W najnowszej Archeologii Żywej…

Najświeższy numer magazynu „Archeologia Żywa” oferuje m.in. wyprawę na tkwiący w turkusowych wodach Morza Karaibskiego wrak oraz do Stambułu, gdzie odkopano 33 bizantyjskie statki. Można też zwiedzić jedno z największych odkrytych w Polsce średniowiecznych cmentarzysk, wysuniętą najdalej na wschód osadę kultury magdaleńskiej i palatium w Ingelheim. Na koniec można poczytać spory naukowców o Kopernika, porady dla XIX-wiecznych archeologów i wreszcie dowiedzieć się do czego służy kratownica.

CZTERDZIEŚCI ARMAT – Do walki o dominację na wodach Indii Zachodnich włączyli się zarówno piraci, jak i okręty marynarek wojennych Hiszpanii, Francji, Anglii i Holandii. Świadectwem tamtych burzliwych czasów jest wrak „Czterdzieści armat”, który spoczął na dnie Morza Karaibskiego. O badaniach w turkusowych wodach wśród koralowych raf piszą dla nas z Meksyku RAFAŁ REICHERT i VERA MOYA SORDO.

BARKA NA MIELIŹNIE – 30-metrowy wrak w małym stawie – to zaskoczyło wszystkich. Przypadek zadecydował, że skarb wiślanej żeglugi ujrzał światło dzienne. Potężną szkutę zbadali w Czersku pracownicy Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W ekspedycji uczestniczyli dwaj studenci z Poznania ANDRZEJ ŚWIĘCH i MIROSŁAW MINICKI, którzy o jedynym takim odkryciu napisali specjalnie dla „AŻ”.

WRAKI Z PUSZKI PANDORY – Międzynarodowa Konferencja Archeologii Morskiej w Stambule była uczta dla miłośników archeologii morskiej. Zadecydowały o tym wręcz niesamowite znaleziska, które stały się udziałem naukowców pracujących w Izraelu, Norwegii i Francji. Gwoździem imprezy były jednak wystąpienia archeologów ze Stambułu, którzy zaprezentowali odkrycia 33 bizantyjskich wraków, na które natrafiono nad Bosforem. Na spotkaniu badaczy głębin była i „Archeologia Żywa”.

UMARLI MÓWIĄ – Trumny wyściełane były mchem, a pod żuchwy zmarłych kładziono kamienie. W Byczynie na Śląsku archeolodzy natrafili na relikty jednego z największych średniowiecznych cmentarzysk. MAGDALENA PRZYSIĘŻNA-PIZARSKA – kierownik badań, prezentuję na łamach AŻ pierwszą relację z wykopalisk.

KLEMENTOWICE CO DAJĄ ISKRĘ – W nałęczowskiej „Toskanii” archeolodzy wydobyli z ziemi narzędzia, które stworzyli łowcy reniferów przed 13 tys. lat – pierwsi eksploratorzy lubelskich kresów. W malowniczych plenerach odkryto położoną najdalej na wschodzie Europy osadę społeczności kultury magdaleńskiej. O krzemieniach i życiu ekspedycji pisze TADEUSZ WIŚNIEWSKI.

WSTRZYMAĆ KOPERNIKA! – AD VOCEM – Gorąca dyskusja wywiązała się po publikacji artykułów o Mikołaju Koperniku w poprzednim numerze AŻ. Czy autorzy, polscy naukowcy, wytaczają ciężkie działa, czy też tylko „dym idzie jak z uczniowskiej pukawki” – niech Czytelnicy rozstrzygną sami. Tym razem magazyn udostępnił łamy oponentom. Głos zabrał TOMASZ KOZŁOWSKI.

PALATIUM W INGELHEIM – Zadaniem zespołu archeologów, architektów i historyków sztuki jest rozpoznanie szczątków cesarskiej rezydencji, rekonstrukcja jej dziejów i wyglądu oraz wkomponowanie zabytku w zabudowę współczesnego miasta. Naukowcom pomagają w realizacji projektu nowoczesne narzędzia. Autorami relacji z Niemiec są MATYLDA GIERSZEWSKA i PIOTR NOSZCZYŃSKI.

KURHANY I POLITYKA – „Gdy dojdzie się do trupa, położenie szkieletu i wszystkie ozdoby lub sprzęty, z umarłym złożone, winny być pokazane na właściwym miejscu” – takie wskazówki, zawarte w XIX -wiecznych rozprawach, obrazują, jak rodziła się archeologia na Litwie. Do rękopisów braci hrabiów Tyszkiewiczów, Teodora Narbutta i Adama Kirkora zajrzała EWA SEMENOWICZ.

GADŻETY INDIANY JONESA – Gdyby poszukiwacza zaginionej arki sprowadzić na ziemię, to zamiast rewolweru i pejcza używałby niwelatora i kratownicy. Nowy cykl naszego magazynu „ABC archeologii” rozpoczynamy od zapoznania się z narzędziami prawdziwego badacza przeszłości.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 31.12.2009.

Komentarze 3 to “W najnowszej Archeologii Żywej…”

 1. „GADŻETY INDIANY JONSA”
  Jonesa?
  Choć na stronie Archeologii Żywej też Jonsa…

 2. strasznie opieszale AŻ trafia do czytelników trudno ją dostać, a w prenumeracie wygląda to jeszcze gorzej

  • Uprzejmie informujemy, iż „AŻ” ukazuje się regularnie co dwa miesiące, zarówno w punktach sprzedaży, jak i w prenumeracie.
   Redakcja

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: