Świątynia z tronem

Archeolodzy odsłonili w okolicach miasta Lambayeque w północnym Peru pozostałości świątyni z cegły mułowej zbudowanej ponad tysiąc lat temu. Znalezisko wiążą z mitycznym władcą Naylampą, którego uznaje się za twórcę cywilizacji Lambayeque.

W świątyni zachowały się charakterystyczne dla kultury Lambayeque malowidła oraz ozdoby murów (o odsłonięciu części z nich informowałem w październiku). Archeolodzy znaleźli również świetnie zachowany tron, który ich zdaniem służył władcom dawnej peruwiańskiej społeczności.

Malowidła przedstawiają rytuały, które zdaniem naukowców mogły mieć miejsce w świątyni. Jak tłumaczy Carlos Wester La Torre, kierujący wykopaliskami dyrektor Muzeum Brüninga w Lambayeque, elementy architektoniczne w formie chakana (tzw. krzyż Inków) i naścienne malowidła świadczą, że z odkrytego miejsca korzystali bardzo ważni ludzie – być może założyciel kultury Lambayeque Naylamp i jego syn Cium.

Świątynię znaleziono na terenie kompleksu archeologicznego Chotuna. To nie pierwsze tegoroczne odkrycie na tym stanowisku. W czerwcu naukowcy poinformowali o znalezieniu szczątków 33 osób złożonych w ofierze na kilkadziesiąt lat przed upadkiem imperium Inków.

Na podstawie en Peru i El Comercio. W en Peru znajdziecie kilka zdjęć i wizualizacji.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 7.12.2009.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: