Kolejne pochówki z Sakkary

Ponad 40 grobów z okresu ptolemejskiego (IV-I wiek p.n.e.) odkryli polscy archeolodzy w Sakkarze. Pracami kierował prof. Karol Myśliwiec z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN w Warszawie.

Podczas tegorocznej kampanii badacze skupili się na terenie między okręgiem piramidy Dżesera a zachodnim odcinkiem tzw. suchej fosy. Ta ostatnia to wykuty w skale rów o głębokości 20 m i szerokości ok. 40 m, który otacza święty okręg najstarszej egipskiej piramidy.

Wśród odsłoniętych pochówków jest kilka grobów rodzinnych, gdzie wraz z dorosłymi pochowano dzieci. W jednym z nich archeolodzy znaleźli fragmenty pięknie malowanego kartonażu. Ewenementem była również para przylegających do siebie sarkofagów wykonanych z trzciny papirusowej.

Od początku badań w Sakkarze Polacy odsłonili już 600 grobów z okresu ptolemejskiego. Z analiz obecnych w ekipie antropologów wiadomo, że pochowani na cmentarzysku Egipcjanie cierpieli na bolesne schorzenia, umierali najczęściej między 20. a 40. rokiem życia i do końca życia byli aktywni zawodowo.

W dolnej warstwie badanego terenu archeolodzy odkryli kolejne wykute w skale grobowce dostojników królewskich ze schyłkowej fazy okresu Starego Państwa (ok. 2300 – 2200 lat p.n.e.). Grobowce te mają duże i głębokie szyby grobowe. Na ich dnie najczęściej mieści się tylko niewielka wnęka zawierająca szkielet zmarłego.

Więcej w depeszy PAP opublikowanej przez Onet.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 17.12.2009.

Komentarzy 9 to “Kolejne pochówki z Sakkary”

 1. >>Ewenementem była również para przylegających do siebie sarkofagów wykonanych z trzciny papirusowej

  schyłek cywilizacji – czas tandety :-)

  • Mysl pozytywnie.

   Nowe prady, nowe rozwiazania, poczatek produkcji masowej pod haslem „Sarkofag dla kazdego Egipcjanina”.

 2. BTW, czy ktoś wie, z jakiego okresu pochodzą NAJMŁODSZE pochówki reprezentujące szeroko pojęty „egipski obrządek pogrzebowy” – mumifikacja połączona z charakterystycznym wzornictwem sarkofagów? Słyszałem, że z okresu rzymskiego, ale to bardzo rozciągliwe pojęcie, więc jakieś daty byłyby miłe.

 3. A co kryje się pod “egipski obrządek pogrzebowy”? Z czasem mumie i zdobiące je kartonaże miały coraz więcej elementów greko-rzymskich i trudno podać jakąś ostrą cezurę…

  • to tak płynnie przeszło? Grecko-rzymskie elementy owszem, widziałem, że się pojawiały. Ale ciągle sam sposób chowania był egipski – mumia, sarkofag antropomorficzny, maska pogrzebowa na gębę. Jak młode są najmłodsze pochówki tego typu?

   • Sadze, ze przesladowanie pogan za Konstantyna i nastepcow w pierwszym rzedzie zniszczylo swiatynie i fachowcow od religijnej mumifikacji.

    Do tego zapewne zakaz produkcji tradycyjnych sarkofagow i pochowkow w formie mumii, niszczenie mumii w przypadku „nakrycia” w trakcie ceremonii – czyli wieksze zagrozenie zniszczenia ciala niz zwykly pochowek. Sadze, ze gora 2-3 pokolenia po dekretach Konstantyna nie bylo technicznych mozliwosci na takie pochowki, nawet jesli byli wyznawcy.

 4. A czym były owe bolesne schorzenia??
  A te trumny to wynik niczego innego jak trendów proekologicznych w modzie funeralnej :D :D

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: