Poznamy DNA Tutanchamona

17 lutego Egipcjanie przedstawią wyniki badań genetycznych mumii najsłynniejszego faraona.

Wyniki badań mają zwiększyć naszą wiedzę na temat powiązań rodzinnych Tutanchamona. Egipscy archeolodzy pobrali nie tylko próbki z mumii młodego władcy, ale też z dwóch znalezionych w jego grobowcu płodów.

Jak zapowiedział Zahi Hawass, szef egipskiej Najwyższej Rady Starożytności, dowiemy się czy płody są dziećmi Tutanchamona i Anchesenamon, córki słynnej Nefretete. Badania mają też dostarczyć cennych informacji o pochodzeniu władcy. Wiemy, że ojcem Tutanchamona był Amenhotep IV znany lepiej pod imieniem Echnaton. Jednak co do matki nie mamy pewności.

Na podstawie depeszy AFP.

Tutanchamon jest najsłynniejszym władcą Egiptu, ale jego historyczne znaczenie jest bardzo małe. Całą sławę zawdzięcza temu, że jego grobowiec dotrwał do naszych czasów w stanie nienaruszonym. Gdy w 1922 r. Howard Carter odkrył miejsce spoczynku nastoletniego faraona odkrył około 5000 niesamowitych zabytków, w tym wspaniałe złote sarkofagi, w których złożono zmumifikowane ciało władcy (jeden z nich powyżej na zdjęciu Jona Bodswortha).

Parę zabytków z grobowca Tutanchamona opisałem w Cudach Świata

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 1.02.2010.

Komentarzy 5 to “Poznamy DNA Tutanchamona”

  1. to już nie mogę się doczekać wyniku badań :)

  2. Proszę o ciąg dalszy tego tematu po 17 kutego. :-)
    A tak swoją drogą – Tutanchamon naprawdę jest najsłynniejszym władcą Egiptu? Hmmm.

    • Ciąg będzie. I jak na mój gust jest zdecydowanie najsłynniejszy i o nim najczęściej się pisze. Nie jest to oczywiście sława na którą Tutanchamon jakkolwiek zapracował. Po prostu miał szczęście.

      • Oczywiście, racja, że miał szczęście. Najsłynniejszymi władcami Egiptu powinien być Totmes (Tutmosis) III i jego wielkie podboje po sam Eufrat. Ramzes Wielki także może być pretendentem. Ale Tutankhamun jest znany tylko i wyłącznie z nieokradzionego grobowca. Powinien być znany dla Archeologii jako świetny przykład miejsca spoczynku faraona w Dolinie Królów, ale dla historii, w moim mniemaniu, najważniejszy jest Totmes III. Pozdrawiam serdecznie.

  3. […] This post was mentioned on Twitter by Maciej Sonik, Anna Watza, Anna Watza, laurinio, Ann_Doe ✔  and others. Ann_Doe ✔  said: Poznamy DNA Tutanchamona: http://wp.me/p7xd8-1dc (via @Archeowiesci) […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: