Pierwsze polskie badania archeologiczne na Sycylii

Polacy zakończyli swój pierwszy sezon badawczy w południowo-wschodniej części Sycylii. Nieinwazyjne rozpoznanie archeologiczne w obrębie starożytnego miasta Akrai prowadzili specjaliści z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Za rok badacze zamierzają rozpocząć regularne wykopaliska.

Akrai_Theater

Antyczny teatr w Akrai. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor Clemensfranz

Stanowisko archeologiczne Akrai (lub Acrae) leży po zachodniej stronie współczesnego miasteczka Palazzolo Acreide. Pierwsza osadę założyło tam plemię Sykulów około XII wieku p.n.e. Później, około 663/664 roku p.n.e. pojawili się Grecy, którzy założyli kolonię nazwaną właśnie Akrai.

Pierwszy sezon Polaków w Akrai miał charakter rozpoznawczy. Za pomocą tachimetru elektronicznego archeolodzy wykonali precyzyjne pomiary geodezyjne, dzięki którym dokładnie zlokalizowali na mapie widoczne pozostałości dawnego Akrai, w tym dorycką świątynie Afrodyty, teatr, buleuterion, fragmenty agory i kamieniołomy z katakumbami.

Oprócz tego Polacy przeprowadzili też pomiary geomagnetyczne, dzięki którym uzyskają trochę informacji o tym, co kryje się pod ziemią. Tym elementem prac zajmował się prof. Krzysztof Misiewicz.

Oprócz tego Miron Bogacki wykonał z aparatu przymocowanego do latawca zdjęcia stanowiska. Archeolodzy przeprowadzili też wokół stanowiska wstępne badania powierzchniowe, polegające na poszukiwaniu na powierzchni ziemi uprawnej szczątków ceramiki i innych obiektów zabytkowych.

Na podstawie wyników tych prac archeolodzy ustalą, gdzie najlepiej wbić łopaty w przyszłym roku. Koordynatorką projektu jest dr Roksana Chowaniec.

Więcej i zdjęcia w Nauce w Polsce.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 12.11.2009.

Komentarze 22 to “Pierwsze polskie badania archeologiczne na Sycylii”

 1. Jakos nigdy nie mialem okazji zapytac – w starozytnych teatrach ustawiono na tych kolejnych stopniach jakies drewniane lawy, krzesla, czy tez tylko przynoszono i ukladano jakies poduchy, koce czy plaszcze?

  • Nie jestem specjalistą od teatru, ale kiedyś zostałem zmuszony do przeczytania książki o Ajschylosie i – ponieważ było to dla mnie wydarzenie traumatyczne – nadal coś pamiętam. W najstarszych teatrach cała widownia była drewniana, później co bogatsze miasta fundowały sobie teatry marmurowe, a dla notabli były nawet wygodne siedziska i trony. Z komedii Arystofanesa wiemy, że jeszcze pod koniec V wieku p.n.e. widzowie siedzieli na drewnianych dechach, które pewnie były jakoś układane na kamiennych stopniach. Ale pewnie jak ktoś chciał, to mógł sobie podłożyć połę płaszcza pod dolną część pleców… Tu można zobaczyć, na czym musiał siedzieć kapłan Dionizosa:

   http://people.hsc.edu/drjclassics/sites/athens/SouthSlope/lecture.shtm

 2. Postęp: Tym razem Miron Bogacki już został wymieniony :) jako uczestnik badań UW.

  Nie czasem helowym balonem?
  http://fotostacja.pl/galeria/Fotografia_Latawcowa/080_balon_helowy.jpg.php

 3. Napisano że z latawca.
  No i pomiary geomagnetyczne – czyli nie badali elektrooporowo…

 4. Pan Miron Bogacki korzysta z zarówno helowego balonu jak i latawca, w tym momencie, prawdopodobnie z powodu silnego wiatru, jak to na wyspie bywa, użyto latawca, Jego zdjęcia są świetne jakościowo i technicznie z obu „przyrządów”;) Pozdrawiam

 5. U, Roxi na Archeowieściach. Gratulacje. Widac po zdjęciach na PAPie że karierę można w archeologi zrobić głównie „tylnymi drzwiami”, co Zaki?
  Oby współpraca IA z Sycylią zaowocowała stałąmisją, a nie tylko potajemnymi wyjazdami. IAUW nie ma miejsca dla studentów a jako największa jednostka dydaktyczna tego typu w Polsce nastawiona jest na trzepanie swojej kasy, grzanie stołków i konserwowanie leśnych dziadków. A student obligatoryjnie na autostrady do pouczającej pracy na plamach od oleju robiących za obiekty żeby z ara było więcej kasy.
  Nieminiej, szczerego powodzenia wszelkiej misji sycylijskiej!

  • prostak………….;/

  • Proponuje Panu zmienic nick ze Szparagu na Barrana a Czarnego na Sfrustrowanego. Zamiast wypisywania gorzkich uwag w necie moze by sie Pan przespacerowal do wszelkiego rodzaju instytucji, nawiazal kontakty, przedstawil projekty…kto wie. Prawdopodobnie po kilku krokach wrocilby Pan pokornie do plam po oleju.

 6. Ale ma całkowitą racje ..

 7. dokładnie. ma rację.

 8. Można się jakoś załapać na taką misję, jako wolontariusz ???

 9. Do lp23lp.
  Życzliwi wolontariusze mile widziani są na większości stanowisk. Jeśli jednak chodzi o pierwsze sezony – przyznam, że może być trudno… No, chyba, że jesteś „obiecującym” studentem…

  Życzę powodzenia – zarówno ekspedycji na nowym stanowisku, no i oczywiście Tobie, lp23lp.

 10. Czy szacowne gremium mogloby jednak znizyc sie do mojego poziomu kompletnego laika i odpowiedzec na moje pytanie, umieszczone jako pierwszy wpis w watku?

  Niby drobna rzecz, a mnie nurtuje, nie udalo mi sie wygooglac odpowiedzi.

 11. Jak słyszałem badania były zainicjowane przez prof. Aleksandra Bursche, ciekawe dlaczego w tekscie nie ma o tym słowa??? Kto zgadnie…

 12. „Tagi: Akrai, Krzysztof Misiewicz, Miron Bogacki, Roksana Chowaniec, Sycylia”, a Aleksandra Bursche jakoś brak w tym gronie. Czy ktoś wie o co chodzi? Tak jak ktoś wyżej napisał ja też słyszałam, że to właśnie dzięki prof. Bursche badania na Sycylii doszły do skutku (profesor był w nie zaangażowany na miejscu), a nie ma o tym słowa. Czy ktoś wie dlaczego? Ten prof. Bursche jakiś nietagowy, obłożony ekskomuniką czy po prostu ktoś chce go wykolegować?

  • Jak nie ma w tekście, to chyba dość oczywiste, że nie ma w tagach. A nie ma w moim tekście, bo nie ma w źródle. Proszę więc zadawać pytania autorowi tekstu źródłowego.

 13. A kto jest autorem tekstu źródłowego jeśli wolno spytać? To wiele wyjaśni

 14. Ciekawy jestem, kto i z jakiego powdu wyrzucił moj post dotyczacy inicjacji badan w Palazollo przez Prof. Aleksandra Bursche?

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: