Kanibalistyczna masakra z Herxheim – przypomnienie

W magazynie „Antiquity” ukazał się artykuł prezentujący wyniki badań ludzkich szczątków wydobytych z prehistorycznych masowych grobów z okolic Herxheim w Niemczech. Archeowieści o odkryciu w Herxheim już donosiły w marcu tego roku w tekście Kanibalistyczna hekatomba z neolitycznych Niemiec.

Jedyne nowości to informacja o widocznych na kościach śladach żucia i obróbki termicznej. Jednak badający szczątki francuski antropolog stwierdził, że nie można ostatecznie rozstrzygnąć, czy ciała ofiar zjadano na surowo, czy po opieczeniu. Ślady żucia są zaś niewyraźne i nie można wykluczyć, że są dziełem objadających szczątki zwierząt. Z tego też powodu kanibalizm, choć wysoce prawdopodobny, nie jest całkowicie pewny. Zdaniem niektórych naukowców takie zmasakrowanie ludzkich szczątków może być efektem jakiegoś makabrycznego rytuału pogrzebowego. Więcej danych zyskamy być może w przyszłości, gdyż obecne badania przeprowadzono na kościach tylko 10 osób. Szacuje się zaś, że w Herxheim leżą szczątki około tysiąca ludzi.

Na podstawie The Independent.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 6.12.2009.

Komentarzy 6 to “Kanibalistyczna masakra z Herxheim – przypomnienie”

 1. Co tam kanibalizm, skąd tyle ludzi? 50 lat ok. 1000 ? Aż, chciałby się sprawdzić pokrewieństwo.

 2. Jak się to ma do informacji z przed paru dni o gotowaniu co uczyniło nas Homo. Czy wiadomo coś o obróbce termicznej znalezionych pozostałości po posiłkach?

 3. Ma się to raczej nijak, bo tamte opowieści brytyjskiego antropologa dotyczyła czasów około 2 mln lat temu, a tu mamy zdarzenie sprzed około 7 tys. lat.

  Najstarsze odkryte ślady stosowania ognia mają około 700 tys. lat. Nie kojarzę w tej chwili datowania najstarszych pewnych śladów termicznej obróbki żywności, ale z pewnością jest dużo młodsze od użycia ognia.

  Trzeba jednak pamiętać, że takie najstarsze daty w zasadzie nigdy nie są śladami pierwszego zastosowania określonej technologii. Możliwe, że kiedyś znajdziemy jakieś starsze paleniska.

 4. Poprawność polityczna, przejawiająca się ignorowaniem faktu istnienia w ludzkiej populacji odmian i typów rasowych, sprawia, że bardzo trudnym zadaniem jest interpretacja tego typu znalezisk. Wcześniejsze, podobne do tego z Herxheim znalezisko odkryto w jaskini Jungfernhohle koło Bambergu. Zostało ono przedstawione przez Konrada Jażdżewskiego w dziele „Pradzieje Europy Środkowej. Autor przedstawił typy rasowe ofiar mordów kultowych i typy rasowe mieszkańców tej okolicy, którzy corocznie ofiary ludzkie składali. Dzięki temu można było precyzyjnie określić, że mordercami, kanibalami byli pierwsi, pokój miłujący, rolnicy europejscy kultury ceramiki wstęgowej rytej reprezentujący głównie śródziemnomorski typ rasowy, a ich ofiary to młode kobiety i dzieci (chwytane z uwagi na delikatne mięso) reprezentujące typy rasowe (kromanionoidalny i laponoidalny) charakterystyczne dla mezolitycznych tubylców zajmujących się zbieractwem, łowiectwem i rybołówstwem, zamieszkujących pobliskie, nieprzydatne dla ówczesnych rolników, zalesione wzgórza. Powodem do sąsiedzkich zatargów było prawdopodobnie to, że dzicy nie znają pojęcia własności żywych zwierząt, więc prawdopodobnie zdarzało się im upolować udomowioną krowę sąsiadów rolników. Na dodatek powszechnie znany jest pociąg seksualny śródziemnomorskich brunetów do kromanionoidalnych blondynek i rudych. Ponieważ zaś społeczeństwo wstęgowców to, według znanej amerykańskiej, o litewskich korzeniach, feministki, pani profesor Gimbutas, społeczeństwo matriarchalne, to nie trudno się domyślić, że te rytualne mordy były odwetem za niewierność mężów tych szlachetnych, cywilizowanych rolniczek, brunetek – kanibalek. Niechęć do rudych kobiet na tym obszarze przetrwała aż do czasów nowożytnych. To nie przypadek, że większość spalonych na stosach niemieckich czarownic, to kobiety rudowłose.

  • typologia rasowa upadła bo była bardzo niedoskonałym, arbitralnym (choć pewnie na miarę czasu) podejściem do zmienności morfologicznej człowieka. Podejściem, które nie wytrzymało próby czasu, głównie w świetle nowoczesnych, wieloczynnikowych metod statystycznych. Trudno zatem mówić, że coś „można było precyzyjnie określić”, skoro wyróżniane typy rasowe dalekie były od obiektywizmu, ignorowały one zmienność ciągłą itp.; raczej nie ma to (najczęściej) związku z poprawnością polityczną. Nikt nie kwestionuje międzypopulacyjnej zmienności morfologicznej człowieka i że zmienność ta miewa charakter geograficzny. Ale to nie znaczy, że „typ laponoidalny” czy „typ śródziemnomorski” są realnymi bytami

 5. Typologia rasowa była niedoskonała, bo typy rasowe określano na podstawie cech morfologicznych, bez uwzględnienia wielu danych, n.p. grupy krwi i.t.p. Nie mniej znaleziony szkielet jest autentycznym dowodem osobistym, który zmarły zostawił po sobie.
  W międzyczasie pojawiła się nowa nauka, która bardziej precyzyjnie potwierdza wiedzę zawartą w opracowaniach czołowych przedstawicieli polskiej szkoły antropologicznej na temat typów rasowych, miejsca w których powstały i szlaków, którymi się rozprzestrzeniały. Tą nauką jest genetyka. Wystarczy niewielka próbka materiału genetycznego współcześnie żyjącego osobnika, by bez trudu określić miejsce, z którego pochodzili jego przodkowie i szlaki jakie przemierzyli nim znaleźli się w miejscu, w którym żyje ich potomek. Przy uwzględnieniu faktu, że każdy osobnik ma dwoje rodziców, czworo dziadków itd. można przyjąć, że zdecydowaną większość populacji na danym obszarze stanowią mieszańcy, bowiem w przypadku potomstwa par mieszanych, tylko pojedyncze osobniki reprezentują typ rasowy jednego z rodziców, bądź dziadków. Tak się zaś składa, że o dziedziczeniu cech, w tym tych morfologicznych decydują nasze geny. I tu koło się zamyka. Pierwsi śródziemnomorscy rolnicy przybyli do Europy z Anatolii, gdzie ten typ rasowy przeszedł w wyniku rewolucji neolitycznej, eksplozję demograficzną, której zawdzięcza przewagę liczebną nad mezolityczną ludnością Europy wśród której ten typ rasowy również występował, ale w mniejszym odsetku. Potwierdzają to również towarzyszące kościom dowody kultury materialnej. Nie ma wątpliwości co do tego, że kości ofiar kanibali znalezione w Jaskini Dziewiczej były identyczne do kości współczesnych ofiarom mieszkańców Wielkiej Jaskini Offnet (typ laponoidalny) i do kości zamieszkujących Turyngię przedstawicieli typu kromanionoidalnego. Tych typów rasowych praktycznie nie ma wśród konsumentów ludzkiego mięsa. Można by tak mnożyć argumenty bez końca.
  Poprawność polityczna jest zaś owocem zachowań niektórych propagandzistów, którzy w swoim działaniu przyjęli zasadę, którą kierują się kilkuletnie maluchy. Taki maluch, na widok pierwszy raz widzianego murzyna ze strachu zasłania oczy i natychmiast przestaje się bać. Podobnie ci propagandziści sądzą, że jeśli będzie się pisać, że ras nie ma, to stanie się to faktem i jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki znikną rasistowskie zachowania. Sądzę, że to hitlerowskim pseudoantropologom, którzy stworzyli pseudonaukowe uzasadnienie dla ludobójstwa, zawdzięczamy zarzucenie badań zainicjowanych przez pana Czekanowskiego i jego współpracownika Czortkowera. Na szczęście w języku genetyków nie ma pojęć czarny, biały, żółty, więc nikt nie oskarża ich jeszcze o szerzenie wiedzy stanowiącej pożywkę dla ideologii rasistowskiej, ale tylko do pewnego czasu. Potem i ich dopadną poprawni politycznie ze swoją nowomową. Niektórzy z nich już się wzdragają, na samą myśl, że mogą mieć wśród swoich antenatów neandertalczyka, bo coraz częściej pojawiają się wzmianki o możliwości krzyżowania się tych dzikusów z naszymi szlachetnymi przodkami.
  Według przeczytanej przeze mnie w 2007 roku informacji, tylko 40% polskich antropologów poszło w ślady antropologów „Cywilizowanego Zachodu” i uznało typologię rasową za naukę nie mającą nic wspólnego z rzeczywistością. Cóż, wystarczy zasłonić oczy, a przestaje się dostrzegać różnicę w wyglądzie mieszkańca Afryki, Azji i Europy i znika strach przed obcymi.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: