Najbliższe wykłady, wystawy i inne imprezy

Oto pierwszy w tym roku (i w ogóle) rozkład imprez o tematyce archeologicznej. Na razie tylko Kraków, Poznań, Wrocław i Warszawa, ale być może następne zestawienia będą bardziej ogólnopolskie. Wiele zależy tu od czytelników.

Kraków

Wykłady:

14 stycznia (czwartek), godzina 16.30
prof. J. Chochorowski
Scytyjski książę z wielkiego kurhanu Ryżanowskiego
ul. Senacka 3, Muzeum Archeologiczne
Wielki kurhan „ostatniego władcy Scytów” znajduję się w Ryżanówce, w centralnej części Ukrainy. Pochowano w nim czterdziestoletniego mężczyznę w w pełnym rynsztunku, który pozwala identyfikować zmarłego jako księcia–wojownika.

Wystawy czasowe:

Muzeum Archeologiczne, ul. Senacka 3
Wyspa Władców. Ostrów Lednicki w państwie pierwszych Piastów
do 7 marca
Wystawa przedstawia aktualny stań badań na Ostrowie Lednickim, jednym z najważniejszych miejsc w początkach państwowości Polski. Mieszko I ufundował tam, jeden z pierwszych kościołów oraz palatium. Wśród ciekawych znalezisk wystawione są między innymi militaria prawdopodobnie pochodzenia skandynawskiego. Uważa się, że gród na Ostrowie Lednickim został zniszczony podczas najazdu Brzetysława w 1038 roku.

Poznań

Wykłady:

11 stycznia (poniedziałek), godzina 20.00
Między Piekłem a Niebem. Poszukiwacze w kontekście. Spotkanie z „poszukiwaczami skarbów” ze stowarzyszenia Poszukiwaczy Śladów Historii „SAKWA”
ul. Św. Marcin 78, sala 424 (organizowane przez KNSA UAM)
Stowarzyszenie „Sakwa” istnieje od 2008 roku. Zajmują się przede wszystkim kształtowaniem pozytywnego wizerunku eksploratorów, a także ochroną śladów i pozostałości historii.

13 stycznia (środa), godzina 11.00
dr M. Makohonienko
Era antropogeniczna; człowiek i środowisko w czasie.
ul. Wodna 27, Muzeum Archeologiczne

Wystawy czasowe:

Muzeum Archeologiczne ul. Wodna 27
9 stycznia (sobota), cały dzień, Weekend królewski
Impreza dla najmłodszych miłośników archeologii towarzysząca wystawie czasowej. Wśród atrakcji zapowiedziane są spektakl, pokaz filmów, koncerty oraz wykłady i prezentacje związane z Kazimierzem Wielkim. Przedstawione zostaną również najnowsze odkrycia archeologiczne z Kruszwicy.

W blasku królewskiego majestatu. Wielkopolska w czasach Kazimierza Wielkiego
do 13 stycznia (środa)
Wystawa zorganizowana z okazji siedemsetnej rocznicy urodzin jednego z największych władców Polski. Wystawa przedstawia najciekawsze zabytki z terenów Małopolski z okresu panowania Kazimierza.

Bliskie spotkania z…- Urny twarzowe, do końca stycznia
W nowym cyklu wystaw „Bliskie spotkania z … ” Muzeum Archeologiczne przedstawia urny twarzowe kultury pomorskiej. Urna to naczynie stworzone specjalnie do celów pogrzebowych. Zwyczaj dekorowania ich twarzami na terenach dzisiejszej Polski zaczął się ok. VI wieku p.n.e. i trwał aż do IV wieku p.n.e. Możliwe, że wizerunki twarzy, zwykle w górnej części urny, miały przedstawiać zmarłego.

Skarby wieków średnich, 21 stycznia (czwartek)

Warszawa

Konferencje:

22 stycznia (piątek)
Przeszłość dla przyszłości. Najnowsze osiągnięcia badawcze
ul. Solidarności 105, IAiE PAN

Archeowieści są patronem medialnym konferencji

Wykłady:
12 stycznia (wtorek), godzina 13.30
doc. B. Lichocka
Aleksandryjska emisja monet srebrnych – drachmy i didrachma Klaudiusza znalezione na Kom el-Dikka w Aleksandrii.
Al. Jerozolimskie 3, Muzeum Narodowe, Sala Kinowa (organizowane przez ZAŚ PAN)
Wykopaliska w Aleksandrii trwają już 48 lat, a zaczął je jeszcze profesor Kazimierz Michałowski. Przyniosły wiele efektownych znalezisk, nieraz opisywanych przed media.
Doktor Barbara Lichocka jest historykiem z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN. Specjalizuje się w numizmatyce.

19 stycznia (wtorek), godzina 13.30
prof. R. Koliński
Drugi sezon badań misji IP UAM na Tell Arbid (Syria): cmentarzyska chaburskie i osada postakadyjska
Al. Jerozolimskie 3, Muzeum Narodowe, Sala Kinowa (organizowane przez ZAŚ PAN)
O Tell Arbid Archeowieści pisały już wiele razy. Instytut Prahistorii UAM prowadzi tam badania od trzech lat. Mają one na celu zweryfikowanie tezy o katastrofie środowiskowej w rejonie Mezopotamii. Wśród grobów z cmentarzyska chaburskiego, jeden nie był obrabowany. Archeolodzy odkryli w nim liczne kości i bogate dary grobowe, jak szpile z brązu, ozdobny toporek z brązu, paciorki i ornamentowaną ceramikę. Z kolei omawiana w referacie warstwa postakadyjska to „rezydencja” z tego okresu z licznymi pomieszczeniami w dwóch skrzydłach. Więcej o badaniach archeologów z UAM w Tell Arbid.

20 stycznia (środa), godzina 11.00
dr M. Bogucki
Samotne konie: pierwszy sezon badań na cmentarzysku z okresu wędrówek ludów w Komorowie Żuławskim pod Elblągiem
ul. Długa 52 , PMA, Sala Odczytowa (wejście od Ogrodu Krasińskich)
Doktor Mateusz Bogucki jest członkiem zespołu Zakładu Archeologii Średniowiecza IAiE PAN.

26 stycznia (wtorek), godzina 13.30
mgr M. Makowski
Dom w Kaniš, dom Hinnaya, gdzie Ilī-bāni jest pogrzebany. Zwyczaje pogrzebowe w Kanesz/Kültepe w okresie kolonii asyryjskich.
Al. Jerozolimskie 3, Muzeum Narodowe, Sala Kinowa (organizowane przez ZAŚ PAN)

Wystawy czasowe:

PMA ul. Długa 52
Sztuka i Religia epoki kamienia – kultura Cucuteni
do 14 stycznia (czwartek)
Wystawa ma na celu przedstawienie całych kolekcji kultur neolitycznych. Przedstawione na niej zabytki pochodzą z Rumunii i Mołdawii. Kultura Cucuteni trwała od około 4600 do 3500 roku p.n.e i obejmowała obszar południowo–wschodniej Europy. Charakteryzuje się przede wszystkim pięknie zdobioną ceramiką.

Instytut Archeologii UKSW ul. Woycickiego 1/3 bud. 23
Z pradziejów ziem polski
Wystawa została stworzona przy współpracy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Państwowego Muzeum Archeologicznego. Przedstawia zabytki z terenów Polski od epoki kamienia do średniowiecza. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa na UKSW, która ma na celu zapoznanie studentów innych kierunków z dziedzictwem kulturowym, a także archeologicznym naszego kraju.

Wrocław

Szkolenia:
11 stycznia, godzina 9.00 (poniedziałek)
A. Chabiera i B.Skaldawski
Źródła finansowania badań archeologicznych
ul. Cieszyńskiego 9, Muzeum Archeologiczne

12 stycznia, godzina 9.00 (wtorek)
A. Chabiera i B.Skaldawski
Ramy prawne prowadzenia badań archeologicznych
ul. Cieszyńskiego 9, Muzeum Archeologiczne

Hrubieszów

Osoby, które posiadają informacje o niewymienionych wyżej wykładach, bądź wystawach czasowych, prosimy o kontakt. Szczególnie zachęcamy do ich przesyłania uniwersytety, muzea i inne instytucje oraz stowarzyszenia. Informacje prosimy wysyłać na adres archeowiesci@gmail.com .

Rozkład imprez przygotowała Julia Chyla.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 8.01.2010.

Komentarzy 9 to “Najbliższe wykłady, wystawy i inne imprezy”

 1. Fajny pomysł z tym kalendarium

 2. „Jeden z pierwszych kościołów oraz palladium”
  Palatium

 3. kalendarium – super pomysł! świetne byłoby zorganizowanie w sieci – w tym przypadku np w archeowieściach – stałego miejsca, w którym można się dowiedzieć o wykładach – bo generalnie nie ma akiej możliwości chyba że ktoś jest zupełnie na bieżąco z tego typu wieściami środowiskowymi. to, opócz tekstów, nam wszystkim bardzo pomoże w naszej pasji jaką jest archeologia. super też że archeowieści ‚bawią się’ we wspieranie niektórych wykładów.

 4. Pomysł bardzo pozytywny :) Popieram przedmówców w kwestii dot. stałej rubryki na tego typu kalendarium. Gdyby powstawały jakieś luki, zorientowani użytkownicy mogliby przesyłać informować o tym administrację.

  P.S. Nikt nie orientuje się może co do tego typu wykładów np. z Torunia bądź Gdańska? Bliżej mi do tych miast niż np. do Warszawy :)

 5. albo np zrobic zakladke pt eventy (lub kalendarium) i tam wrzucać wszystkie informacje (na szablon samego kalendarza np) na temat najbliższych imprez, wykładów, spotkań.

 6. Świetne opracowanie Julio. Bardzo dobry pomysł aby to wszystko zebrać razem. Każdy znajdzie coś dla siebie. Może nie będzie już sytuacji, że ktoś coś przegapi. Mam nadzieję, że takie kalenadzrium na stałe zagości na archowieściach a z czasem organizatorzy imprez archeologicznych sami zaczną się zgłaszać…

 7. Bardzo się cieszę, że pomysł się podoba. Postaram się jak najdokładniej informować o imprezach. Jednocześnie, jeżeli ktoś coś wie, proszę o kontakt.

  @Łukasz Dziękuje:) też mam nadzieję, że część organizatorów zacznie zgłaszać sama. Chociaż na razie wystarczyłoby, żeby odpisywali na maile:P ;-)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s