Polacy odmłodzili egipską fortecę

Polsko-słowacka misja archeologiczna, która bada egipską twierdzę Tell er-Retaba w północno-wschodnim Egipcie odkryła pochówki, które podważyły dotychczasowe datowanie powstania twierdzy.

Dotąd przeważał pogląd odkrywcy twierdzy W.M.F. Petriego, że wzniesiono ją za panowania Hyksosów w XVII w. p.n.e. Tegoroczne badania wykazały jednak, że twierdza powstała dopiero w czasach Nowego Państwa, za panowania XVIII dynastii, ok. 100 lat później.

Świadczą o tym cztery pochówki dzieci, które archeolodzy znaleźli pod fundamentami muru obronnego. Petrie uznał, że mur powstał za panowania Hyksosów. Jednak znalezione pod fundamentami szczątki dzieci złożone były w amforach z czasów XVIII dynastii, która panowała po Hyksosach. Oznacza to, że Petri się pomylił.

Archeolodzy znaleźli też wewnątrz twierdzy pozostałości zabudowy z różnych okresów, piece, silosy, a także starożytną ulicę szerokości 5 m.

Ze strony polskiej badaniami kierował dr Sławomir Rzepka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Więcej i zdjęcia w Nauce w Polsce.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 30.01.2010.

Komentarzy 15 to “Polacy odmłodzili egipską fortecę”

 1. Tell eR – Retaba;] R to litera słoneczna** w języku arabskim i przedrostek el przejmuję pierwszą literę słowa przed którym stoi. To tak nawiasem:) Pozdrawiam Autora;)

  **a słoneczna dlatego że najlepszym przykładem jest słowo asz-szamsu czyli słońce (tak zostało w podręcznikach przyjęte), gdzie też al zmienia się w asz z powodu pierwszej litery następnego słówka:)

  • Cóż, tak było w źródle.

   • Rozumiem, nie mam pretensji żadnych tylko zgłaszam błąd:) W końcu blog ma być na wysokim poziomie:)

    • Zgadzam się akurat w tej kwestii.

    • Moze zapis nazwy tej miejscowosci w literaturze w jezykach europejskich ewoluowal, dopiero oststecznie przyjmujac jak najbardziej poprawna forme, zgodnie z tendencja do jak najwierniejszego oddania pisowni lokalnej?

     Tak jak przykladowo Mao Tse-tung, obecnie Mao Zedong.

 2. A czy jest niemozliwe, ze amfory ze zlokami wkopano jednak pozniej pod juz istniejace mury?
  Na jakiej glebokosci odnaleziono te amfory i ile dzielilo je od dolnej czesci fundamentow?

 3. @student B52_korektor: asz-Szamsu? No to Tell er-Rataba czy Tell ar-Rataba? A może aš-šams? Usama/Osama bim/ben/ibn Laden/Ladin?

 4. Oczywiście zależy od dialektu, ale po arabsku Osama IBN Laden jest tą poprawną wersją. aš-šamsu (brakowało mi tego š) to słońce po arabsku na pewno, znam nieźle arabski. al i el też jest zamiennie i zależy od dialektu i regionu. Spotkałem się z wpisem Tell AR jak i ER Retaba jest poprawnie ale na pewno nie AL i EL, w tym wypadku oczywiście:)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: