Znaleźli pod wodą starożytne miasto

Leżące pod wodą pozostałości miasta z II wieku n.e. odkryli włoscy archeolodzy u wybrzeży Libii.

Do odkrycia doszło na przylądku Ras Eteen w zachodniej części zatoki Bumbah w Cyrenajce, gdzie archeolodzy szukali wraków i pozostałości starożytnego portu.

Jednak ku zdziwieniu badaczy na dnie ukazały się mury domów, ulice oraz pozostałości starożytnych grobowców. Odkryte zabytki zajmują ponad hektar.

Zdaniem naukowców miasto mogło ulec zagładzie w wyniku wywołanego trzęsieniem ziemi tsunami, które uderzyło w wybrzeża Cyrenajki w 365 r. n.e.

Miasto zarabiało na wyrabianiu drogiej wówczas purpury, której rzymska elita używała do barwienia tkanin. Szaty w takim kolorze były oznaką bogactwa i wysokiego statusu.

Na podstawie depeszy włoskiej agencji Adnkronos.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 6.12.2009.

Komentarzy 8 to “Znaleźli pod wodą starożytne miasto”

 1. pytanie laika: a czy w starożytnych przekazach nie ma żadnej wzmianki o tym mieście? Trudno mi w to uwierzyć, zwłaszcza jeśli było znane z produkcji purpury.

  • skoro „było znane” to znaczy, że są wzmianki w przekazach, ale pewnie nie było wiadomo, gdzie dokładnie szukać ruin

  • Nigdzie nie stwierdziłem, że było znane z produkcji purpury. Podana w depeszy informacja o produkcji może być efektem interpretacji znalezisk.

   W depeszy nie ma mowy o antycznej nazwie miasta. Może po prostu nie zachowała się do naszych czasów, albo nie przeprowadzono jeszcze odpowiednich badań historycznych, by ustalić, co to za miasto, albo jeśli je przeprowadzono, to nie udało się nic pewnego przyporządkować, mimo że w źródłach zachowały się nazwy miast z tego rejonu.

 2. Czy chodzi o to samo tsunami, które zniszczyło wiele miast na Cyprze? Takie jak Paleapaphos, Kition itd.?? Bo mam wrażenie, że data się zgadza. Czy fala mogła się rozejść w różne strony? Przyjść i na Cypr, i na wybrzeże Lewantu i do Cyrenajki i możliwe na też inne greckie wyspy?

  • Mogła się rozejść w różne strony. Wszystko zależy od tego, gdzie tsunami miało swój początek. Pamiętne tsunami z Oceanu Indyjskiego sprzed paru lat uderzyło w Indie, Cejlon, Tajlandię i Indonezję.

 3. Moze miasto przetrwalo. Ocalala ludnosc mogla je odbudowac kawalek dalej pod ta sama nazwa, kontynuując dzialalnosc produkcyjna i handlowa.

 4. Samo tsunami to trochę za mało. Te ruiny zostały pod wodą. Wenecję nie zalewa przecież tsunami. Musiał nastąpić pionowy ruch tektoniczny, mógł być nagły, albo powolny, miasto mogło być w depresji. Tsunami mogło oczywiście przypieczętować los miasta, ale czy musiało? Fala tsunami to jednak fala, sieje zniszczenie, ale się cofa. Jest wynikiem trzęsienia ziemi, a to może wywoływać także pionowe ruchy tektoniczne.

  Jest to jednak trochę bardziej złożone. Moim zdaniem takie stwierdzenia powinno zostawić się geologom i hydrologom. A to chyba hipoteza postawiona przez odkrywców. Przydałby się też pewnie materiał datujący opuszczenia miasta. Założono 365 r. n.e., ale jedynie przez analogię do znanego datowania tsunami a nie do materiału archeologicznego.

  Traktowałbym to jako roboczą hipotezę.

 5. off topic, dawno temu jako dziecko byłem wiele razy na wybrzeżu Słowenii w trakcie wakacyjnych dni większość czasu spedzałem pływając z maską i rurką wzdłuż brzegu, na nie wielkie dystanse oczywiście i głebokość na którą wypływałem była maskymalnie do 3-4 metrów, po przeczytaniu tego artykułu przypomniało mi się jak na dnie od 2-3 metrów pod kamieniami które przesuwałem w poszukiwaniu rybek ukazywało się często płaskie, gładkie dno o błekitno-niebieskim kolorze, z prespektywy czasu mogę powiedzieć że wyglądało to jak zatarty na gładko wylany beton pomalowany olejną farbą, chciałbym też dodać że całe dno pokryte było licznymi uskokami które uwczas nazywałem schodami. Brzeg wzdłuż którego pływałem znaduję się po wschodnie stronie półwyspu na którego końcu jest mejscowość Pirano a na jego zachodniej części znajduje się cześciowo Porto Rouge(Rose)- nie pamiętam. Wschodni brzeg półwyspu jest bardzo charakterystyczny gdyż wpada do morza niemalrze pionową ścianą o wysokości od 30- 60metrów. Ciekawe miejsce. może ktoś był?:)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: