Inkowie ścinali głowy pokonanym wrogom?

Inkowie składali w ofierze ścięte głowy swych wrogów – podejrzewają peruwiańscy archeolodzy w związku z najnowszym odkryciem, którego dokonali w ostatnim tygodniu w Cuzco, stolicy inkaskiego państwa.

W dawnym centrum ceremonialnym Qowicarana, które leży w Parku Archeologicznym Sacsayhuaman w Cuzco, archeolodzy natrafili na trzy czaszki złożone w wielkim naczyniu ofiarnym. Zdaniem naukowców mogą one należeć do wodzów wrogich Inkom społeczności.

Według Washingtona Camacho, dyrektora Parku Archeologicznego Sacsayhuaman do złożenia ofiary mogło dojść około 1500 roku, czyli podczas panowania Huayna Capaca.

Archeolodzy, którzy wciąż badają Qowicarana, mają nadzieję, że uda im się odnaleźć szkielety właścicieli czaszek. Dopiero wtedy będą mogli z całą pewnością ustalić czy głowy ścięto.

Peruwiańscy archeolodzy znaleźli również mniejsze naczynia z zębami i pozostałościami kości, a także pochówki 45-letniego mężczyzny i 2-3-letniego chłopca.

Na podstawie depeszy EFE opublikowanej przez Latin America Herald Tribune.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 14.11.2009.

Komentarze 2 to “Inkowie ścinali głowy pokonanym wrogom?”

  1. Wspominajac losy Pompejusza , a scislej jego glowy ofiarowanej w Egipcie Cezarowi, moglo to byc jednak rowniez zjawisko jednostkowe.

  2. widocznie stracili glowy dla jakiejs ladnej kobietki:):)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: