O laboratorium w Kielcach i paleontologicznych skarbach Gór Świętokrzyskich

– Przy świętokrzyskim oddziale Państwowego Instytutu Geologicznego [w Kielcach – WP] powstanie laboratorium, w którym będą preparowane i przygotowywane do badań skamieniałości i tropy z Gór Świętokrzyskich – powiedział PAP wicedyrektor świętokrzyskiego oddziału instytutu dr Zbigniew Złonkiewicz.

Obecnie w Polsce nie ma tego typu placówki badawczej. Budynek laboratorium ma powstać za dwa lub trzy lata. Dr Złonkiewicz powiedział też, że w kamieniołomie w Zachełmiu, w którym Grzegorz Niedźwiedzki i Piotr Szrek odkryli najstarsze znane tropy tetrapodów, powstanie rezerwat.

Jednak świętokrzyskie zasługuje na laboratorium nie tylko z powodu tetrapodów z Zachełmia. W Górach Świętokrzyskich jest 10 stanowisk z tropami dinozaurów i kilkadziesiąt z tropami płazów i gadów, które żyły przed erą dinozaurów.

Do najbardziej znanych znalezisk należą ślady, które można obecnie podziwiać w rezerwacie Gagaty Sołtykowskie na wschód od Skarżyska-Kamiennej. Została tam zabezpieczona i udostępniona zwiedzającym powierzchnia z tropami dinozaurów, do których należy m.in. najstarszy znany zapis stadnego życia zauropodów (datowany na 200 mln lat). Na terenie rezerwatu znaleziono również ponad 60-centymetrowy ślad drapieżnego allozauroida, największego drapieżnika o jakim wiadomo, że chodził po ziemiach polskich.

Bardzo znane są też tropy z Bałtowa, gdzie chęć udostępnienia znaleziska doprowadziła do powstania popularnego parku jurajskiego. Dr Gerard Gierliński znalazł tam ślady stóp allozaura, stegozaura, kamptozaura i kompsognata.

Z Sołtykowa pochodzą też niewielkie fragmenty kości drapieżnego dinozaura – najpewniej celofyza – które w latach 2003-2007 odkrył Grzegorz Niedźwiedzki.

Więcej o odkryciach dinozaurzych śladów w Górach Świętokrzyskich możecie przeczytać w trochę już nieaktualnym artykule Karola Sabatha i Grzegorza Pieńkowskiego dostępnym na stronach Polskiego Instytutu Geologii. O kościach z Sołtykowa donosiła w 2007 r. Nauka w Polsce.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 14.01.2010.

Komentarze 3 to “O laboratorium w Kielcach i paleontologicznych skarbach Gór Świętokrzyskich”

  1. Dosyć znane jest tez stanowisko Wióry k. Starachowic z tropami triasowych gadów ssakokształtnych.

  2. Panie Wojtku,
    KAROLA Sabatha !

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: