Soczewica sprzed 4000 lat

Tureckim naukowcom z uniwersytetu Dumlupınar udało się doprowadzić do zakiełkowania ziarna soczewicy sprzed około 4 tysięcy lat.

To wielka szansa na poznanie różnic między starożytnymi roślinami, a ich współczesnymi – genetycznie zmodyfikowanymi – odmianami.

Archeolodzy znaleźli wiele nasion soczewicy w ubiegłym roku w prowincji Kütahya. Natrafili tam najprawdopodobniej na zawartość spichrza ze środkowej epoki brązu. Większość nasion była spalona.

Pierwsze próby uzyskania rośliny z niespalonych nasion zakończyły się niepowodzeniem. Zakiełkowało dopiero nasiono zasadzone trzy miesiące temu.

Obecnie naukowcy badają uzyskaną roślinę.

Na podstawie Hurriyet Daily News.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 23.12.2009.

Komentarze 4 to “Soczewica sprzed 4000 lat”

  1. a więc ta soczewica zdobyła chyba palmę pierwszeństwa jako najstarsze nasiono które współcześnie wykiełkowało. Jest starsze od palmy daktylowej (z wymarłej odmiany uprawnej, znanej jako palma judejska, daktyl znaleziono w Izraelu) sprzed 2000 lat i lotosu sprzed 1300 lat (w osadach jeziornych w Chinach)

  2. Wiele, wiele lat temu, nasza komunistyczna jeszcze wtedy telewizja informowała o wyhodowaniu jakiejś rośliny (powoju? bluszczu? wydaje mi się że pamiętam skojarzenie z czymś pnącym) z nasiona znalezionego w wykopaliskach i strasznie starego. To musiało być ze 30 lat temu, albo nawet jeszcze dawniej (myślę o programie w TV, nie o pochodzeniu nasionka). Czy ktoś to pamięta, a może nawet zna jakieś dodatkowe szczegóły?

  3. Hmm… – więc jednak to nieprawda, że najstarsze ożywione nasionko to to, jęczmienne czy inne, znalezione w jakimsik grobowcu egipskim?
    Chwalono się tym w czasach dla mnie przedinternetowych, stąd i odsyłacza, tudzież linki tu poskąpię. Acz, jak odkopię w zwałach wycinków prasowych z szuflad przepastnych to …

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: