A/H1N1 – analizy i sprostowania

Tym razem znów nie na temat. Od miesięcy głośno jest o tzw. świńskiej grypie (bardziej formalnie A/H1N1). Choć choroba jest stosunkowo mało śmiertelna i w zasadzie nie różni się od zwykłej grypy zarówno co do przebiegu i co do śmiertelności, to wywołała wielkie zainteresowanie mediów, a także miłośników teorii spiskowych.

Media niestety znów się nie popisały. W większości wypadków sieją totalnie zbędną panikę szeroko opisując każdy niemal przypadek zachorowania w Polsce i co chwilę podając, ile to osób zmarło na świecie na A/H1N1. Jakoś statystyki zachorowań i zgonów na inne odmiany grypy, czy choćby gruźlicę już tak wielkiego zainteresowania mediów nie budzą.

Jeszcze mocniej od mediów pojechali twórcy i miłośnicy teorii spiskowych. Sporą popularność zdobyła w ostatnich czasach hipoteza, że za chorobą stoją podstępne i żądne zysków koncerny farmaceutyczne współpracujące z bankierami i WHO (World Health Organization). Jej wersje różnią się oczywiście szczegółami, ale generalnie chodzi o to, że wirus został sztucznie stworzony i rozprowadzony po świecie, by wywołać epidemię, a następnie za pomocą szczepionek wymordować większość mieszkańców świata. Całą operacją kieruje tajny rząd światowy planujący wprowadzić Nowy Porządek (New World Order).

Całą sprawę można by zignorować, gdyby nie to, że wiele blogów w Polsce i na świecie rozpisuje się o tym niby spisku od paru miesięcy. Ilość bzdur jaką opublikowały jest ogromna. Co gorsza blogi te stały się bardzo popularne. Obecny na WordPressie blog Grypa666 pochwalił się niedawno, że miał 36 tys. wejść w jeden dzień. Zapewne w dużej mierze wynik ten jest efektem obecnej epidemii na Ukrainie, o której media rozpisują się w bardzo panikarskich tonach i często fałszują rzeczywistość, np. gdy piszą, że jest to epidemia A/H1N1, podczas gdy większość zachorowań jest najpewniej dziełem zwykłej grypy (wedle najnowszych danych potwierdzono na Ukrainie 17 przypadków zachorowań na grypę A/H1N1, z czego 4 osoby zmarły) [w dzień po napisaniu tego tekstu WHO podała, że grypa A/H1N1 stanowi 70 proc. przebadanych wirusów grypy na świecie – WP]. Cała sprawa stała się głośna najpewniej głównie w związku z wcześniejszymi informacjami o świńskiej grypie. Jeśli chłodnym okiem spojrzeć na ukraińskie wydarzenia, to nie dzieje się nic wyjątkowo strasznego. Na razie zachorowało 478 tys. osób (niecały 1 proc. ludności Ukrainy) z czego wiele zgłosiło się zapewne z objawami, z którymi rok temu do lekarza w ogóle by nie poszło. Zmarło zaledwie 86 osób, co daje śmiertelność na mikroskopijnym poziomie niecałych 0,02 proc.

A czemu o tym piszę? Bo dzisiaj natknąłem się wreszcie na blog pisany przez kogoś, kto się najwyraźniej świetnie zna na rzeczy i potrafi rzeczowo prostować bzdury serwowane przez media i miłośników spiskowych teorii.

Panie i Panowie, gorąco polecam blog A/H1N1 – analizy i sprostowania – prawdziwą szczepionkę na wirusa paniki i głupoty. A autorowi serdecznie gratuluję i zachęcam do dalszego pisania.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 4.11.2009.

Komentarzy 27 to “A/H1N1 – analizy i sprostowania”

 1. Na pandemie czekamy od lat, specjalnie wrzucilem link do artykulu sprzed 8 lat
  http://archiwum.wiz.pl/2001/01020100.asp

  Sadze, ze jak nadejdzie „ta wlasciwa”, to jeszcze dobrze nie przetrawimy doniesien „ze swiata”, gdy bedzie juz atakowac w najblizszym otoczeniu.

  • Sadze, ze jak nadejdzie “ta wlasciwa”, to jeszcze dobrze nie przetrawimy doniesien “ze swiata”, gdy bedzie juz atakowac w najblizszym otoczeniu.

   E, nie, mam nadzieję, że będziemy mieli więcej czasu.

   W 1918 trwało to parę miesięcy, zanim hiszpanka na dobre uderzyła, a sama pandemia trwała dobre dwa lata. Prawdopodobnie pierwsze uderzenie hiszpanki obyło się niemal bez ofiar — objawiało się lekką, choć silnie zakaźną grypą.

   Grypa Azjatycka pojawiła się w Chinach w 1956 roku. W styczniu 1957 dotarła do Singapuru, w kwietniu do Hong Kongu, dopiero w czerwcu do Stanów. Trwała aż do 1958.

   W lipcu 1968 nowy wirus pojawił się w Hong Kongu. Do Europy i Stanów dotarł we wrześniu, a największa śmiertelność była na przełomie 1968 i 1969.

   j.

   • Na temat ale OT
    Scenariusz pandemii w Polsce

    1. Wirus przedostaje się przez wschodnią granicę Polski, pojawiają się pierwsi zakażeni.

    2. Główny Inspektorat Sanitarny ogłasza, że nie ma powodów do paniki i wystarczy myć ręce, żeby uniknąć zakażenia.

    3. Szpitale we wschodnich województwach rejestrują kilkaset przypadków zachorowań.

    4. Minister Zdrowia Ewa Kopacz wychodząc z ministerstwa mówi, że to w szpitale są odpowiedzialne za leczenie i powinny sobie poradzić, a obowiązkiem lekarzy jest leczyć, więc nie potrzeba żadnych dodatkowych działań z jej strony.

    5. Do szpitali trafiają już tysiące zakażonych, pojawiają się pierwsze zgony.

    6. W Polsce nie ma ani jednego potwierdzonego przypadku zakażenia wirusem świńskiej grypy – oznajmia na konferencji prasowej Komitet Pandemiczny przy ministerstwie zdrowia, wszystkie tego typu przypadki są badane.

    7. Choruje już kilkadziesiąt tysięcy osób w Polsce zachodniej, pierwsze zakażenia w innych rejonach kraju, kilkadziesiąt zgonów.

    8. Nie ma powodów do paniki, sytuacja jest monitorowana, podjęto intensywne działania mające charakter zapobiegawczy – poinformował przedstawiciel resortu ministerstwa zdrowia. Rzecznik rządu w TVN: rząd przeznaczy dodatkowe środki na walkę z wirusem w projekcie przyszłego budżetu.

    9. Liczba chorych w całej Polsce przekracza już 100 tys. osób.

    10. Minister Zdrowia Ewa Kopacz na konferencji prasowej: „W razie potrzeby NFZ uruchomi profilaktyczne szczepienia dla dzieci i ludzi starszych”. Wieczorem w Polsacie rzecznik NFZ oznajmia, że w tym roku brak jest środków na dodatkowe szczepienia, ale fundusz w przyszłym roku zaoszczędzi kilkaset milionów na planowanych likwidacjach oddziałów szpitalnych oraz placówek zajmujących się chorobami zakaźnymi.

    11. Liczba zgonów rośnie do kilkuset. Zamykane są szkoły.

    12. Komitet Pandemiczny przy ministerstwie zdrowia oświadcza, że odniesiono pierwszy sukces: wykryto wirusa typu niezłośliwego u osoby, która przyjechała do Polski miesiąc temu z Wenezueli i po intensywnych badaniach stwierdzono, że jest to wirus niezłośliwej grypy. Minister Zdrowia ogłasza że sytuacja jest opanowana. Premier Tusk w wystąpieniu sejmowym nawołuje do przyspieszenia prac nad programem „Czyste Ręce”.

    13. Tysiąc zgonów, 200 tys. zakażonych.

    14. Rzecznik rządu w TVP uspokaja, że rząd robi wszystko, a ministrowie ciężko pracują nad powołaniem specjalnego międzyresortowego zespołu do spraw opanowania skutków pandemii, generalnie sytuacja się stabilizuje i nie będzie potrzeby uruchomienia specjalnych środków budżetowych, a powołany zespół będzie początkowo pracował w trybie korespondencyjnym. Minister Zdrowia Ewa Kopacz uważa, że używanie słowa pandemia jest nieadekwatne, ponieważ mamy do czynienia ze zwykłym sezonowym zwiększeniem liczby zachorowań na grypę. Donald Tusk krytykuje opozycję za podgrzewanie nastrojów społecznych.

    15. Dwa tysiące zgonów, 500 tys zakażonych. Zamykane są szpitale.

    16. Minister Kopacz w przesłanym do redakcji TVP oświadczeniu: „Ministerstwo nie potwierdza publikowanych informacji o liczbie zarażonych, nie odnotowano również żadnego zgonu, który był wywołany przez rodzaj wykrytej przez Komitet Pandemiczny grypy. Przypadki zamykania oddziałów szpitalnych są jednostkowe i nie obejmują wcześniej zlikwidowanych placówek, więc pisanie o masowych zamknięciach jest nadużyciem. Sytuacja po ustabilizowaniu została całkowicie opanowana.” Donald Tusk jest niedostępny.

    17. Choruje już milion osób, liczba zgonów przekroczyła 10 tys.

    18. Na stronach kancelarii premiera pojawia się informacja o zaplanowanej wcześniej wizycie Premiera Tuska w alpejskim kurorcie i spotkaniu z przedstawicielami gałęzi przemysłu z rejonu zatoki: „Premier będzie rozmawiał z wysokimi przedstawicielami rozwiniętych gospodarczo rejonów z okolic Kataru, zainteresowanych inwestycjami w polski przemysł energetyczny, który obecnie znajduje się w bardzo trudnej sytuacji i wymaga pilnych działań związanych z planem ratunkowym analogicznym do tego, jaki zastosowano z sukcesem w przypadku polskich stoczni.”

    19. Wszyscy chorują…

    20. Premier Tusk przerywa jazdę na nartach i na stoku narciarskim, w wywiadzie dla CNN. oświadcza, że solidaryzuje się z przebywającymi w kraju rodakami, którzy chorują i obwinia poprzednie rządy za zaniedbania.

    21. Wszyscy zmarli.

    22. Sytuacja jest całkowicie opanowana – oznajmia Premier Tusk podczas uroczystego bankietu w ekskluzywnym hotelu w Szwajcarii, gdzie od kilku miesięcy przebywa z rodziną i współpracownikami.

    http://www.joemonster.org/art/12736/Scenariusz_pandemii_w_Polsce?utm_source=Czytnik_rss&utm_medium=link&utm_campaign=rss

 2. Myślę że teorie spiskowe są przesadzone, niemniej jednak nie biorą się one z powietrza. W większości składane są z różnego rodzaju światowych doniesień tj. opinie światowej klasy autorytetów w dziedzinie wirusów postulujących, że wirus świńskiej grupy jest tworem sztucznym czy innych wiadomości w stylu ostatnich nowości z Francji, która to zaproponowała producentom szczepionek tzn. immunitet prawny, gwarantujący brak procesów sądowych w przypadku powikłań po szczepionkach.

  Świńska grypa to nic nie znacząca choroba w porównaniu z grypą sezonową, a jednak sami możemy zobaczyć co w Europie się dzieje i kto na tym zarabia. Odrzucając już teorie spiskowe to na zdrowy rozsądek jest to mocno zastanawiające.

  • Świńska grypa to nic nie znacząca choroba w porównaniu z grypą sezonową, a jednak sami możemy zobaczyć co w Europie się dzieje i kto na tym zarabia.

   Zarabiamy na tym my, Jaszczury z kosmosu!

  • W większości składane są z różnego rodzaju światowych doniesień tj. opinie światowej klasy autorytetów w dziedzinie wirusów postulujących, że wirus świńskiej grupy jest tworem sztucznym

   Le huh? Poważnie takie opinie kursują? Jaki światowej klasy autorytet (i w czym) ma takie rzeczy opowiadać?

   Świńska grypa to nic nie znacząca choroba w porównaniu z grypą sezonową

   No więc właśnie nie do końca. Cały problem polega na tym, że H1N1 jest bardziej zakaźny (to sprawiło, że w tak krótkim czasie obiegł cały świat — można o tym przeczytać w Nature i Science).

   Na podstawie tego, co o wirusach grypy wiemy, prędzej czy później uderzy nas taka epidemia jak w 1918, 1957 lub 1968. To jest kwestia czasu, i rozumiem tych, którzy mówią, że lepiej zareagować za wcześnie i za mocno, niż za późno i za słabo. Wszystko wskazuje na to, że tym razem nie będzie katastrofy, co i oby. Zalecam czytać A/H1N1 i trzymać kciuki :-)

   j.

   P.S. Pomijam tutaj czarne scenariusze, które można kreślić w oparciu o biologię wirusa grypy — np. że dojdzie do hybrydy wirusa H1N1 z grypą sezonową. Wirus grypy jest unikalny, ponieważ jego materiał genetyczny jest podzielony na „chromosomy” — i dlatego właśnie jeden podtyp może wyjątkowo łatwo mieszać się z innymi podtypami (piszę o tym tutaj.

   • Co do sztucznego pochodzenia wirusa to takie wnioski podsunął Adrian Gibbs, który współpracował przy stworzeniu leku Tamiflu.

    http://www.paranormalne.eu/nauka/czowiek/716-wiska-grypa-to-twor-czowieka

    • Co do sztucznego pochodzenia wirusa to takie wnioski podsunął Adrian Gibbs, który współpracował przy stworzeniu leku Tamiflu.

     A, no to co innego, kojarzę go (wykłócał się na łamach Nature z Taubenbergerem o powstanie 1918, ciekawa dyskusja skądinąd, o tu, tu i tu). Nie wiedziałem. Ale… czekaj, czekaj. Adrian Gibbs powiedział

     “It could be a mistake” that occurred at a vaccine production facility or the virus could have jumped from a pig to another mammal or a bird before reaching humans, Gibbs stated in an interview report by Bloomberg.

     Czyli po pierwsze, Gibbs nie powiedział tego, co napisałeś. Historia była taka, że we wstępnych obliczeniach Gibbsa wirus ewoluował szybciej, niż można tego oczekiwać, i wobec tego zaproponował dwa wyjaśnienia — albo, że był jeszcze dodatkowy host (inny ssak), albo, że wirus powstał w procesie tworzenia szczepionki.

     Po drugie, i to jest jedno ważne ale: Gibbs to podsunął jako spekulację, którą trzeba sprawdzić, w momencie, gdy o H1N1 jeszcze stosunkowo niewiele było wiadomo (na początku maja 2009, na kilka dni przed słynnym artykułem Frasera). Potem poznano dziesiątki sekwencji wirusa i badano je na wszystkie sposoby, i to wielokrotnie, zresztą, naprawdę każdy może sobie ściągnąć sekwencję tego wirusa i to sprawdzić.

     Więcej na ten temat na blogu Science. Dzięki za informację! Odkryłem przy okazji guglania kilka bardzo ciekawych prac.

   • historia nie zawsze sie powtarza – pandemia moze byc ze nie uderzy jak to bylo drzewiej bowiem rosnace ceny ropy moga obnizyc czestosc migracji = przemieszczania sie ludzi a i tez towarow.

 3. http://www.wykop.pl/search?phrase=spisek+koncern%C3%B3w+farmaceutycznych
  na temat

 4. […] A/H1N1 – analizy i sprostowania […]

 5. W domu wyszliśmy z założenie, że jeśli będzie pandemia, to nas nie minie. Profilaktycznie dajemy dziecku witaminę C – jest taka w kropelkach, nie po to, aby nie zachorowało, ale aby wzmocnić układ odpornościowy, dzięki czemu przebieg będzie łagodniejszy.

  Sądzę, że ważniejsze od szczepionki są odpowiednie zapasy leków na wypadek pandemii. Bo nie zjadliwość choroby jest groźna tylko możliwość wystąpienia dużego szczytu zachorowalności, który jednak może wypełnić szpitale, którym kończą się umowy z NFZ.

  W wydolności służby zdrowia upatrywałbym większego zagrożenia. Zwłaszcza, że AH1N1 może nałożyć się na pandemię H3N2, o której się jak słusznie tu powiedziało nie alarmuje.

  Gdyby AH1N1 zmutował, to szczepionka na grypę „kalifornijską” może nie zadziałać na odmianę „ukraińską”. Nie szczepionka jest ważna, lecz, zdolność z szybkim rozprawieniem się z pandemią. Osoby, które przejdą AH1N1 będą już uodpornione.

  Nie jestem pewien, ale łatwiej jest się zarazić AH1N1, chyba dlatego, że na tą odmianę jeszcze nie chorowaliśmy, na H3N2 jesteśmy częściowo uodpornieniu. To jedyne zagrożenie AH1N1 jakie różni tę odmianę od H3N2 – większe zagrożenie pandemiczne, czyli możliwość wystąpienia wysokiego szczytu chorobowego.

  Zasadniczo NFZ powinien mieć powodu do paniki, nie ludzie.

  • Odporność na grypę jest krótkotrwała- na przyszły sezon nic z niej nie zostanie.

 6. Jeszcze dodam, taki generalny ogólnoświatowy test przygotowania do walki z pandemią może być pożyteczny, np. na wypadek wystąpienia pandemii H5N1. Zatem nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.

 7. Jeszcze dodam, taki generalny ogólnoświatowy test przygotowania do walki z pandemią może być pożyteczny, np. na wypadek wystąpienia pandemii H5N1. Zatem nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.

  Też mi się tak wydaje.

 8. Ukraina: na grypę Zachorowało: 200000 – 0,43% populacji Zmarło: 67 – 0,0335% chorych Świat: Zachorowało: 526382 – 8,77303333 × 10e-3 % Zmarło: 6100 – 1,1% chorych Grypa Hiszpańska: Zachorowało na świecie: 500000000 – 1/3 populacji Zmarło na świecie: 50000000 – 100000000 – 10-20% chorych
  Dla porównania Szpitalne Zapalenie Płuc jest chorobą, która można załapać przy podpięciu do respiratora z prawdopodobieństwem rzędu 3% w przeciągu pierwszych 5 dni, 2% w dniach 6-10 i około 1% później. Śmiertelność wynosi 50%. Więc nie (…) z łaski swojej o epidemii, czy innej zabójczej zarazie.
  poza tym twierdzisz ze działania mediów podlegających np u nas radzie radiofonii i telewizji sa przypadkowe i wynikają tylko z darzenia do maksymalizacji własnych zysków?
  a co powiesz o wypowiedziach polskich ministrów na temat odmowy dostarczania szczepionek do hurtowni farmaceutycznych przez koncerny je produkujące?
  a co powiesz o klauzulach (ci sami ministrowie to powiedzieli) znoszących odpowiedzialność z negatywne skutki działania tego (…) na ludzi?

  • @MIR67: zgadza się, że A(H1N1) nie ma dużej śmiertelności i raczej nie ma się co równać z na przykład Ebolą. WHO zresztą samo uznało zagrożenie za niewielkie… ale to jest kwestia ortogonalna do pandemii. Mamy sezonowe epidemie grypy, a teraz mamy epidemię, która rozprzestrzeniła się na cały świat — stąd nazwa pandemia. Pandemia to nie jest skrót od „oh god oh god we all gonna die”.

   Co do Twoich obliczeń, to aktualne oceny śmiertelności dla UE wynoszą 0.11-0.32%. Tak że zgadzam się całkowicie — grypa jest stosunkowo niegroźna. Tego, czego można się obawiać, to jej szybkiego rozprzestrzeniania.

   Pozwoliłem sobie krótko podsumować tą dyskusję w paru punktach, przepraszam za autoreklamę i blogerski parazytyzm.

   j.

  • 1. Proponują zapoznać się z definicją epidemii i pandemii. Bynajmniej stany te nie polegają na wielkiej liczbie zachorowań czy ofiar śmiertelnych.

   2. Działania mediów są przypadkowe i wynikają z chęci wzbudzenia jak największej sensacji, by zwiększyć liczbę wejść, oglądalność, czy też sprzedaż. Powiedzenie, że media podlegają podlegają KRRiT jest sporym nadużyciem. KRRiT nie ma nic wspólnego z dziennikami i portalami internetowymi, a co do radia i telewizji, to nie może im nakazać publikowania określonych informacji. Radzę poczytać odpowiednie przepisy.

   3. Daj linki do wypowiedzi owych ministrów z rzetelnych źródeł (najlepiej PAP, IAR), to coś powiem.

   4. Co do klauzul też nic nie powiem bez linków do rzeczowych źródeł, bo na razie widuję to tylko na miejscach, których rzetelność pozostawia wiele do życzenia. Sprawa jednak może być prosta. Rządy zażądały szczepionek natychmiast. Koncerny odpowiedziały: – Przykro nam niemożliwe. Badania, czy są one bezpieczne, zajmą 1-2 lata. Rządy: – Nie możemy tak długo czekać. Koncerny: – No to nas zwolnijcie z odpowiedzialności za skutki uboczne, których możliwości wystąpienia nie możemy w tak krótkim czasie sprawdzić.

   5. Nie życzę sobie używania wulgaryzmów na moim blogów. Tam gdzie ich użyłeś wstawiłem trzy kropki w nawiasie.

 9. G1.
  Wpisz w Google: INSTYTUT IRL KRAKÓW.
  __Przeczytaj; tam jest wyjaśnienie i pomoc.

 10. „jest to epidemia A/H1N1, podczas gdy większość zachorowań jest najpewniej dziełem zwykłej grypy (wedle najnowszych danych potwierdzono na Ukrainie 17 przypadków zachorowań na grypę A/H1N1, z czego 4 osoby zmarły)”

  Tak jak Cię lubię, tak nie masz racji i powtarzasz nieprawdę. Wejdź sobie na stronę http://ecdc.europa.eu/, ściągnij najnowszy raport epidemiologiczny na temat grypy w Europie http://ecdc.europa.eu/en/publications/Publications/Forms/ECDC_DispForm.aspx?ID=457; obecnie właściwie nie wykrywa się w Europie wirusów grypy innych niż pandemiczny. Tabela 2 – kolumna Current Week – Sentinel; w sumie potwierdzono obecność wirusa grypy w 965 próbkach; z tego w 892 (82%) wirus pandemiczny, w 1 wirus typu B, ani jednego wirusa typu H3, ani jednego typu H1 sezonowego, 72 wirusy typu A (nie wiadomo, pandemiczny czy sezonowy, ale skoro sezonowych nie stwierdzono, zgadnijmy, co jest bardziej prawdopodobne). W chwili obecnej zachorowanie na grypę w 99% przypadków oznacza zachorowanie na grypę pandemiczną.

 11. To standardowe podejście, przygotuj się na to samo u nas – na początku epidemii w danym kraju władze zawsze idą w zaparte. Doskonale pamiętam jakiegoś wiceministra zdrowia z Meksyku, który zapewniał „W Meksyku nie ma żadnej epidemii grypy”, podczas gdy ludzie marli już w szpitalach na potęgę”.

  Poza tym nie ufaj politykom, zwłaszcza ukraińskim, bo to, co oni mówią, ma cel polityczny, a nie merytoryczny. Na Ukrainie idą wybory prezydencie, Juszczenko chce na pandemii utopić piękną Julię, ona z kolei stara się na niej zbudować image troskliwego i sprawnego przywódcy; najzabawniejsza jest frakcja prorosyjska, która zarzuca rządowi słabość, bo przyjął pomoc od Polski, tak jakby na Ukrainie nie było lepszych lekarzy, laboratoriów i lekarstw :>.

 12. http://chomikuj.pl/Markowski/*2bPANDEMIA+GRYPY+-+WA*c5*bbNE+!!!

  przeczytajcie to lepiej

 13. Jako ktos kto swinska grype ma za soba, i malo brakowalo aby sie z jej powodu pozegnal z tym swiatem, nie specjalnie moge sie zgodzic ze stwierdzeniem „Choć choroba jest stosunkowo mało śmiertelna i nie różni się od zwykłej grypy co do przebiegu”…
  http://tierraincognita.blox.pl/2009/09/Walka-z-wirusem-A-H1N1.html

  • Zwykła grypa też potrafi nieźle przetrzepać, a nawet zabić. Każdego roku umiera na nią na całym świecie wiele tysięcy ludzi. Mnie raz tak przyładowała, że po mieszkaniu chodziłem obijając się od ściany do ściany i raz po prostu zwaliłem się jak kłoda na ziemię.

   A/H1N1 w znakomitej większości przypadków ma jednak przebieg łagodny i statystycznie nie jest bardziej zjadliwa niż tzw. grypa sezonowa.

 14. A tu ciekawostka – badania z Kanady stwierdzajace, ze szczepienia na zwykla grype zwiekszaja podatnosc na swinska

  http://www.naturalnews.com/027102_vaccines_H1N1_flu_shot.html

 15. rtec skladnikiem szczepionki

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Thiomersal
  http://www.google.com/search?client=opera&rls=pl&q=thimerosal+grypa&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8

  Ciekawe. Ironiczne „My som zdrowe, niescepione” rodem bodajze z Konopielki, zaczyna zyskiwac nowy wydzwiek

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s