Polacy odkopali rzymski fort

Rzymski fort, w którym stacjonowało prawdopodobnie około 500 zbrojnych, odsłoniła na Krymie polsko-ukraińska ekspedycja pod kierunkiem dr. Radosława Karasiewicza-Szczypiorskiego z Instytutu Archeologii UW

Odkryty fort znajduje się w Bałakławie. Według archeologów chronił drogę prowadzącą do portu w Zatoce Bałakławskiej i służy jako zaplecze dla mniejszych posterunków w postaci ufortyfikowanych wież obserwacyjnych.

Fort znajduje się w pobliżu odkrytej w latach 90. XX w. świątyni Jowisza Dolicheńskiego, którą ufundowali rzymscy żołnierze. Już wtedy archeolodzy podejrzewali, że gdzieś w pobliżu musiał być garnizon.

Wyniki ubiegłorocznych wykopalisk wskazują, że był to standardowy rzymski fort jakich można było spotkać wzdłuż całej granicy Imperium Romanum. Na razie ni emożna ustalić dokładnych rozmiarów założenia, ale najpewniej miał ok. 100 x 150 m lub 80 x 160 m. Budynki garnizonu były zbudowane z łamanego kamienia łączonego gliną.

Więcej w Nauce w Polsce.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 26.01.2010.

Komentarzy 9 to “Polacy odkopali rzymski fort”

 1. z jakiego okresu jest ten fort? Czy to był garnizon „bratnich wojsk” pilnujący lojalności Bosporańczyków? Bo Krym nie stał się przecież nigdy rzymską prowincją (pomijając czasy Bizancjum)

  • Bałakława to druga strona Krymu, czyli okolice Chersonezu. Tam Rzymianie stacjonowali chroniąc miasto przed koczownikami, gdzies od przełomu er aż do przybycia Hunów, jeśli dobrze pamiętam.

   • ale czyje miasto? Niezależne polis? I co się z nim stało (i z jego populacją) po najeździe Hunów i w czasie ich panowania?

    BTW, czy Królestwo Bosporańskie nie obejmowało również Chersonezu?

    wszystko to wiąże się z serią moich pytań, które na razie pozostały bez odpowiedzi, choć zadałem je najpierw na Archeowieściach a potem na „Starożytności jakiej nie znacie”:

    http://sztukaantyku.blox.pl/2009/12/Rozgoscic-sie-w-Afganistanie.html#ListaKomentarzy

    • To są pytania, do których trzeba dość mocnego specjalisty niestety. Wiem, że Bospor próbował ich sobie podporządkować, ale chyba właśnie Rzym przeszkodził (coś mi się kołacze po głowie, że na prośbę Chersonezu, ale może to być zwodnicze kołatanie). W Rzymie miasta miały zazwyczaj dużą niezależność, a różne tereny były w imperium na różnych prawach. Wbrew pozorom to było bardzo zdecentralizowane imperium.

    • Więcej informacji na temat projektu (i odpowiedzi na wiele pytań) można znaleźć na oficjalnej stronie:
     http://www.crimeaproject.com/
     Jest tam też kilka artykułów do pobrania, nie udało mi się otworzyć żadnego, ale może po prostu mam pecha…

    • Y.G. Vinogradov, The Late Classical Bosporus and Early Byzantium (in the Light of Dated Bosporan Inscriptions of the Fifth Century), [w:] Ancient Civilizations from Scythia to Siberia: an international journal of comparative studies in history and archaeology 5(3-4):1999, 245-269.

     Miałem ten tom kiedyś w rękach ze względu na tekst Amieta o Elamie, tekstu Vinogradova nie czytałem, ale podejrzewam, że tu można się dowiedzieć, jak to z Bosforem i Hunami było. Jest na pewno w BUW, Nukat daje też odnośnik do biblioteki KUL.

     • wow, dzięki, być może dokładnie o to chodziło (a przynajmniej o część zagadki późnego antyku na Krymie)

 2. Zachęcam do czytania tego bloga oraz zapraszam no mój.

  http://gwyobrazni.blogspot.com/

 3. […] garnizonu warszawscy archeolodzy odkryli w poprzednich sezonach badawczych. Jednak w 2010 roku zaobserwowali przebudowy wskazujące, że pomieszczenia wznoszone z myślą o […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s