Czesi odkryli wielkie rondle

Rondel to w archeologii założenie przestrzenne mające zazwyczaj formę kręgu lub owalu otoczonego co najmniej jednym rowem, a czasami także palisadą. Konstrukcje takie najczęściej spotyka się w Niemczech i Czechach. I właśnie nasi południowi sąsiedzi ogłosili odkrycie czterech takich konstrukcji, z których dwie są największymi rondlami, jakie dotąd odkryto.

Museum_Quintana_-_Unternberg_1

Makieta rondla z Künzing-Unternberg (ok. 4840-4590 p.n.e.). Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Wolfgang Sauber

Wielkie neolityczne rondle o średnicy 230 i 214 m Czesi odkryli niedaleko Kolina podczas szeroko zakrojonych badań związanych z budową obwodnicy tego miasta. Pierwszy z nich otaczały aż cztery rowy, z których największy miał 4,5 m głębokości i 14 m szerokości. Pozostałe dwa odkryte w tym rejonie kręgi mają 80 i 75 m średnicy.

Przeznaczenie tych konstrukcji jest jedną z większych zagadek archeologii. W ich wnętrzu nie ma śladów osadnictwa. Najczęściej wspomina się przeznaczeniu kultowym tych konstrukcji, ale mogły też mieć zastosowanie obronne.

Łącznie w Europie odkryto ponad 100 rondli. Jeden zidentyfikowano w ubiegłym roku niedaleko Biskupina.

Na podstawie depeszy CTK w serwisie Ceske Noviny.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 11.11.2009.

Komentarzy 12 to “Czesi odkryli wielkie rondle”

 1. Zaraz tam kulty i kulty. Są jakieś wskazujące na to znaleziska? Ot, sezonowa budowla obronna dla bezpieczeństwa pasterzy i stad (lub tylko łowców) przed bandami grasantów.

  • Dosyc aktywna dyskusja byla przy okazji kregu kolo Biskupina (jest pod zalaczonym w notatce linkiem).

   Moge sobie wyobrazic np. okresowe spotkania wodzow roznych plemion, pozostawiajacych straze poza palisada i fosami i obradujacych bezpiecznie wewnatrz „rondla”.

 2. Miały zastosowanie obronne przed łosiami, neolitycznymi rybami, wróblami itp. A jeżeli znów się myle to wasza sprawa.

 3. A tytuł art. brzmi trochę jakby Czesi znaleźli nocniki emaliowane, które wyrzucał za pracownię ich wytwórca ‚aby dzieci za tysiąc lat musiały się uczyć o epoce nocników emaliowanych’ – jak pisał Haszek w ‚Szwejku’ ;)

 4. Czy odmiana ‚rondle’ umieszczona w tytule na pewno jest poprawna? U Kruka (Rozkwit i upadek społeczeństw rolniczych neolitu) spotyka się nazwę ‚Rondelle’, ale unika on stosowania tego słowa w tekście. Niemniej nie wydaje mi się, żeby to miało coś wspólnego z rondlem-naczyniem :)

  • Nie wiem czy na pewno jest poprawna, ale próby weryfikacji takiej odmiany na razie nie przyniosły efektów. I bynajmniej nie sugeruję, że mają one coś wspólnego z naczyniem :). Po prostu staram się nie wymyślać nowatorskiej odmiany. Co do nazwy rondelle, to jednak częściej spotkałem „rondel”. Wiem np., że istnieje praca magisterska o tytule „Neolityczne założenia przestrzenne typu „rondel” w Europie Centralnej” obroniona na UWr. Terminu „Rondel” (a także roundel) używają też czeska i angielska wiki (tylko w tych wersjach są artykuły na ten temat), a także cytowana w nich czeska i angielska literatura. Terminu rondel użyto też w depeszy PAP o odkryciu tego pod Biskupinem. Źródła to dość słabawe, ale na lepsze się nie natknąłem, choć bardzo dogłębnie nie szperałem.

   • Mamy kotly lodowcowe, mozna miec i rondle neolityczne :))

    • … jest i garniec lodowcowy, i misa jeziorna. Jakby dobrze poszukać w terenie to i serwis obiadowy może by się znalazł.

 5. Więc te kamienne rodle były ustawione do góry dnem? Czy dobrze rozumiem? W takim razie gdzie rozpalane było ognisko? W rondlu tzn.pod nim czy na nim?

 6. Może ktoś uzupełnić? http://pl.wikipedia.org/wiki/Rondel_(budowla)

 7. Na niemieckiej Wikipedii też jest hasło http://de.wikipedia.org/wiki/Kreisgrabenanlage , ale, jak to z Wiki, jest tu małe zamieszanie bo odnosi się do niego polskie hasło „rondela”(?)

 8. Fascynujące, ile jeszcze zagadek czeka przed archeologami, szczególnie mając na uwadze, że często Ci wyżej wymienieni muszą się domyślać wielu rzeczy.

  Odnośnie Rondli neolitycznych, mam rozumieć, że ich przeznaczenie nie jest znane? Mamy tylko kilka hipotetycznych opcji takich jak kult czy obrona? Szkoda bo te budowle są naprawdę intrygujące.

  Zapraszam także do siebie: http://egotrippin.wordpress.com

  Pozdrawiam

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: