Polacy odmłodzili egipską fortecę
Polsko-słowacka misja archeologiczna, która bada egipską twierdzę Tell er-Retaba w północno-wschodnim Egipcie odkryła pochówki, które podważyły dotychczasowe datowanie powstania twierdzy.
Dotąd przeważał pogląd odkrywcy twierdzy W.M.F. Petriego, że wzniesiono ją za panowania Hyksosów w XVII w. p.n.e. Tegoroczne badania wykazały jednak, że twierdza powstała dopiero w czasach Nowego Państwa, za panowania XVIII dynastii, ok. 100 lat później.
Świadczą o tym cztery pochówki dzieci, które archeolodzy znaleźli pod fundamentami muru obronnego. Petrie uznał, że mur powstał za panowania Hyksosów. Jednak znalezione pod fundamentami szczątki dzieci złożone były w amforach z czasów XVIII dynastii, która panowała po Hyksosach. Oznacza to, że Petri się pomylił.
Archeolodzy znaleźli też wewnątrz twierdzy pozostałości zabudowy z różnych okresów, piece, silosy, a także starożytną ulicę szerokości 5 m.
Ze strony polskiej badaniami kierował dr Sławomir Rzepka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Więcej i zdjęcia w Nauce w Polsce.
Tell eR – Retaba;] R to litera słoneczna** w języku arabskim i przedrostek el przejmuję pierwszą literę słowa przed którym stoi. To tak nawiasem:) Pozdrawiam Autora;)
**a słoneczna dlatego że najlepszym przykładem jest słowo asz-szamsu czyli słońce (tak zostało w podręcznikach przyjęte), gdzie też al zmienia się w asz z powodu pierwszej litery następnego słówka:)
Cóż, tak było w źródle.
Rozumiem, nie mam pretensji żadnych tylko zgłaszam błąd:) W końcu blog ma być na wysokim poziomie:)
Zgadzam się akurat w tej kwestii.
Moze zapis nazwy tej miejscowosci w literaturze w jezykach europejskich ewoluowal, dopiero oststecznie przyjmujac jak najbardziej poprawna forme, zgodnie z tendencja do jak najwierniejszego oddania pisowni lokalnej?
Tak jak przykladowo Mao Tse-tung, obecnie Mao Zedong.
A czy jest niemozliwe, ze amfory ze zlokami wkopano jednak pozniej pod juz istniejace mury?
Na jakiej glebokosci odnaleziono te amfory i ile dzielilo je od dolnej czesci fundamentow?
Sądzę, że raczej nie wchodzi to w rachubę, bo takie dość oczywiste założenie badacze najpewniej zweryfikowali i wyszło im, że pochówki były przed murem.
Ale interesujace byloby wyjasnienie na jakiej podstawie odrzucono ta mozliwosc.
Na podstawie stratygrafii
Nie wiem, czy to daloby 100% pewnosc, jesli doszliby do znaleziska od tej samej strony, z ktorej umieszczono urny.
http://www.naukawpolsce.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_naukapl.pap.pl&_PageID=1&s=szablon.depesza&dz=szablon.depesza&dep=369695&data=&lang=PL&_CheckSum=-2066740907
Naturalnie sa to pytania laika a nie twierdzenie.
@student B52_korektor: asz-Szamsu? No to Tell er-Rataba czy Tell ar-Rataba? A może aš-šams? Usama/Osama bim/ben/ibn Laden/Ladin?
Oczywiście zależy od dialektu, ale po arabsku Osama IBN Laden jest tą poprawną wersją. aš-šamsu (brakowało mi tego š) to słońce po arabsku na pewno, znam nieźle arabski. al i el też jest zamiennie i zależy od dialektu i regionu. Spotkałem się z wpisem Tell AR jak i ER Retaba jest poprawnie ale na pewno nie AL i EL, w tym wypadku oczywiście:)
Ciekawe czy czyjes „wielkie oko” zatrzymalo sie nad ta dyskusja po wychwyceniu slow kluczowych :)))
:):)
no właśnie, w końcu ja na przykład nie jestem bin stahu :)