Więcej o średniowiecznych piecach hutniczych z Sosnowca
We wrześniu informowałem o wielkim szczęściu archeologów badających pozostałości wczesnośredniowiecznej osady w Sosnowcu-Zagórzu. Zaledwie w kilka godzin po rozpoczęciu wykopalisk natknęli się na pozostałości pieca hutniczego sprzed ponad 800 lat.
Jak się okazuje nie było to jedyny piec, na jaki natrafili. W kolejnych dniach odkryli jeszcze dwa. Przy każdym były liczne fragmenty dysz do sztucznego nawiewu, co świadczy o wysokim profesjonalizmie średniowiecznych hutników.
– Już po kilku dniach badań okazało się, że w tym miejscu znajduje się osada, najprawdopodobniej o charakterze produkcyjnym sięgająca korzeniami co najmniej XII wieku, a być może i wcześniej – powiedział „Nauce w Polsce” kierownik badań, dr Dariusz Rozmus. Dotychczas większość badaczy uważała, że osiedle powstało tu dopiero w pierwszej połowie XIII wieku.
Archeolodzy odnaleźli wiele fragmentów ceramiki wczesnośredniowiecznej datowanej na na 2. poł. XI i na XII wiek. Inne znaleziska to ślady po potężnych słupach nośnych, na których opierał się chroniący piece dach, fragmenty bruku kamiennego oraz duże ilości żelaznych żużli dymarkowych, wytopki ołowiane i brązowa lunula, czyli zawieszka półksiężycowata z XII-XIII w.
Więcej i zdjęcia w Nauce w Polsce.
Wyniki tegorocznych badań są kolejnym dowodem na to, że już w średniowieczu Zagłębie było ważnym… zagłębiem hutniczym. Szczególnie głośno było o odsłoniętej przez zespół dr. Rozmusa wczesnośredniowiecznej osadzie hutniczej, w której archeolodzy znaleźli kilka doskonale zachowanych pieców hutniczych oraz skarb ponad tysiąca srebrnych monet.
Heh, teraz czekamy na odzew z Katowic;)
Dlaczego fragmenty dysz do sztucznego nawiewu świadczą o profesjonalizmie? Czy to był wynalazek rzadki w tamtych czasach?
Katowice gratulują Sosnowcowi! ;)