Giza. Znaleziono kolejne grobowce budowniczych piramid

Grupę grobowców, w których pochowano budowniczych piramid Cheopsa i Chefrena, odkryli egipscy archeolodzy w Gizie.

Według kierującego badaniami szefa egipskich służb archeologicznych Zahi Hawassa ostatnie takie grobowce pochodzące z czasów IV i V dynastii odkryto w latach 90. XX w. W jego ocenie grobowce budowniczych piramid są jednym z najważniejszych odkryć XX i XXI w., gdyż pozwalają lepiej poznać czasy IV dynastii, a także obalają twierdzenia, że piramidy stawiali niewolnicy.

– Te grobowce leżą w pobliżu piramidy króla, co wskazuje, że w żadnym razie pochowani w nich ludzie nie byli niewolnikami. Gdyby nimi byli, nie mogliby zbudować swoich grobowców obok królewskiego – twierdzi Hawass.

Najważniejszy odkryty właśnie grobowiec należy do człowieka imieniem Idu. Składa się z kilku obudowanych wapieniem szybów grobowych z niszami. Nadzorujący wykopaliska Adel Okasha ocenił, że grobowiec ma kształt charakterystyczny dla takich budowli z IV dynastii i jest podobny do grobowców znajdowanych w pobliżu piramidy Snofru w Daszur.

Na zachód od tego grobowca archeolodzy znaleźli kolejne pochówki robotników z pozostałościami sarkofagów. Jeszcze jeden duży grób z kilkoma szybami znajdował się na południe od powyższych pochówków. W każdym szybie naukowcy znaleźli szkielet i ceramikę.

Jak podał Hawass, naukowcy znaleźli również dowody na to, że mieszkańcy Dolnego i Górnego Egiptu codziennie dostarczali budowniczym piramidy 21 sztuk bydła i 23 owce. W zamian za to rodziny, które dostarczyły zwierzęta, były zwalniane z podatku.

W ocenie głównego archeologa Egiptu przy budowie piramid pracowało nie więcej niż 10 tys. robotników, a odkryte grobowce wskazują, że pochodzili oni z ważnych rodzin. Pracownicy zmieniali się co trzy miesiące. Ci pochowani w Gizie zmarli podczas budowy.

Cmentarzysko budowniczych piramidy odkryto przypadkiem w 1990 r., gdy koń potknął się o strukturę z suszonej cegły, która chroniła jeden z grobowców. Nekropola składa się z dwóch poziomów połączonych rampą. Tworzące ją grobowce są różnych kształtów. W niektórych znaleziono inskrypcje, w których robotnicy zwali siebie „przyjaciółmi Cheopsa”.

Na podstawie informacji prasowej na stronach Zahiego Hawassa, gdzie znajdziecie też zdjęcia, oraz depeszy agencji Reuters opublikowanej przez ABC News.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 11.01.2010.

Komentarzy 13 to “Giza. Znaleziono kolejne grobowce budowniczych piramid”

 1. „ostatnie takie grobowce pochodzące z czasów IV i V dynastii”
  Eeeee…. Tak ogólnikowo?
  „Wyborcza” jest dokładniejsza! :-)

  Według niej:
  „Groby na płaskowyżu Gizy na zachodnim skraju Kairu mają 4510 lat”.
  To jest dokładność! :-)

  Jak zauważył spostrzegawczy czytelnik Kornel-1:
  około 2,5tys. lat p.n.e. i 2010r. i już mamy 4510lat.
  :-)

 2. Skoro piramidę (a może i cały kompleks w Gizie) budowało 10 tys ludzi, a nie 100 tys jak podawał Herodot, to rozumiem, że budowa jej nie trwała 20 lat, lecz 10 razy dłużej – 200 lat ! Co na to autor blogu ?

 3. 20 lat = 7300 dni , 1 dzień = 12 godzin, co daje 87,600 godzin=
  = 5.256.000 minut , ilość głazów 2.500.000 , wydajność układania =
  = 1 głaz co 2 minuty. Bez dni wolnych , bez równania terenu, bez okładziny. Żarty Waćpan Pastuszka sobie stroisz!

  • Stary i głupi argument. Powiedzmy 100 zespołów po 20 osób, które układają głazy. Czyli 1 zespół ustawia jeden głaz co 200 minut (trochę ponad trzy godziny). Gdzie tu coś wyjątkowego?? A zostaje nam jeszcze 8 tysięcy ludzi.

   Zagadnieniem budowy piramidy zajmowali się już eksperci od inżynierii i organizacji placu budowy. Oni jakoś nie uznają jej postawienia w 20 lat za coś niemożliwego. W odróżnieniu od masy domorosłych internetowych „ekspertów” od organizacji pracy i wydajności dużych zespołów robotników.

 4. Od dawna w nauce historii było założenie że budowniczych piramid zaraz po ich wybudowaniu mordowali. Skąd teraz myśl, że nie byli to niewolnicy. Mogli być przecież dalej niewolnikami, którzy z racji dużego wysiłku byli dobrze karmieni przez swoje rodziny. Co do miejsca pochówka możliwe że to było jedynie pewna forma zapłaty, wyróżnienia ??

  • 1. Jacy naukowcy przedstawiali takie założenie i jakie są na nie dowody.

   2. Dowodów na wolny status robotników jest całkiem sporo. Dowodów na to, że piramidy budowali niewolnicy w zasadzie zero poza wzmiankami spisanymi około 2000 lat po postawieniu piramid.

 5. Chodziło mi bardziej o to, że w podręcznikach historii jakieś 15 lat temu był opis, że piramidy budowali niewolnicy.
  Po zapoznaniu się bardziej z tym tematem teraz natrafiłem na artykuł potwierdzający powyższa hipotezę.
  http://harvardmagazine.com/2003/07/who-built-the-pyramids
  polecam

  • Właśnie głównie o badaniach Lehnera myślałem pisząc „Dowodów na wolny status robotników jest całkiem sporo.”

   • Czy ktos dokonal analizy budowy piramid jako metody stabilizujacej nastroje spoleczne i napedzakjacej koniunkture gospodarcza?

    mam wrazenie, ze mogly byc odpowiednikiem robut publicznych, dajacych zajecie nadwyzce sil produkcyjnych (wojska tam chyba nie kierowano, dlatego nie powoluje sie na rzymskie drogi) a jednoczesnie napedzaly koniunkture gospodarcza, dawaly rynek zbytu na nadwyzki latwopsujacej sie zywnosci itp.

    • Dajcie edycje wlasnych postow!!!! :)
     fuj, jakie byki porobilem spieszac sie, zeby wyprowadzic psa.

 6. „Stary i głupi argument. Powiedzmy 100 zespołów po 20 osób, które układają głazy. Czyli 1 zespół ustawia jeden głaz co 200 minut (trochę ponad trzy godziny). Gdzie tu coś wyjątkowego?? A zostaje nam jeszcze 8 tysięcy ludzi.
  Zagadnieniem budowy piramidy zajmowali się już eksperci od inżynierii i organizacji placu budowy. Oni jakoś nie uznają jej postawienia w 20 lat za coś niemożliwego. W odróżnieniu od masy domorosłych internetowych “ekspertów” od organizacji pracy i wydajności dużych zespołów robotników.”
  Pański pseudo logiczny wywód , statystyki nie zmieni. Chyba że lubi Pan się kłócić z liczbami. Ponadto jak każdemu historykowi „zabiurkowemu” brakuje Panu wyobraźni oraz koniecznego w tym wypadku doświadczenia w budownictwie i logistyce.
  Zespołów mogło być tylko 8 bo są cztery rogi.
  20 ludzi nie da sobie rady z kamieniem ważącym 2,5 tony. Musiało ich być co najmniej 50 , a najlepiej 100 jeżeli dystans do przebycia był spory.
  Katedrę w Koloni buduję się już 600 lat.
  Prawdopodobnie kompleks w Giza został zaplanowany jako całość.
  I był stawiany przez setki lat. Przeznaczenie dziś nie znane.

  • Zespołów mogło być tylko 8 bo są cztery rogi.

   No chyba się poturlam ze śmiechu. Co mają do tego rogi??? Gdzie tu jakaś logika i wyobraźnia? Zna pan w ogóle wymiary boków piramidy?? Czy widział pan kiedyś jakąś kolumnę transportową? Na wypadek gdyby pan nie widział to w takiej kolumnie ludzie (muły, konie, ciężarówki itp) przemieszczają się jeden za drugim w rządku. Około sto zespołów może tworzyć jeden tak rządek, a równie dobrze i 8 wciąż będąc setką zespołów.

   2,5 tony na 20 osób to 125 kg na osobę. Przy odpowiedniej technice transportu bloków nie jest to jakiś powalający ciężar. W naszych czasach robiono eksperymenty z transportem 2,5 tonowego bloku tak obudowanego drewnem, by można go było toczyć. Pewne znaleziska niestety z czasów o tysiąc lat młodszych niż piramidy sugerują, ze Egipcjanie mogli znać taki sposób. Okazało się, że do transportu bloku po płaskim terenie wystarczają trzy osoby, a na stoku o nachyleniu 1 do 4 wystarczało 10-20 osób. Ja się nie opieram na swoich zabiurkowych wyobrażeniach tylko na eksperymentach archeologów i inżynierów z ostatnich paru dekad. Przy saniach 20 osób wystarcza na płaski teren. Na rampę o pochyleniu 1 do 4 trzeba 50-60.

   Gdyby piramida Cheopsa była stawiany przez setki lat, to archeolodzy znaleźliby pozostałości po siedzących tam setki lat robotnikach. Niestety znaleźli jedynie ślady znacznie krótszego pobytu. Poza tym wysuwając swoją hipotezę ignoruje pan w zasadzie całą wiedzę egiptologiczną. Śmiechu warte.

   Porównanie z Kolonię skrajnie nietrafne. Katedrę stawia jedno miasto w zależności od swoich możliwości finansowych. Piramidy stawiał cały kraj na polecenie władcy o najpewniej nieograniczonej władzy nad poddanymi.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: