Soczewica sprzed 4000 lat
Tureckim naukowcom z uniwersytetu Dumlupınar udało się doprowadzić do zakiełkowania ziarna soczewicy sprzed około 4 tysięcy lat.
To wielka szansa na poznanie różnic między starożytnymi roślinami, a ich współczesnymi – genetycznie zmodyfikowanymi – odmianami.
Archeolodzy znaleźli wiele nasion soczewicy w ubiegłym roku w prowincji Kütahya. Natrafili tam najprawdopodobniej na zawartość spichrza ze środkowej epoki brązu. Większość nasion była spalona.
Pierwsze próby uzyskania rośliny z niespalonych nasion zakończyły się niepowodzeniem. Zakiełkowało dopiero nasiono zasadzone trzy miesiące temu.
Obecnie naukowcy badają uzyskaną roślinę.
Na podstawie Hurriyet Daily News.
a więc ta soczewica zdobyła chyba palmę pierwszeństwa jako najstarsze nasiono które współcześnie wykiełkowało. Jest starsze od palmy daktylowej (z wymarłej odmiany uprawnej, znanej jako palma judejska, daktyl znaleziono w Izraelu) sprzed 2000 lat i lotosu sprzed 1300 lat (w osadach jeziornych w Chinach)
Właśnie, pamiętałem, że kiedyś coś pisałem o podobnym zdarzeniu, ale nie potrafiłem odnaleźć w archiwach. A chodziło właśnie o tę palmę.
https://archeowiesci.wordpress.com/2008/06/13/palma-ze-starozytnego-nasiona/
Wiele, wiele lat temu, nasza komunistyczna jeszcze wtedy telewizja informowała o wyhodowaniu jakiejś rośliny (powoju? bluszczu? wydaje mi się że pamiętam skojarzenie z czymś pnącym) z nasiona znalezionego w wykopaliskach i strasznie starego. To musiało być ze 30 lat temu, albo nawet jeszcze dawniej (myślę o programie w TV, nie o pochodzeniu nasionka). Czy ktoś to pamięta, a może nawet zna jakieś dodatkowe szczegóły?
Hmm… – więc jednak to nieprawda, że najstarsze ożywione nasionko to to, jęczmienne czy inne, znalezione w jakimsik grobowcu egipskim?
Chwalono się tym w czasach dla mnie przedinternetowych, stąd i odsyłacza, tudzież linki tu poskąpię. Acz, jak odkopię w zwałach wycinków prasowych z szuflad przepastnych to …