy to tylko dodatek.

   • Jeśli w centrum był pagórek (kopiec), to żywopłoty mogły nie mieć żadnego wpływu na możliwość i precyzję obserwacji.

 6. Mam nawet pewną teorię o tym, jak mogło dojść do postawienia tego żywopłotu. Łączy się on z pewnym epizodem w dziejach wysp Brytyjskich, kiedy…
  a co ja będę opowiadał. Zapodam film:

  Klasyczne tłumaczenie polskie:
  http://www.modrzew.stopklatka.pl/graal20.htm
  I rzeczowy artykuł w wikipedii:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Shrubbery

 7. Jeśli kogoś interesuje aktualny pogląd na możliwość prowadzenia obserwacji astronomicznych w Stonehenge, tu jest oficjalna ulotka Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego:

  Click to access Stonehenge.LowRes.pdf

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: