Najpopularniejsze odkrycia 2009 roku według National Geographic

Rok 2009 wkrótce ustąpi już ze sceny, a to oznacza początek okresu podsumowań. National Geographic nawet nie czekał na koniec roku i już ogłosił listę 10 najpopularniejszych odkryć archeologicznych opisanych na jego stronach internetowych.

10. Dawne groby odkrywane na terenie Niemiec. W zasadzie to nie jest to jakieś super odkrycie, ale galeria zaledwie czterech zdjęć szkieletów odkopanych ostatnio na terenie niemieckiego landu Saksonia-Anhalt na różnych stanowiskach. Jej popularność wynika najpewniej z solidnie podrasowanego tytułu: „Extraordinary” Ancient Skeletons Found.

9. Wampirzyca z Wenecji

8. Zabytki z okrętu Czarnobrodego. Kolejna galeria zdjęć, tym razem pokazująca przedmioty wydobyte z wraku XVIII-wiecznego statku. Wedle odkrywców może to być jednostka używana przez słynnego pirata Czarnobrodego.

7. Japońskie okręty podwodne odkryte koło Hawajów

6. Grobowce sprzed 6 tys. lat odkryte w Anglii

5. Łupkowa płyta z Jamestown pokryta rysunkami ludzi, roślin i ptaków oraz wyrazami i cyframi wyrytymi około 400 lat temu. Dla Amerykanów rzeczywiście niezwykłej wartości odkrycie, bo Jamestown to pierwsza stała angielska osada w Ameryce Północnej.

4. Przebogaty pochówek peruwiańskiego arystokraty

3. Moda prekolumbijskiej Ameryki: klejnot w zębach

2. Skarb ze Staffordshire

1. Dla mnie mocne zaskoczenie. Najpopularniejszym odkryciem na podstawie kliknięć na stronach National Geographic został wrak małego stateczku, który zatonął w Yukonie w 1901 r. W sukcesie odkrycia sporą rolę odegrał najpewniej tytuł pełen chwytliwych słów: „GHOST SHIP” PICTURES: Gold Rush-Era Wreck Found.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 9.12.2009.

Komentarze 4 to “Najpopularniejsze odkrycia 2009 roku według National Geographic”

 1. 10. Skarb ze Staffordshire
  9. Skarb ze Staffordshire
  8. Skarb ze Staffordshire
  7. Skarb ze Staffordshire
  6. Skarb ze Staffordshire
  5. Skarb ze Staffordshire
  4. Skarb ze Staffordshire
  3. Skarb ze Staffordshire
  2. Skarb ze Staffordshire
  1. Skarb ze Staffordshire

 2. Jak widać już nawet archeolodzy zapomnieli, że istniał kiedyś zwyczaj numeracji od 1.

  • Tak sobie ustawił National Geographic. Postanowiłem zachować ich kolejność, choćby dlatego, że bardzo często rankingi pokazuje się w ten właśnie sposób.

   Swoją drogą nie wiem czemu obarczasz winą za kolejność archeologów. Ja nim nie jestem i bardzo możliwe, że redaktor z NG, który robił ten materiał również. Jak już się czepiać to dziennikarzy :)

  • To nie jest wymysł archeologów tylko speców od tivi marketingu – stopniując ciekawostki od mniej ważnych (wg nich) do najbardziej ciekawych więcej wyciągają z reklam w przerwach takich wyliczanek na Discovery i właśnie NG. A przerwy są tam co około 10 minut.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: