Najciekawsze odkrycia ostatnich lat w województwie śląskim

Według Jacka Owczarka, szefa Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturalnego, miejscem najważniejszych odkryć ostatnich lat w województwie śląskim jest zniszczone po II wojnie światowej, a teraz niemal w całości odrestaurowane dawne opactwo cysterskie w Rudach Raciborskich. Prowadzone tam w latach 90. prace archeologiczne umożliwiły m.in. odtworzenie dwunastu etapów rozbudowy tego jednego z najcenniejszych zabytków regionu.

Pocysterski zespół klasztorno-kościelny w Rudach Raciborskich w 2006 r. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor Jan Mehlich. (więcej zdjęć)

Owczarek wymienił na dalszych miejscach badania w Zamku Sieleckim w Sosnowcu, które znacznie go postarzyły, kryptę i sarkofagi rodu Reiswitzów w kościele św. Piotra i Pawła w Tworkowie oraz fontannę i sarkofag z czasów rzymskich oraz inne obiekty, które pozwoliły zidentyfikować w pałacu w Kamieńcu elementy wcześniej istniejącego tam średniowiecznego zamku.

Kolejne ważne odkrycia to renesansowe polichromie w drewnianym kościółku w Łaziskach Rybnickich, kompletne wyposażenie zbudowanego w latach międzywojennego Zamku Prezydenta w Wiśle i renesansowe polichromie i napisy w kościele św. Andrzeja w Olkuszu, zakryte potem, co rzadkie, przez dzieła gotyckie.

Owczarek mówił też o dylematach konserwatorów i ich głównych problemach, do których należą woda i wilgoć, brak fachowości, a czasem także parafianie zabytkowego kościoła.

Więcej w sporej i ciekawej depeszy PAP.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 30.11.2009.

Komentarzy 8 to “Najciekawsze odkrycia ostatnich lat w województwie śląskim”

 1. cyt: „oraz fontannę i sarkofag z czasów rzymskich… w pałacu w Kamieńcu” to chyba jakiś chochlik internetowo drukarski…

 2. przekłamanie :/ Sosnowiec i Olkusz to nie Górny Śląsk…

  • W zasadzie to się zgadza. Niestety, mamy podział administracyjny kraju, który ma głęboko gdzieś historyczne granice regionów, a nie cierpię w tytułach „województwo jakieś tam”, bo wyglądają jak wypisy ze spisów powszechnych czy raportów GUS. Dlatego dałem do tytułu Górny Śląsk. Zresztą w tym wypadku sama nazwa województwa jest zła, bo całkiem spora jego część, to nie jest Śląsk (jak widać choćby na powyższym przykładzie), a większość Śląska jest poza tym województwem. Co więcej nie jest to też i cały Górny Śląsk, więc mój tytuł jest podwójnie do bani. Osobiście bym wybatożył i wytarzał w pierzu matoła, co rysował granice województw i wymyślał ich nazwy. Przez to zamiast pisać samą nazwę regionu, jak to jest we Francji, Niemczech, Wlk. Brytanii i innych europejskich krajach, to trzeba dodawać „województwo”, żeby się nikt nie przyczepił.

   Zrobię jednak województwo śląskie…

   • Głównym autorem obecnych nazwa województw był prof. Jerzy Buzek, ówczesny Premier. Niektórzy bardzo nieśmiało zaprotestowali, np. Marian Krzaklewski, który zaproponował, aby jego województwo nazywało się „rzeszowskie”, a nie „podkarpackie”. Ogólnie jednak pomysł chwycił i w ten sposób powstała kolejna „nowa tradycja”, entuzjastycznie szerzona przez telewizję. W rezultacie, gdy słyszy się „Wschodnia Małopolska”, to nie wiadomo o co chodzi.

 3. dzięki :)
  a najciekawsze, że ślązacy podszyli się jeszcze pod Olkuszem :))
  przeca on już nie jest w tym sztucznym województwie!

 4. Jako laika zaintrygowało mnie dlaczego w Olkuszu malowidła renesansowe zakryto później gotyckimi. Przecież w tym okresie miał miejsce intensywny rozwój miejscowego górnictwa kruszcowego, co powinno sprzyjać raczej utrzymaniu mecenatu wspierającego styl renesansowy, a tu mamy swoisty krok wstecz. Czyżby w okresie prosperity zagościł tu jakiś artysta „skażony” nowym w Polsce stylem, co w późniejszych latach nie znalazło uznania u miejscowych konserwatystów?. Ciekawe.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s