Niezwykłe malowidła Majów

Niecodzienne malunki przedstawiające codzienne życie zwykłych Majów odkryli archeolodzy w Calakmul w Meksyku. Malowidła są niezwykłe ponieważ wszystkie znane dotąd malarskie dzieła Majów przedstawiały jedynie religijne uroczystości, wojenne triumfy oraz władców, kapłanów i innych przedstawicieli elit.

Uzupełnione inskrypcjami malowidła zwykłych ludzi powstały zdaniem naukowców około 620-700 r. n.e. Calakmul było wówczas jednym z najważniejszych miast Majów, którzy przeżywali wtedy swój najlepszy okres.

Na malowidła naukowcy natknęli się na jednej z piramid, która przez wieki stała zapomniana w dżungli. Niezwykła jest nie tylko tematyka malunków, ale też to, że pokrywają zewnętrzne ściany budowli. Odkrywane dotąd malowidła znajdowały się wewnątrz budynków.

Kolorowe obrazki z „malowanej piramidy”, jak odkrywcy nazwali budowlę, ukazują nam stroje i biżuterię noszoną przez przedstawicieli różnych klas. Ich bohaterowie zajmują się głównie przygotowaniem i transportem różnych produktów spożywczych, np. soli, tytoniu oraz dań z kukurydzy (np. tamales i kaszy).

Te cudownie zachowane do naszych czasów malowidła to dla naukowców niezwykła skarbnica wiedzy o życiu zwykłych ludzi. Znakomita większość zabytków pozwala bowiem poznać jedynie życie elit.

Na podstawie National Geographic, gdzie znajdziecie zdjęcie. Odkryte malunki archeolodzy z Meksyku i USA opisali w najnowszym PNAS.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 15.11.2009.

Komentarzy 9 to “Niezwykłe malowidła Majów”

 1. a co muslicie o impulsie magnetycznym z słonca podobno raz na 11,5 tys lat reza ziemie,a skutki przemagnetyzowanie biegonow hmmm

 2. Graffiti?

  Miejsce nauki dla przyszlych malarzy religijnych?

  Umowy handlowe zawierane z taka forma ich dokumentowania?

  • Pewnikiem po prostu sztuka świecka. We wnętrzu świątyni nie było dla niej miejsca. Może były takie obrazki i na innych murach, ale nie ostały się pogodzie?

 3. Wow to rzeczywiście prawdziwe obrazki! Spodziewałam się czegoś bardziej symbolicznego albo bardziej zniszczonego a to jak taki południowoamerykański komiks :)

 4. A może byś tak napisał artykulik o long count Majów i kalendarzach prekolumbijskich? Mnóstwo ludzi, myślę, chętnie by go przeczytało!

 5. Co do komiksów, to istotnie Majowie uprawiali coś w tym rodzaju. Tyle, że również były to komiksy o tematyce religijno-mitologicznej, np. pokazywały słynne historie dwóch braci-bliźniaków, tych samych, którzy pokonali władców piekieł w meczu w piłkę (opisano to w Popol Vuh). Ale wszystko jest namalowane jak w prawdziwym komiksie – z ust wychodzą dymki, tyle, że zawierają hieroglify. Takie scenki są również na majańskiej ceramice. Myślę też, że nie chodzi tak bardzo o „świeckość” tych malowideł, bo świeckie malowidła Majów są od dawna znane, tyle że, jak napisał Wojtek, dotyczyły one wszystkie historii elit, w tym wojen (jedna ze scen w Bonampak pokazuje właśnie konflikt zbrojny). Można też – na dotychczas znanych malowidłach – zobaczyć skrybów piszących księgi itp. scenki rodzajowe, ale to wszystko życie pałacowe i to niecałe, raczej to co najbardziej „wzniosłe”. Najcenniejsze w nowo odkrytym muralu jest to, że pokazuje życie zwykłych ludzi, niższych klas i codzienne czynności, o których mogliśmy wnioskować dotąd tylko z wykopalisk.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: