Nieznane podziemia z Przeworska

Doskonale zachowane podziemia sąsiadujące z murem miejskim z XV/XVI wieku odkryto w Przeworsku (Podkarpackie) podczas instalacji przyłącza wodociągowego.

– Odkryta piwnica zapewne była związana z istniejącą tu w czasach historycznych Bramą Łańcucką (zwaną też Krakowską), powstałą w XVI wieku, przez którą prowadziły drogi na zachód do Krakowa i na północny-zachód do Sandomierza. Brama Łańcucka została rozebrana w 1785 roku, zachowały się jedynie jej fundamenty – wyjaśnia dr. Aleksander Dzbyński, który kierował nadzorem archeologicznym. Zaznacza przy tym, że niezbędne są jednak dokładniejsze badania.

Piwnice mają sklepienie kolebkowe wykonane z czerwonych, wypalonych cegieł. Na razie odsłonięto tylko jedno pomieszczenie, ale wiadomo, że prowadzą z niego dwa tunele, obecnie wypełnione gruzem.

W czasie prac związanych z inwestycją zebrano również obrobione kości zwierząt domowych i wiele skorup ceramicznych, których metryka sięga od średniowiecza do XVIII wieku.

Więcej i zdjęcia w Nauce w Polsce.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 28.11.2009.

Komentarzy 5 to “Nieznane podziemia z Przeworska”

  1. OO, moje rodzinne miasto trafiło do Archeowieści :)

  2. „obrobione kości zwierząt domowych” to chyba narzędzia kościane (lub ew. ich półwytwory)?

  3. to na pewno dzieło kultury przeworskiej ;-)

  4. Nareszcie ktoś zwrócił uwagę na enigmatyczne , a zarazem bardzo ciekawe przeworskie podziemia łączące się z murami obronnymi tego miasta. Na ich temat pisałem swego czasu prace mgr na Instytucie Archeologii UR. Założe się że Przeworskie podziemia jeszcze nie raz odsłonią swoją tajemnicę. Jest to miasto o bardzo interesującej sredniowiecznej i nowożytnej zabudowie z jakże ciekwym militarnym systemie fortyfikacyjnym łączącymi mury miejskie z dwoma obronnymi kompleksami kościelno-klasztornymi a jeszcze do tego sieć podziemnych tuneli piękna sprawa:-). Oby nie zabrakło pieniędzy i chęci lokalnemu samorządowi do badań oraz wyeksponowania i udostępnienia turystom tych jakże ciekawych zabytków mojego wspominanego z sentymentem Podkarpacia.Pozdro dla wszystkich absolwentów archeo UR. P.S. Dr. Dzbyński z neolitu przeszedł na średniowiecze?

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s