Kolejne pochówki z Sakkary
Ponad 40 grobów z okresu ptolemejskiego (IV-I wiek p.n.e.) odkryli polscy archeolodzy w Sakkarze. Pracami kierował prof. Karol Myśliwiec z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN w Warszawie.
Podczas tegorocznej kampanii badacze skupili się na terenie między okręgiem piramidy Dżesera a zachodnim odcinkiem tzw. suchej fosy. Ta ostatnia to wykuty w skale rów o głębokości 20 m i szerokości ok. 40 m, który otacza święty okręg najstarszej egipskiej piramidy.
Wśród odsłoniętych pochówków jest kilka grobów rodzinnych, gdzie wraz z dorosłymi pochowano dzieci. W jednym z nich archeolodzy znaleźli fragmenty pięknie malowanego kartonażu. Ewenementem była również para przylegających do siebie sarkofagów wykonanych z trzciny papirusowej.
Od początku badań w Sakkarze Polacy odsłonili już 600 grobów z okresu ptolemejskiego. Z analiz obecnych w ekipie antropologów wiadomo, że pochowani na cmentarzysku Egipcjanie cierpieli na bolesne schorzenia, umierali najczęściej między 20. a 40. rokiem życia i do końca życia byli aktywni zawodowo.
W dolnej warstwie badanego terenu archeolodzy odkryli kolejne wykute w skale grobowce dostojników królewskich ze schyłkowej fazy okresu Starego Państwa (ok. 2300 – 2200 lat p.n.e.). Grobowce te mają duże i głębokie szyby grobowe. Na ich dnie najczęściej mieści się tylko niewielka wnęka zawierająca szkielet zmarłego.
Więcej w depeszy PAP opublikowanej przez Onet.
>>Ewenementem była również para przylegających do siebie sarkofagów wykonanych z trzciny papirusowej
schyłek cywilizacji – czas tandety :-)
Mysl pozytywnie.
Nowe prady, nowe rozwiazania, poczatek produkcji masowej pod haslem „Sarkofag dla kazdego Egipcjanina”.
BTW, czy ktoś wie, z jakiego okresu pochodzą NAJMŁODSZE pochówki reprezentujące szeroko pojęty „egipski obrządek pogrzebowy” – mumifikacja połączona z charakterystycznym wzornictwem sarkofagów? Słyszałem, że z okresu rzymskiego, ale to bardzo rozciągliwe pojęcie, więc jakieś daty byłyby miłe.
A co kryje się pod “egipski obrządek pogrzebowy”? Z czasem mumie i zdobiące je kartonaże miały coraz więcej elementów greko-rzymskich i trudno podać jakąś ostrą cezurę…
to tak płynnie przeszło? Grecko-rzymskie elementy owszem, widziałem, że się pojawiały. Ale ciągle sam sposób chowania był egipski – mumia, sarkofag antropomorficzny, maska pogrzebowa na gębę. Jak młode są najmłodsze pochówki tego typu?
Sadze, ze przesladowanie pogan za Konstantyna i nastepcow w pierwszym rzedzie zniszczylo swiatynie i fachowcow od religijnej mumifikacji.
Do tego zapewne zakaz produkcji tradycyjnych sarkofagow i pochowkow w formie mumii, niszczenie mumii w przypadku „nakrycia” w trakcie ceremonii – czyli wieksze zagrozenie zniszczenia ciala niz zwykly pochowek. Sadze, ze gora 2-3 pokolenia po dekretach Konstantyna nie bylo technicznych mozliwosci na takie pochowki, nawet jesli byli wyznawcy.
Konstantyna? Wielkiego? Tego od soboru w Nicei i mostu mulwijskiego? Ależ on nie prześladował żadnych pogan… Chodziło o Teodozjusza I?
świątynia Izydy na nilowej wyspie Philae została zamknięta dopiero w VI w., za panowania Justyniana I, choć utrzymywali ją do tego czasu raczej wierni z Nubii, którzy pielgrzymowali tam masowo. Ostatnia inskrypcja hieroglificzna pochodzi właśnie stamtąd, z roku 396 roku, wkrótce po edykcie Teodozjusza o zamknięciu świątyń. Ale jak widać, edykt Teodozjusza nie wyeliminował funkcjonowania Philae jako centrum pielgrzymkowego.
Chyba jednak zaczelo sie za Konstantyna, chociaz skala byla nieduza, i moglo ni edotyczyc to wierzen Egipcjan
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,377
W roku 327 cesarz Konstantyn wydał (odnośnie wschodniej części Cesarstwa) wiele aktów dyskryminujących pogaństwo. Na wzgórzu Golgoty w Jerozolimie rozebrano świątynie Jowisza i Afrodyty. Zamknięto wielką świątynię boga słońca w Heliopolis w Syrii (dziś Baalbek), gdzie uprawiano prostytucję sakralną. Na jej miejscu wzniesiono bazylikę.
W 328r. dokonano konsekracji Konstantynopola, w czasie której stracono przez ścięcie filozofa Kanonarisa, który odważył się krytykować cesarza, za jego odstępstwo od wiary przodków. Był to pierwszy męczennik pogański. W 331r. stracono za uprawianie magii innego filozofa — Sopatrosa, bliskiego współpracownika cesarza. Padł on ofiarą intryg chrześcijańskiego konsula Ablabiusza (w czasie importu pszenicy zatonął statek, w który również zainwestował Ablabiusz, więc oskarżył Sopatrosa o wzburzenie morza)
http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:dR8RH2eYBCUJ:www.racjonalista.pl/pdf.php/s,377+egipt+przesladowanie+pogan&hl=pl&gl=pl&pid=bl&srcid=ADGEESjJ-_3a5ktopx9MI5xyIYydFgEPLMspDXlsTs8XQ9WNcp50wOSlP9NNIGaVPoD2MZ1IoYFQlGSzZdoghqxzn2j3PgYGMKZWgk2gb_CRwPgcE-p4TSMUHCFuZDBj2szUZRIhjlrc&sig=AHIEtbQpe07K_N-FFYAfuuqVNFXl7uXDgA
A czym były owe bolesne schorzenia??
A te trumny to wynik niczego innego jak trendów proekologicznych w modzie funeralnej :D :D